Możesz zainwestować w jedną parę okularów i poczuć się komfortowo niemalże w każdej sytuacji. Poznaj okulary progresywne, w których soczewki są spersonalizowane tak, jak idealnie uszyty garnitur na miarę.

Michał

Orliński

okulary progresywne

Okulary progresywne – Dla kogo są?

okulary progresywne

Temat okularów progresywnych wśród wielu osób rodzi różne pytania. „Czy wybór okularów progresywnych to dobra decyzja? Czy to rozwiązanie dla mnie? Jeśli masz podobnie, to przeczytaj wpis: Okulary progresywne – Dla kogo są i odkryj ich pełen potencjał.

Czego się dowiesz:

 • Kto nie powinien korzystać z okularów progresywnych
 • Dla kogo zalecane są okulary progresywne
 • Czy do okularów progresywnych może przyzwyczaić się każdy
 • Dlaczego dobre soczewki progresywne są drogie
 • Czy okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem do każdej sytuacji

Jakie przesłanki skłaniają do noszenia okularów progresywnych?

Niewątpliwie okulary progresywne to doskonały wybór dla wszystkich osób po 40 roku życia, które potrzebują ostrego widzenia w każdej sytuacji, na każdą odległość oraz te które preferują wygodę.

Presbiopia to naturalny proces starzenia się organizmu, dotyczący widzenia, nazywany potocznie starczowzrocznością. Po 40 roku życia u większości osób pojawiają się problemy ze wzrokiem, związane głównie z czytaniem. Starczowzroczność to brak zdolności oka do ostrego widzenia z bliskiej odległości co jest związane z malejącym zakresem akomodacji. Akomodacja – to zdolność oka do ostrego widzenia z różnych odległości.

Osoby, które nie miały żadnej wady, nagle zauważają, że muszą oddalać przedmioty od siebie, by je lepiej widzieć. Ci, którzy do 40 roku życia mieli inną wadę – krótkowzroczność, zaczynają zdejmować dotychczasowe okulary, by złapać ostrość i lepiej widzieć z bliska. Z kolei Ci, którzy byli dalekowzroczni, potrzebują dodatkowego wsparcia, czyli okularów o większej korekcji plusowej. We wszystkich tych przypadkach zaczynają być potrzebne okulary progresywne. Jeżeli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie to czeka nas co chwila zmiana okularów o różnej mocy w zależności od tego na jaką odległość chcemy widzieć ostro.

W poniższym nagraniu wideo dowiesz się więcej o specyfice okularów:

Szkła i soczewki progresywne w pracy

Ja jako kierowca, specjalista wykonujący badanie ostrości wzroku i osoba pracująca dużo przy komputerze nie wyobrażam sobie takiego funkcjonowania na co dzień.

Żyjemy szybko, mamy mało czasu na załatwianie różnorodnych spraw w życiu codziennym. Podczas zakupów czy załatwiania spraw w instytucjach potrzebujemy widzieć ostro z różnych odległości. Ktoś, kto potrzebuje zobaczyć coś z bliska, a ten obraz mu się rozmazuje, musi każdorazowo wyciągać okulary. W innym razie patrząc w dal, widziałby zamazaną rzeczywistość. W dynamicznej sytuacji trzeba okulary odnaleźć, założyć, schować, co w codziennym funkcjonowaniu bywa po prostu uporczywe. Co więcej, wtedy częściej niszczymy okulary lub je gubimy. Czasami przemieszczamy się na drugi koniec miasta załatwić ważne sprawy i okazuje się że nie zabraliśmy ze sobą okularów do czytania. I tu rodzi się przemyślenie czy zrobić kilka par okularów i trzymać je w różnym miejscu i co chwila ściągać czy może zainwestować w jedną parę okularów i poczuć się komfortowo bez codziennego zadawania sobie pytanie, gdzie są moje okulary i czy aby na pewno je zabrałam.

okulary progresywne

Szkła progresywne – Dla kogo są?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, bez wyraźnego wskazania osób, sytuacji i predyspozycji, które mówią wyraźnie, dla kogo dobrane okulary progresywne nie są. Dlatego najpierw skupimy się właśnie na tym.

