Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

okulary dla daltonistów

Okulary dla daltonistów – Specjalne okulary korekcyjne, dzięki którym dostrzeżesz głębię

Daltonizm, znany również jako ślepota barw, to zaburzenie widzenia, które wpływa na zdolność rozpoznawania pewnych kolorów. Osoby cierpiące na ten stan nazywane są daltonistami. Dla nich kolorowy świat, który większość z nas postrzega, może wydawać się bardziej stonowany i czasem nieco zniekształcony. Jednakże, dzięki współczesnej optyce, istnieją innowacyjne rozwiązania, takie jak okulary korekcyjne i specjalne soczewki, które mogą znacznie poprawić widzenie kolorów i jakość życia. Gdzie kupić okulary w przypadku niedoboru widzenia barw? Jak wybrać takie okulary? Sprawdź!

Czym jest daltonizm i kim jest daltonista?

Daltonizm to rodzaj zaburzenia widzenia barw, w którym osoba ma trudności z rozróżnieniem niektórych kolorów, szczególnie czerwonego i zielonego. Osoby dotknięte tym zaburzeniem, nazywane są daltonistami.

Daltoniści mają odmienny sposób postrzegania kolorów niż większość ludzi, ponieważ ich oczy obarczone są wadą jednego lub wielu typów czopków tzw. receptorów światłoczułych. W zależności od rodzaju zaburzenia, daltoniści mogą mieć trudności z odróżnieniem czerwonego od zielonego lub niebieskiego od fioletowego.

Test na daltonizm: Jak rozpoznać zaburzenie widzenia barw?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być daltonistą, istnieje kilka testów, które mogą pomóc w określeniu, czy masz trudności z rozróżnianiem kolorów. Jednym z najbardziej znanych badań jest test Ishihary, składający się z kolorowych obrazów, w których ukryte są liczby lub symbole. Osoby z prawidłowym widzeniem barw mogą je łatwo dostrzec, podczas gdy dla daltonistów obraz może być trudny do odczytania.

Okulary korekcyjne dla daltonistów: Jak działa korekcja kolorów?

Okulary korekcyjne dla daltonistów to innowacyjne rozwiązanie, które może znacząco poprawić jakość widzenia. Specjalne soczewki używane w tych okularach pomagają wyrównać spektrum widma światła docierającego do oka, co umożliwia lepsze rozróżnianie kolorów. Te soczewki mogą być dostosowane do rodzaju i stopnia niedoboru widzenia kolorów danej osoby. Korekcyjne okulary są szczególnie skuteczne w przypadku czerwono-zielonej ślepoty, która jest najbardziej powszechną formą daltonizmu.

Korekcyjne soczewki Colorlite: Dostosowane rozwiązania dla komfortu widzenia

Inną opcją dla osób z daltonizmem są specjalne soczewki korekcyjne np. Colorlite. Ich mechanizm polega na nakładaniu specjalnej powłoki na soczewki, która poprawia odbiór kolorów. Soczewki te mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby, co umożliwia osiągnięcie jak najlepszych rezultatów korekcji. 

O systemie Colorlite

System diagnostyczno-korekcyjny widzenia barwnego jest szeroko stosowany w obrębie krajów europejskich od ponad 20 lat. Zarówno system, jak i soczewki korekcyjne otrzymały aprobatę FDA oraz CE. Za założeniami systemu Colorlite kryje się ponad 25 lat badań klinicznych oraz ponad 50 publikacji medycznych i patentów, związanych z badaniami dotyczącymi widzenia kolorów oraz z samym produktem. 

Jak wybrać najlepsze okulary dla daltonistów?

