Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Okulary sportowe korekcyjne - jak wybrać

Okulary sportowe korekcyjne. Okulary przeciwsłoneczne – Jak je wybrać?

Okulary sportowe - Jak wybrać

Miliony Polaków uprawia sport – wielu z nich nosi okulary na co dzień ale kiedy rozpoczynają trening czy ulubione zajęcia sportowe zdejmują okulary w obawie przed uszkodzeniem okularów czy też upadku poprzez intensywne , szybkie ruchy. Jak więc wybrać okulary sportowe, które zapewnią dobry wzrok i nie zniszczą się w czasie uprawiania sportu? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Okulary korekcyjne do uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Eksperci szacują, że około 40 procent wszystkich osób a w tym również dzieci i młodzieży z wadą wzroku nie nosi okularów podczas treningu. Inwestują spore kwoty w dobry sprzęt sportowy , lekkomyślnie jednak rezygnują ze szkieł do uprawiania sportu. Bez względu na to, czy uprawiają Państwo sport rekreacyjnie czy grają w lidze amatorskiej – sukces i bezpieczeństwo zawsze wymagają dobrego widzenia.

Okulary korekcyjne sportowe a nawet okulary przeciwsłoneczne dobierane są do indywidualnych potrzeb sportowca, zapewniają ochronę, dobrą orientację i mogą wpłynąć nawet na wyniki sportowe. Okulary przeciwsłoneczne sportowe z własną korekcja mogą być białe lub ze specjalnym barwieniem podnoszącym kontrast w zależności od warunków w jakich uprawiamy sport. 

Okulary sportowe korekcyjne – Jak wybrać do określonej dyscypliny sportowej?

W większości dyscyplin sportowych doskonały wzrok ma kluczowe znaczenie. Chodzi przecież o szybkość, celność i śledzenie każdego ruchu przeciwnika. Mimo tego wielu sportowców przed treningiem… ściąga okulary. Dlaczego? Przede wszystkim z obawy o własne bezpieczeństwo i wygodę.

Jakikolwiek dyskomfort odczuwany podczas biegania, skoków czy innych towarzyszących niemal każdej dyscyplinie aktywności, znacznie obniża koncentrację i ma ogromny wpływ na uzyskiwane rezultaty. Wszystkim tym przykrym konsekwencjom noszenia okularów można łatwo zapobiec. Wystarczy przed treningiem ściągnąć zwykłe okulary i zamienić je na… okulary sportowe.

Kiedy warto wybrać okulary korekcyjne sportowe?

Aktywność fizyczna diametralnie różni się od naszej aktywności codziennej. Nasz wzrok przyzwyczajony do biurowych świetlówek i rozproszonego miejskiego światła kiepsko radzi sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych: ostre słońce czy odbite refleksy powodują, iż łatwiej o dezorientację, rozproszenie i opóźniony czas reakcji.

Okulary dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia

Podczas uprawiania sportu jesteśmy narażeni na szereg dynamicznie zmieniających się czynników zewnętrznych, które obciążają nie tylko mięśnie, ale także wzrok:

 • szusując na nartach musimy być uważni, by na nikogo nie wpaść
 • biorąc udział w zawodach cały czas obserwujemy otoczenie i ewentualnych konkurentów
 • gra w piłkę lub golfa wymaga wysokiego skupienia na przedmiotach zarówno w bliskiej, jak i dalekiej odległości itd.

Jakość obrazu, specjalne szkła, dopasowanie – Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy sport posiada nieco inne rekomendacje optyczne: okulary sportowe narciarzy, którzy mają do czynienia przede wszystkim z ostrym słońcem i kolorem białym mają inne wskazania, niż golfistów trenujących w otoczeniu zieleni.

Okulary używane na co dzień często nie chronią przed oślepiającymi refleksami na śniegu i wodzie, są bardziej podatne na zaparowanie, łatwiej spadają z nosa i nietrudno je wygiąć lub nawet zniszczyć.

Linia oprawy okularowej stanowi w nich wyraźną granicę między centralnym obszarem o dobrej widoczności i obszarem peryferyjnym, który z natury charakteryzuje się widocznością słabą. Zawężone pola widzenia rozprasza i obniża czujność. Z tego względu podczas aktywności zaleca się używać okulary sportowe z korekcją, które są dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem od soczewek używanych na co dzień.

Jak wybrać sportowe okulary?

