Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary?

ile jest ważna recepta na okulary

Masz receptę na gotowe okulary, ale od wizyty u okulisty minęło już kilka tygodni? Nie wiesz, czy recepta na okulary jest ważna? Sprawdź, ile wynosi termin na zrealizowane recepty.

Recepta na okulary – jak długo jest ważna?

Ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni od wydania jej przez specjalistę.

Termin recepty – Czy to takie ważne?

Ważność recepty od okulisty to nieprzypadkowo 30 dni. Wynika to z faktu, że wzrok w tym czasie może się po prostu pogorszyć, a co za tym idzie szkła dopasowane do Twoich potrzeb 30 dni temu, po prostu mogą się nie sprawdzić.

Co zrobić, jeśli ważność recepty na okulary minęła?

W takim przypadku optyk odmówi jej zrealizowania. Pamiętaj, że skoro masz nosić okulary korekcyjne, to znaczy, że Twój wzrok natychmiast potrzebuje korekty. Czekanie może spowodować pogłębienie wady wzroku, co oczywiście wymaga ponownego badania, wizyty u specjalisty i kosztów, które musisz ponieść. W sytuacji, gdy termin minął, możesz postarać się o przedłużenie jej terminu ważności.

Jak przedłużyć termin ważności recepty na okulary?

W tym celu musisz udać się ponownie do okulisty lub optometrysty. Tylko specjalista, który wystawił taką receptę, może przedłużyć jej ważność. Nie zdziw się, że taka wizyta to ponowne badanie wzroku, a co za tym idzie kolejne koszty.

Czy można wykonać okulary korekcyjne bez recepty?

Można, ale czy warto? Zdecydowanie nie. W takim wypadku istnieje spore ryzyko, że kupione okulary będą niedopasowane do Twojej wady wzroku i indywidualnych potrzeb. Warto również podkreślić, że źle dobrane okulary nie poprawią widzenia, a ponadto mogą pogłębić wadę wzroku.

Czy można zrealizować nowe okulary na podstawie starych?

Tak, możliwe jest wykonanie nowych okularów na podstawie starych. Proces ten polega na wykonaniu pomiarów obecnej oprawy i soczewek, a następnie wykorzystaniu tych informacji do stworzenia nowej pary okularów o podobnych cechach. Technik wykona dokładne pomiary szerokości mostka, długości zauszników, wysokości soczewek i innych szczegółów, aby upewnić się, że nowe okulary pasują prawidłowo i wyglądają podobnie do starych.

Po wykonaniu wszystkich pomiarów można zamówić je u optyka, który dopasuje nowe okulary do aktualnych potrzeb. Proces ten zapewnia, że klient otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje w swoich nowych okularach, a jednocześnie zachowuje swój styl.

ile jest ważna recepta na okulary

Czy warto kupować okulary bez recepty?

Z zalet takiego rozwiązania można wymienić tylko jedną – niższą cena. Ale za tym stoi długa lista wad w tym:

  • Okulary prawdopodobnie będą źle dopasowane do Twojej wady wzroku
  • Moc szkieł może nie spełniać Twoich oczekiwań
  • Noszenie źle dobranych okularów może powodować bóle głowy i oczu, zmęczenie oraz problemy z koncentracją
  • Źle dobrane szkła mogą pogłębić wadę wzroku, a tym samym narazić Cię na dużo poważniejsze problemy zdrowotne

Jak czytać receptę na okulary?

Poniżej opisujemy to, w jaki sposób czytać receptę na okulary, by zrozumieć zawarte tam informacje, co może być ważne w przypadku gdy przypadkiem zgubisz receptę, a szykujesz się do ponownej wizyty u specjalisty.

  • OL i OP – kolejno oko lewe i oko prawe.
  • Dal i bliż – pozycje „dal i bliż” na recepcie okularowej oznaczają czy okulary będą służyły do patrzenia na dal (jazda autem, oglądanie telewizji), czy do patrzenia na bliż (czytanie, pisanie).
  • Sfera – oznaczenie dotyczy mocy i siły soczewek, wartości wyrażone są w dioptriach.
  • Cylinder – oznaczenie wskazuje na problem z astygmatyzmem, dane mogą dotyczyć bliży, jak i dali.
  • Oś cylindra – określa stopnie (od 1 do 180) i służy do korygowania astygmatyzmu
  • Rozstaw źrenic (PD) – określa odległość pomiędzy centralnymi punktami źrenic przy obydwu oczach.

Ile jest ważna recepta na okulary – Podsumowanie

Termin ważności recepty zbliża się ku końcowi? Nie czekaj! Udaj się czym prędzej ku jej realizacji, by jak najszybciej wspomóc swój wzrok. Inaczej czekają Cię kolejne dni zwłoki na okulary, co może okazać się dla Twojego wzroku naprawdę zgubne.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.