Kto NIE powinien ich nosić?

 1. Nie masz wady wzroku do dali – wtedy najlepszym rozwiązaniem będą okulary biurowe, na określoną odległość.
 2. Nie zamierzasz nosić okularów na stałe – istotą okularów progresywnych jest noszenie ich cały czas, bez potrzeby zmiany na inne.
 3. Wykonujesz dynamiczne ruchy głową – są one wpisane w Twoją pracę lub hobby.
 4. Nie masz cierpliwości do wyrabiania nowych nawyków – okulary progresywne wymagają wyrabiania nowych nawyków w sposobie patrzenia i czas adaptacji do tego rozwiązania jest nie co dłuższy, niż w przypadku okularów tylko do dali, czy bliży.

Skoro już znasz przeciwwskazania do noszenia szkieł progresywnych, to teraz dowiedz się dla kogo są pisane.

Okulary progresywne przeznaczone są dla Ciebie jeśli…

 1. Masz dość ciągłego żonglowania okularami – nie chcesz ciągle zmieniać okularów do dali, na okulary do bliży.
 2. Masz korekcję do dali, ale potrzebujesz już okularów do czytania, lub komputera – zaczynasz mieć potrzeby wzrokowe na różne odległości.
 3. Chcesz czuć wolność dobrego i ostrego widzenia – w każdej sytuacji w której się znajdujesz, pragniesz widzieć dobrze.
okulary progresywne

Użytkowanie okularów progresywnych – Pytania i odpowiedzi

W tym tekście chciałabym również odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej wśród naszych klientów.

1. Adaptacja do okularów progresywnych

Najczęstsze pytanie to czy do okularów progresywnych może przyzwyczaić się każdy?

Dobierając okulary progresywne, specjalista przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, poznając jego potrzeby, nawyki, charakter pracy. Wywiad jest najważniejszym etapem w prawidłowym doborze odpowiednich szkieł progresywnych i odpowiedniej konstrukcji. Do dobrze dopasowanych okularów progresywnych łatwo się przyzwyczaić – warto wysłuchać rad i wskazówek wykwalifikowanego personelu salonu optycznego, który przeprowadzi nas przez okres adaptacji do nowego rozwiązania.

Niestety nie mogę śmiało stwierdzić, że do okularów progresywnych przyzwyczai się każdy. Istnieje grupa osób, która pomimo dokonania przez specjalistów najdokładniejszych pomiarów i wyboru najlepszych konstrukcji na rynku, nie jest w stanie do takiego rozwiązania się przyzwyczaić. Stoją za tym różne przyczyny: problemy neurologiczne, zaburzenia pracy mięśni oko-ruchowych lub po prostu brak cierpliwości, aby przeczekać okres adaptacji. Nawet dla najlepszych szkieł progresywnych adaptacja trwa kilka dni. Ale zapewniam, że z mojego długoletniego doświadczenia śmiało mogę powiedzieć, że jest to bardzo mały odsetek osób.

Czasami słyszę od klientów „dlaczego pani mnie tak straszyła , że do tych okularów trzeba dłużej adaptować – ja wsiadłem do samochodu, pracowałem cały dzień i zastanawiałem się do czego ja mam się adaptować skoro widzenie jest doskonałe”.

Pozytywne nastawienie i chęć zapewnienia sobie komfortowego widzenia są sukcesem w adaptacji do okularów progresywnych.

2. Cena soczewek progresywnych

Klienci często pytają dlaczego dobre soczewki progresywne są drogie? I co to oznacza dobre?

Większość tańszych rozwiązań szkieł progresywnych jest produkowana na
podstawie ustalonej normy – uwzględniająca średnie parametry dla populacji. Rozstaw źrenic, odległość powierzchni soczewki od wierzchołka oka, krzywizna oprawek, nachylenia oprawy, odległość na której chcemy widzieć wyraźnie a nawet wzrost – to wszystko nie było dopasowywane do konkretnego klienta, lecz uśrednione, takie samo dla wszystkich. W chwili obecnej wszystkie parametry można
zaprojektować specjalnie pod klienta wykonując pomiary na dodatkowych
urządzeniach w technice cyfrowego pomiaru.