Czym powinniśmy kierować się wybierając okulary sportowe korekcyjne? Kilka wskazówek dotyczących zakupu okularów sportowych: 

 • Najważniejszymi kryteriami przy zakupie dobrych okularów sportowych są idealnie dopasowany kształt, ochrona przed promieniowaniem UV ,oślepieniem, kurzem, brudem, wiatrem i deszczem, owadami. 
 • Okulary sportowe powinny być wyposażone w system wentylacji zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega zaparowywaniu szkieł. 
 • Do każdej dyscypliny sportowej są dobierane indywidualnie oprawy sportowe oraz soczewki okularowe odpowiednio dobrane do potrzeb klienta. W zależności od wady wzroku czy kształtu wybranej oprawy sportowej dobierane są odpowiednie szkła z odpowiednio dobraną bazą ( zakrzywienie soczewki ) oraz odpowiednimi filtrami zwiększającymi kontrast przy rozproszonym świetle, regulującymi odblaski światła czy chroniącymi przed słońcem. 
 • Najlepiej jest wybrać okulary sportowe ze specjalnego tworzywa, które jest odporne na złamania i jest bardziej elastyczne . Ewentualne części metalowe jak mocowania powinny być otoczone miękkim, sztucznym materiałem. Soczewki powinny być wykonane z materiału organicznego lub poliwęglanu dzięki czemu zmniejszamy ryzyko obrażeń przy upadkach. 
 • Zauszniki okularów powinny być wykonane z giętkiego tworzywa sztucznego oraz powleczone gumowymi końcówkami zauszników oraz posiadać elastyczne paski , które wygodnie i stabilnie utrzymują okulary na twarzy. Wiele modeli dysponuje również blokerem potu, który zapobiega dostawaniu się potu do oczu i dzięki temu nie utrudnia widzeniu. 
 • Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę czy dany model okularów sportowych nadaje się do zastosowania naszej korekcji wzroku lub czy posiada wymienną wkładkę wewnętrzną do szkieł korekcyjnych. Przy wyższych wadach wzroku należy również poprosić specjalistę o dobranie odpowiedniej korekcji ponieważ wkładka jest osadzona zdecydowanie bliżej oka co wpływa na wartość korekcji podobnie jak przy soczewkach kontaktowych.

Jak wybrać okulary sportowe do pływania?

Dla utrzymania kondycji fizycznej nie ma chyba zdrowszej formy ruchu jak pływanie. Pływanie jest jedną z najbardziej ulubionych dyscyplin sportu praktycznie dla każdego. Podczas pływania kraulem czy swobodnego unoszenia się w wodzie – właściwe okulary pływackie umożliwiają dobrą orientację.

Bez względu na to czy jesteśmy w wodzie, na wodzie czy pod wodą, posiadając odpowiednio przylegające okulary pływackie jesteście Państwo oraz wasze pociechy dobrze wyposażeni podczas tej sportowej rekreacji. Każde okulary posiadają odpowiednią regulację umocowanym paskiem gumowym lub silikonowym co pozwala na idealne dopasowanie do kształtu głowy. Jest oczywiście możliwość zastosowania odpowiedniej korekcji wzroku , która jest stopniowana co 0,50 dptr. Ale korekta to nie wszystko. Ważne są również natężenie światła, barwa, polaryzacja czy dopasowanie do konkretnej dyscypliny o czym piszemy poniżej.

Natężenie światła a dobór okularów sportowych ochronnych

Natężenie zabarwienia jest też ważnym aspektem przy wyborze soczewek. Soczewki o kategorii filtru 0 (absorpcja światła od 0 do 19%) i 1 (absorpcja światła od 20 do 56%) posiadają niewielkie zabarwienie. Zmniejszają one dopływ światła w normalnych warunkach, jednak nie są to soczewki przeciwsłoneczne.

Przeciwsłoneczne okulary sportowe – Ochrona przed urazami oczu

Przeciwsłoneczne okulary sportowe powinny być wyposażone w soczewkę o kategorii filtru 2 (absorpcja światła od 57 do 82%). Są one wystarczające również do uprawiania sportów w słoneczne dni w naszych szerokościach geograficznych. Jednak w górach, czy nad morzem przydają się soczewki o kategorii filtru 3 (absorpcja światła od 82 do 92%). Istnieją również soczewki o kategorii filtru 4 (absorpcja światła od 92 do 97%). Nadają się one do użycia jedynie w ekstremalnych sytuacjach np.: we wspinaczce alpinistycznej, lodowcowej, do użytku codziennego są za ciemne. Wykluczone jest również używanie ich do jazdy samochodem. Idealna intensywność zabarwienia zależy od rodzaju zastosowania okularów z soczewkami barwionymi.

okulary sportowe jak wybrać

Barwa szkieł i soczewek, która daje pewność dobrego widzenia

Barwa soczewki jest niezwykle ważna przy wyborze okularów dla sportowców. Od niej zależy dla jakiego sportu okulary będą się najlepiej nadawały. Dla sportów wodnych np. żeglarstwo, sporty plażowe najlepiej nadaje się kolor szary i szaro-zielony, który zapewnia neutralny odbiór światła i dobrą reakcję oka na promienie słoneczne.

