Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Jak dobrać okulary do wieku i na jakie rozwiązanie postawić?

jak dobrać okulary do wieku

Ok. 40% Polaków nosi okulary. Widocznie dobre widzenie nie jest pisane każdemu. A co gorsza z wiekiem sprawność oczu się zmienia. Jak więc reagować? Dowiedz się, jak dobrać okulary do wieku.

Czego się dowiesz:

 • Jak dbać o wzrok niemowląt
 • Jak dobrać okulary dla dzieci do 8 roku życia
 • Jak korygować wady wzroku u młodzieży w wieku 8 – 20 lat
 • Co w przypadku dorosłych 40 +
 • Okulary dla seniorów


okulary dla niemowląt

Niemowlęta – czy im okulary też są potrzebne?

Same okulary nie są tu niezbędne, ale regularne badanie wzroku u okulisty jak najbardziej. Doskonale opisuje to zasada, że nigdy nie jest za wcześnie na zadbanie o dobre wiedzenie.

Pierwszy typowy dla tego wieku problem, to zezowanie – trwa do ok. 4 miesiąca.

W tym czasie jest to naturalne, jednak od 5 miesiąca warto sprawdzić, czy problem się nie pogłębia. Jeśli tak, warto pomyśleć o malutkich, elastycznych oprawach na gumce dopasowanych do kształtu głowy dziecka.


okulary dla nastolatków

A co z nastolatkami?

Zdolność dobrego widzenia do ok. 15 roku życia jest nadal wysoka. Rzadko kiedy zgłaszane są wady wzroku, stąd ważne jest jego regularne badanie wzroku. O wiele trudniejsze wydaje się dobranie odpowiednich okularów, by nosiło się je komfortowo.

Młody człowiek ma bowiem swoje preferencje: chce czuć się atrakcyjnie, nie być wytykanym przez rówieśników lub po prostu chce dobrze widzieć podczas uprawiania sportu.

Niemniej jednak w takim wieku dobrze postawić na bezpieczeństwo.

Dlatego świetnie sprawdzą się powłoki zabezpieczające przed zarysowaniem, z filtrem światła niebieskiego i wygodna konstrukcja oprawek – celem jest bowiem komfort użytkowania.

Od 15 do 20 roku życia zdolność akomodacji oka zmniejsza się i niekiedy występuję potrzeba korekcji.

By dobrać dobre okulary, warto postawić na komfort użytkowania, atrakcyjny wygląd oraz wydajny filtr światła niebieskiego, które chroni przed negatywnym promieniowaniem z ekranów telefonu i komputera.


okulary dla dorosłych

Jak dobrać okulary u dorosłych 20 – 40?

Ok. 25 roku życia wada wzroku stabilizuje się, przez co korekcja nie powinna się mocno zmieniać. W tym czasie warto jednak postawić na okulary, które chronią przed negatywnym wpływem promieniowania z komputera.

Dodatkowo warto, by sprzyjały one relaksacji, tj. nie powodowały wieczornego bólu głowy i wyraźnego uczucia zmęczenia oczu.

Warto przemyśleć również rodzaj okularów. Niektórym niezbędne będą wyłącznie zwyczajne okulary, zaś dla innych: okulary sportowe lub soczewki do biegania itp.

Tę kwestię najlepiej przedyskutować z okulistą i dobrać rozwiązanie do indywidualnych potrzeb.

Dorosły 40 + – na co zwrócić uwagę?

W tym wieku zdolność widzenia w bliskich i pośrednich odległościach jest mniejsza. Jednak niewielu decyduje się na zakup tzw. okularów do czytania, bo te kojarzą się ze starością.

Doszło do tego, że powstało nawet wiele sposobów na doraźne rozwiązanie problemu np. oddalanie tekstu od głowy, przechylenie głowy w bok, tłumaczenie, że oczy są zmęczone od komputera…

To tylko wymówki.

Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, warto byś przemyślał zakup okularów korekcyjnych:

 • Oddalam tekst, gdy czytam.
 • Powiększam czcionkę w komputerze i telefonie.
 • Potrzebuję kilku sekund, by widzieć ostro.
 • Potrzebuję lepszego światła.
 • Bolą mnie oczy lub głowa.
 • Gdy czytam, robię się senny.

W takiej sytuacji warto postawić na okulary progresywne.


okulary dla osób starszych

60 + – okulary dla osób starszych

W tym wieku praktycznie całkowicie znikają zdolności akomodacyjne oka, a soczewka twardnieje. Objawem jest widzenie za mgłą, nawet przez okulary.

To początki zaćmy.

By widzieć lepiej, zaleca się operacyjne usunięcie zaćmy i dobranie okularów przez optyka na nowo.

Podsumowanie

Dobierając okulary, warto myśleć przyszłościowo. Gdy wady wzroku pojawiają się wcześnie, to regularne badanie wzroku i dobieranie szkieł do aktualnych potrzeb, jest bardzo ważne. Teraz już wiesz, co robić, gdy z wiekiem zauważasz pewne zmiany.

Dbaj o wzrok – ten mamy tylko jeden.

Chcesz go przebadać? Zapisz się na badanie w jednym z naszych salonów.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.