W obecnych czasach aby zminimalizować czas adaptacji, wyeliminować pływanie obrazu czy usunąć dodatkowe niekomfortowe odczucia, soczewki są spersonalizowane tak jak idealnie uszyty garnitur na miarę. Dzięki temu pole widzenia oka jest maksymalnie szerokie,
napięcie wzrokowe minimalne, brak efektu pływania obrazu a czas adaptacji skrócony.

Przy soczewkach najbardziej zaawansowanych technologicznie śmiało
można powiedzieć, że adaptacja do takich rozwiązań kończy się stu procentowym sukcesem.

3. Obawy klientów związane z poniesionymi kosztami

A jeżeli znajdę się w grupie osób, które nie zaadoptują się do okularów progresywnych to co wtedy ?

Kupując najbardziej zaawansowane szkła progresywne, każdy klient dostaje gwarancję producenta na przyzwyczajenie się do nowego rozwiązania i gwarancję dobrego widzenia. Nasza firma współpracuje tylko z producentami, którzy dają taką gwarancję.

Jeżeli nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany z zakupionych okularów, szkła zostaną wymienione na inny wariant, inne rozwiązanie. Zakupy w naszych salonach są objęte gwarancją dobrego widzenia i nigdy nie pozostawiamy naszych klientów bez opieki wzrokowej. Każdy zakupiony produkt musi dawać naszemu klientowi zadowolenie i to jest dla nas priorytetem. Misją naszej firmy jest zapewnienie klientom dobrego i komfortowego widzenia w każdej, nawet trudnej sytuacji.

okulary progresywne

4. Obawy klientów

Czy okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem do każdej sytuacji?

Nie ukrywam, że bywają też sytuacje, gdzie potrzebujemy jeszcze dodatkowego wsparcia w postaci okularów jednoogniskowych zapewniających widzenie np.: tylko do czytania. Gdy lubimy bardzo dużo czytać (kilka godzin dziennie) czy lubimy dłużej czytać na leżąco, okulary progresywne są mniej komfortowym rozwiązaniem. Możemy czuć się po długim czytaniu zmęczeni, ponieważ strefy do czytania w soczewach progresywnych są bardziej zawężone, przez co nie dają tak efektywnego widzenia przy długim czytaniu. Wówczas dobrze jest mieć takie dodatkowe wsparcie najprostszych okularów jednoogniskowych lub soczewek biurowych.

Druga sytuacja to taka gdy pracujemy 3-12h dziennie przy komputerze i mamy wadę wzroku gdzie różnica mocy między dalą a bliżą (czyli tzw. addycja) jest większa niż 1,5 dpt. Wówczas, aby nie zadzierać nienaturalnie głowy do góry, gdzie są moce przeznaczone do odległości monitora, świetnie sprawdzają się okulary biurowe. Pozycja ustawienia głowy jest naturalna i zdecydowanie lepsza ostrość przy klawiaturze czy tekście. Okulary biurowe są też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują jeszcze nosić okularów na stałe, a jedynie czują dyskomfort podczas pracy przy komputerze czy czytaniu.

Jest wiele takich zawodów, gdzie polecamy okulary progresywne do
funkcjonowania na co dzień, a do pracy polecamy dodatkowe rozwiązania
dla uzyskania pełnego komfortu, bo okulary progresywne mogą nie sprawdzić się jako produkt dający pełen komfort przy niektórych czynnościach. Przykładami takich zawodów mogą być np.: stomatolog, mechanik samochodowy, elektryk, pilot samolotu, architekt pracujący przy desce kreślarskiej, chirurg itp. Te osoby pracują w dosyć nietypowych odległościach i nieustannie zmieniają ustawienie głowy w nietypowy sposób. Dlatego dla tych klientów mamy szereg dodatkowych rozwiązań.

Podstawa to dobrze przeprowadzona analiza potrzeb. Czasami odwiedzając inne salony optyczne zastanawiam się jak bez takiej analizy można dobrze doradzić konkretny produkt nie znając specyfiki
funkcjonowania danej osoby. Taką wiedzę daje długa praktyka i dobrze przeszkolony personel.

