Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

czy da się cofnąć minusową wadę wzroku

Czy da się cofnąć minusową wadę wzroku, czyli krótkowzroczność?

czy da się cofnąć minusową wadę wzroku

Wśród problemów z widzeniem, obok dalekowzroczności to właśnie minusowa wada jest tą pojawiającą się najczęściej. Dotyka ona szczególnie osoby młode. Na jej występowanie w największym stopniu wpływają czynniki środowiskowe np. czas spędzany przed ekranem komputera/smartfona. Szacuje się, że liczba osób z krótkowzrocznością będzie stale rosła. W związku z tym możliwe, że zastanawiasz się, czy da się cofnąć minusową wadę wzroku. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Czym jest minusowa wada wzroku, czyli krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, znana również jako minusowa wada wzroku wpływa na zdolność do widzenia przedmiotów w dalekiej odległości. W przypadku krótkowzroczności światło skupia się przed siatkówką, a nie na niej. Powoduje to, że obraz wydaje się rozmyty i nieostry. Wada wzroku ta może pojawić się u ludzi w każdym wieku i często jest dziedziczona. 

Czynniki ryzyka mogą obejmować:

 1. Dziedziczność – osoby, których rodzice cierpią na krótkowzroczność, są bardziej narażone na rozwinięcie tej wady wzroku.
 2. Styl życia – długa praca przed komputerem lub korzystanie z urządzeń mobilnych, brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności.
 3. Środowisko – osoby mieszkające w miastach zanieczyszczonych smogiem oraz w krajach o wysokim poziomie urbanizacji są bardziej narażone na rozwinięcie krótkowzroczności.
 4. Wiek – krótkowzroczność często rozwija się w dzieciństwie i młodości, jednak może również pojawić się u osób starszych.
 5. Inne choroby – choroby takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zespół Marfana mogą zwiększać ryzyko rozwoju krótkowzroczności.

Rodzaje i przyczyny krótkowzroczności – skąd bierze się minusowa wada wzroku?

Minusową wadę wzroku można podzielić na kilka rodzajów. Zarówno pod kątem tego jak dużą wadę ma pacjent oraz jaka jest przyczyna pogorszenia ostrości wzroku. 

Jeśli chodzi o wielkość wady możemy mówić o:

 • Niskiej krótkowzroczności – do minus 3.0 dioptrii
 • Średniej krótkowzroczności – od minus 4 do minus 6.0 dioptrii
 • Wysokiej krótkowzroczności – powyżej 6 dioptrii

Osoby cierpiące na ciężką krótkowzroczność mają wydłużoną gałkę oczną, co prowadzi do postępujących zmian degeneracyjnych w siatkówce, naczyniówce i ciele szklistym.

Biorąc pod uwagę przyczyny pojawienia się tej wady wzroku, wyróżniamy:

 • Krótkowzroczność refrakcyjną – długość gałki ocznej pozostaje taka sama, ale zmienia się refrakcja w rogówce lub soczewce. 
 • Krótkowzroczność osiową – problemem jest zbyt długi narząd wzroku, czyli gałka oczna. Rozwija się w okresie dojrzewania.

Czy da się cofnąć minusową wadę wzroku domowymi sposobami?

Niestety w kontekście minusowej wady wzroku nie możemy mówić o korekcji w dosłownym znaczeniu tego słowa. Choć wiele osób próbowało, nie ma możliwości cofnięcia powstałej wady poprzez ćwiczenia lub przyjmowanie suplementów. 

W tym kontekście możliwe jest jedynie częściowe zahamowanie rozwijania się krótkowzroczności. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skorygować wadę i poprawić jakość widzenia poprzez zniwelowanie wady. 

czy da się cofnąć minusową wadę wzroku

Na czym polega korygowanie minusowej wady wzroku?

Krótkowzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub procedury LASIK, która polega na laserowej poprawie kształtu rogówki oka. W przypadku niewłaściwego leczenia krótkowzroczność może prowadzić do poważniejszych problemów z oczami, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Dlatego przy wystąpieniu pierwszych objawów, nie ma co czekać. W celu poprawy komfortu widzenia rekomendujemy wykonanie badania wzroku.

Korekcja wzroku – okulary, soczewki, laserowa korekcja wzroku

Jeśli masz minusową wadę wzroku mamy dla Ciebie dobre informacje. Istnieje kilka sposobów na poprawę komfortu widzenia. Wyróżniamy trzy konkretne i skuteczne sposoby pozwalające na korekcję krótkowzroczności:

 • Okulary – jest to najbardziej tradycyjny sposób poprawy widzenia. Cechuje się skutecznością i jest lepszym wyborem dla osób zmagających się np. z suchością oczu, ponieważ nie dochodzi tutaj do kontaktu soczewki z gałką. 
 • Szkła kontaktowe – dostosowują się do krzywizny oka i zapewniają szersze pole widzenia. 
 • Laserowa korekta – za pomocą lasera zmienia się kształt rogówki w celu poprawienia nakierowania promieni światła na siatkówkę. 

Badanie wzroku jako podstawa do korygowania krótkowzroczności

Jeśli chcesz skorygować swoją krótkowzroczność, po pierwsze powinieneś udać się do dobrego salonu optycznego, a później do okulisty w celu zbadania oczu. Takie badanie optometryczne jest wstępem do korekcji wad wzroku.

W salonach optycznych ORLIŃSCY duże znaczenie przypisujemy temu, aby zrozumieć Twoje potrzeby i określić oczekiwania co do prawidłowego widzenia w różnych sytuacjach. W każdym z naszych salonów optycznych mamy gabinet optometryczny, a samo badanie wzroku jest bezstresowe i bezbolesne.

Czy da się cofnąć minusową wadę wzroku – podsumowanie 

Tak jak pisaliśmy wyżej, nie ma skutecznej metody cofania minusowej wady wzroku. Aby skorygować wadę, można zdecydować się na soczewki lub okulary. Pamiętaj, że dobrze dobrane okulary mogą w znacznym stopniu poprawić Twoje widzenie niezależnie od rodzaju wady. Jeśli potrzebujesz okularów korekcyjnych, zapraszamy do jednego z naszych salonów w celu przeprowadzenia kompleksowego badania wzroku oraz dobrania odpowiednich okularów.  

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.