Okulary dla wędkarzy

W przypadku wędkarzy ważny jest większy kontrast, który pomógłby zauważyć rybę w wodzie czy ruch spławika. I tak, szare soczewki pomogą zobaczyć ciemną rybę, bursztynowe uwypuklą piaszczyste dno w płytkiej wodzie, natomiast brązowe, wydobędą szczegóły z zarośniętego dna rzeki czy jeziora. 

Soczewki w kolorze pomarańczowym dla sportowców zimowych

Typowe kolory polecane w sportach zimowych to żółty, bursztynowy, różowy i jasnoszary. Są to kolory blokujące światło niebieskie. Natomiast w przypadku alpinizmu, narciarstwa lodowego, gdzie mamy do czynienia z dużymi blaskami sprawdzają się szkła/soczewki w kolorach ciemniejszych np. brązowym.

Okulary dla rowerzystów i kierowców

Potrzeby kierowców, osób jeżdżących na rowerze i na rolkach podobne są do tych, które mają narciarze. Refleksy powinny być zredukowane, ale woda czy olej na powierzchni jezdni muszą dać się zauważyć. 

Komfort biegania usłany dobrymi okularami

W przypadku osób uprawiających biegi kolor powinien być tak dobrany, aby użytkownik okularów mógł szybko i bez problemu dokonać oceny różnych sytuacji i na przykład ominąć przeszkodę. Dlatego dla osób uprawiających tą dyscyplinę najlepszymi kolorami będą neutralny szary, który poprawia percepcję oraz brązowy, poprawiający kontrast. 

Okulary z myślą o alpinistach

W czasie wspinaczek górskich, w pełnym słońcu szkła/soczewki powinny być ciemne, natomiast w czasie opadów śniegu bursztynowe lub brązowe, co daje dobry kontrast przy białym tle i słońcu przenikającym przez chmury. 

Ochrona oczu podczas gier rekreacyjnych

Podczas gry w tenisa czy golfa również warto dbać o ochronę oczu, dlatego kolor soczewki powinien wzmocnić kontrast pomiędzy piłeczką a niebem, trawą lub powierzchnią boiska. Kolor zależeć będzie też od pogody. W jasny słoneczny dzień najlepsze będą szare lub brązowe, natomiast w pochmurny lub mglisty żółte lub bursztynowe. 

Jak dostosować okulary do sportów strzeleckich?

Sporty strzeleckie natomiast wymagają bardzo dużego kontrastu. Polowania odbywają się zazwyczaj wczesnym rankiem albo w warunkach ograniczonej widoczności, jesienią, zimą. W takich warunkach najbardziej przydadzą się soczewki żółte, które rozjaśniają otoczenie i zapewniają kontrast. Kolor ten daje doskonałą percepcję i kontrast w słabym świetle oraz o zmierzchu, przy zachmurzonym niebie oraz w deszczu. 

okulary sportowe jak wybrać

Sportowe okulary korekcyjne do dyscyplin zespołowych, halowych – Modele dostępne w ofercie


Okulary sportowe marki SZIOLS, SOLANO , PROGEAR idealnie sprawdzają się w każdych sportach (szczególnie zespołowych), wszędzie tam, gdzie wada wzroku uniemożliwia pełnię satysfakcji z codziennej aktywności fizycznej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii materiału, okulary zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo i nieograniczoną swobodę. Okulary idealnie sprawdzają się w sportach zespołowych , na lekcjach wychowania fizycznego oraz wszędzie tam gdzie wada wzroku uniemożliwia pełną satysfakcję z codziennej aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz przy ostrych warunkach nasłonecznienia po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań soczewek okularowych. 

Okulary sportowe marki SZIOLS

W naszej ofercie znajdziesz okulary sportowe marki SZIOLS – model dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dlaczego warto wybrać te okulary?