Wybór odpowiednich okularów dla daltonistów może być kluczowy dla poprawy jakości widzenia. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę, aby dokonać właściwego wyboru:

 1. Konsultacja z okulistą: Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z okulistą. Lekarz może ocenić rodzaj i stopień zaburzenia widzenia kolorów oraz zalecić odpowiednie rozwiązania.
 2. Przetestuj różne opcje: Istnieje wiele marek i rodzajów okularów korekcyjnych dla daltonistów. Warto przetestować różne opcje, aby znaleźć te, które najlepiej poprawiają sposób postrzegania kolorów.
 3. Technologia i recenzje: Zwróć uwagę na technologię wykorzystywaną w okularach np. czy korzystają z filtrów optycznych. Przeczytaj recenzje innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie efekty osiągają.
 4. Dostosowanie do Twoich potrzeb: Każdy daltonista ma inny rodzaj i stopień niedoboru widzenia kolorów. Wybierz okulary, które mogą być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
 5. Czas dostosowania: Po założeniu okularów, daj sobie trochę czasu na dostosowanie się do nowego sposobu widzenia. Niektórzy doświadczają natychmiastowej poprawy, inni potrzebują kilku dni lub tygodni.
 6. Test praktyczny: Przetestuj okulary w różnych sytuacjach, w których rozpoznawanie kolorów jest istotne, na przykład podczas oglądania telewizji, czytania, malowania, czy prowadzenia pojazdu.
 7. Komfort i styl: Oczywiście, oprócz funkcjonalności, zwróć uwagę na komfort noszenia i styl okularów. Wybierz takie, które będą wygodne i odpowiadające Twoim upodobaniom.
 8. Cierpliwość: Poprawa widzenia kolorów jest procesem, który może wymagać cierpliwości. Daj sobie czas na dostosowanie się do nowego widzenia i ciesz się nowymi możliwościami, jakie Ci to otworzy.

Co warto wiedzieć o okularach dla daltonistów?

Kiedy zdecydujesz się na zakup okularów dla daltonistów, istnieje kilka rzeczy, o których warto wiedzieć:

 • Niektóre osoby doświadczają natychmiastowej poprawy widzenia kolorów po założeniu okularów, podczas gdy inni potrzebują trochę czasu, aby dostosować się do nowego widzenia. 
 • Okulary dla daltonistów działają dzięki specjalnym soczewkom, które wykorzystują filtry optyczne do poprawy odbioru kolorów przez oczy. Filtry te korygują spektrum światła docierającego do oka, umożliwiając lepsze rozróżnianie kolorów.
 • Głównym celem okularów dla daltonistów jest poprawa zdolności do rozpoznawania różnych kolorów. Osoby noszące te okulary mogą doświadczyć większej intensywności kolorów oraz lepszego rozróżniania odcieni.
 • Istnieje kilka rodzajów daltonizmu, a okulary mogą być dostosowane do konkretnego rodzaju zaburzenia. Na przykład, jeśli masz trudności z rozróżnianiem czerwonego i zielonego, istnieją okulary zaprojektowane specjalnie dla tego typu ślepoty barw.
 • Okulary te mają nie tylko wartość estetyczną, ale także praktyczną. Poprawa widzenia kolorów może znacząco ułatwić wykonywanie codziennych czynności, takich jak rozpoznawanie sygnalizacji świetlnej, dobieranie ubrań czy pracy artystycznej.

Daltonizm u dzieci: Wczesne wykrywanie i opieka

Wczesne wykrycie daltonizmu u dzieci jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i wsparcia. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć trudności z rozpoznawaniem kolorów, skonsultuj się z pediatrą lub optykiem. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej można będzie podjąć kroki w celu poprawy widzenia kolorów i zapewnienia dziecku wsparcia w nauce i codziennym życiu.

Podsumowanie: Wizja pełni kolorów dla wszystkich

Dzięki postępowi w dziedzinie optyki i technologii, osoby cierpiące na daltonizm mają teraz dostęp do różnych rozwiązań poprawiających widzenie kolorów. Okulary korekcyjne oraz soczewki otwierają nowe możliwości dla tych, którzy chcą doświadczyć pełnego spektrum barw. Niezależnie od tego, czy jesteś daltonistą od urodzenia, czy nabytym, istnieją opcje, które mogą znacząco poprawić Twoje widzenie kolorów i jakość życia.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.