Wiele ofert salonów optycznych jest tak skonstruowana, że dodatkowe rozwiązania możesz otrzymać w cenie okularów progresywnych lub skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty na zakup dodatkowy.

5. Jak widzimy przez okulary progresywne?

Soczewki progresywne to soczewki wyposażone w trzy strefy, które odpowiadają za ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Na soczewce progresywnej wyróżniono 4 obszary o różnych właściwościach.

Pierwszy obszar to patrzenie w dal, głowę trzymamy prosto – oczy skierowane są wówczas poziomo. Innymi słowy, aby widzieć wyraźnie, patrząc na wprost, poszukujemy właściwego obszaru, wyłącznie przesuwając delikatnie oczami.

Druga strefa to patrzenie na bliską odległość, gdzie wzrok należy skierować w dół trzymając głowę prosto. Większość osób nie musi się do tego przyzwyczajać, ponieważ naturalne jest opuszczanie wzroku, gdy czytamy, przez co intuicyjnie „trafiamy” w obszar szkła na odległość czytania.

Obszar pośredni znajduje się w centralnej części soczewki i jest inaczej nazywany strefą progresji. Moc korekcyjna w tej strefie zwiększa się w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości odpowiadających bliskiemu patrzeniu. Idealnie nadaje się do patrzenia np.: na deskę rozdzielczą samochodu lub na ekran komputera.

Ostatni obszar nazywany jest peryferyjnym i jest umiejscowiony po bokach soczewki – wyraźne widzenie w tym obszarze jest zdecydowanie mniej komfortowe. Producenci soczewek prowadzą obecnie dynamiczne badania, których celem jest zaproponowanie klientom produktu z jak najmniejszym obszarem peryferyjnym. Jeżeli chcemy spojrzeć na przedmioty z prawej lub lewej strony (tam, gdzie są strefy mniej komfortowego widzenia) – zwracamy głowę w tym kierunku. Przekręcając
głowę, oczy nie schodzą z obszaru najlepszej ostrości widzenia w dali, dzięki czemu wyraźne widzenie nie będzie zakłócone.

Część społeczeństwa żyje w przekonaniu, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić, gdyż odczuwa się zawroty głowy. Aktywnością, której często obawiają się osoby przyzwyczajające się do pierwszych okularów progresywnych, jest schodzenie po schodach. Dolegliwości, które zgłaszają użytkownicy okularów progresywnych, można bardzo łatwo uniknąć. Należy pochylić głowę i patrzeć na schody przez obszar do dali. Początkowo wydaje się to nienaturalne, ale adaptacja nie trwa długo. Jeśli spojrzymy na schody przez inną część soczewki, będą one rozmazane, ale na pewno nie narazimy na szwank swojego zdrowia.

okulary progresywne

6. Co przekonuje naszych klientów jednak do zakupu okularów

 • Fakt, że coraz więcej osób jednak decyduje się na zakup takich rozwiązań. Tysiące zadowolonych użytkowników na całym świecie.
 • Chęć sprawienia sobie komfortu, wygody a niejednokrotnie wręcz brak możliwości innego funkcjonowania.
 • Chęć poczucia się wiecznie młodym bez ograniczeń wzrokowych.
 • Opinie naszych stałych, zadowolonych klientów, którzy nam zaufali.

Jednak cieszymy się najbardziej z faktu, że najwięcej mamy
klientów z polecenia osób, które już wcześniej zaufały naszemu
doświadczeniu i wiedzy.

Marzenna Sokolowska,
Doradca Klienta, Refrakcjonista

Okulary progresywne – Dla kogo są – Podsumowanie

Przykładamy ogromną uwagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również Twoje potrzeby naszych klientów.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać w jednym z naszych salonów optycznych (Warszawa – WolaWarszawa – Gocław, Warszawa – KabatyBabice NoweSochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego zachęcamy.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na bezpłatne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.

W celu zapewniania najwyżej jakości usługi korzystamy z plików cookies. Zapoznaj się z polityką prywatności.