 • Boczne kanały wentylacyjne zapewniają cyrkulację powietrza chroniąc okulary przed zaparowaniem.
 • Wzmocniony nosek oraz ochraniacze boczne równomiernie rozprowadzają siłę uderzenia dzięki czemu okulary zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa nawet przy silnych uderzeniach. 
 • Wycięcie wewnętrznego rowka zostało tak zaprojektowane, aby utrzymywać soczewki na właściwym miejscu nawet w sytuacji krytycznej. 
 • Taśma z regulacją utrzymuje okulary na właściwym miejscu, zapewniając idealne dopasowanie i możliwość regulacji. 
 • Każde okulary posiadają możliwość wymiennych soczewek okularowych dostosowanych do każdej korekcji i różnych rozwiązań konstrukcyjnych soczewek. 
 • Naturalne widzenie bez konieczności stosowania soczewek o zmiennej krzywiźnie bazy (wypukłości soczewki).

Okulary do uprawiania sportów na świeżym powietrzu i hali

W naszej ofercie znajdziesz także okulary do sportów zespołowych, halowych i wszystkich sportów na świeżym powietrzu marki SOLANO, PROGEAR – modele dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Dlaczego warto wybrać te okulary?

 • Boczne kanały wentylacyjne zapewniają cyrkulację powietrza chroniąc okulary przed zaparowaniem.
 • Wzmocniony nosek oraz miękkie ochraniacze boczne równomiernie rozprowadzają siłę uderzenia dzięki czemu okulary zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa nawet przy silnych uderzeniach.
 • Wycięcie wewnętrznego rowka zostało tak zaprojektowane, aby utrzymywać soczewki na właściwym miejscu nawet w sytuacji krytycznej.
 • Taśma z regulacją utrzymuje okulary na właściwym miejscu, zapewniając idealne dopasowanie i możliwość regulacji.
 • Każde okulary posiadają możliwość wymiennych soczewek okularowych dostosowanych do każdej korekcji i różnych rozwiązań konstrukcyjnych soczewek.
 • Naturalne widzenie bez konieczności stosowania soczewek o zmiennej krzywiźnie bazy (wypukłości soczewki) lub o niskiej krzywiźnie bazowej (baza 6) co daje bardzo naturalne odwzorowanie obrazu.
 • Szerokie pole widzenia dzięki czemu świetnie nadają się do zastosowania soczewek przeciwsłonecznych polaryzacyjnych czy uniwersalnych fotochromowych.

Okulary przeciwsłoneczne sportowe – Rola polaryzacji

Polaryzacja to technologia soczewki przeciwsłonecznej, która przepuszcza przez soczewkę tylko pionowe światło, a tym samym eliminuje oślepiające odblaski, zapewniając optymalny komfort widzenia i lepsze postrzeganie kolorów. Jedynie polaryzacja jest w stanie wyeliminować olśniewające blaski od płaskich powierzchni , takich jak droga, woda , lód , śnieg, szyba samochodu czy intensywne oślepienie i negatywny wpływ na oczy w bardzo słoneczny dzień.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne są idealnym rozwiązaniem do jazdy samochodem ponieważ eliminują oślepiające odblaski wytwarzane przez odbicia na mokrych nawierzchniach , tablicach rozdzielczych i innych samochodach , umożliwiając lepsze przewidywanie zmian i zagrożeń na drodze. Jest też świetnym i chyba dającym najlepszy efekt ochrony dla osób uprawiających praktycznie każdy rodzaj sportów.

okulary sportowe korekcyjne

Polaryzacja oferuje najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym wśród szkieł przeciwsłonecznych. Takie rozwiązanie możemy polecić dla każdego, komu przeszkadza wrażliwość światła, dla osób starszych, które przeszły operację oka lub każdego, kto szuka lepszej jakości widzenia na słońcu. Świetnie sprawdzają się podczas uprawiania sportów wodnych i zimowych. Stanowią również idealny dodatek modowy. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją można połączyć również z powłoką antyrefleksyjną, zwiększając kontrast widzenia czy dodać do tego ciekawy styl lustrzanki przyciągający wzrok i tworzący indywidualny dodatek modowy. 

Okulary sportowe korekcyjne – Jak wybrać – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradnika masz ogromny zasób wiedzy, który możesz wykorzystać, by kupić pasujące korekcyjne okulary sportowe, które chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym poprzez filtr UV, zapewniają komfort noszenia i są wyposażone w technologię, która dba o Twoje zdrowie. Decydując się na takie rozwiązanie, warto mieć jednak na uwadze, że zakupy powinny być poprzedzone badaniem wzroku.

Zachęcamy do zapisu na badanie wzroku w salonach optycznych ORLIŃSCY, dzięki czemu pomożemy Państwu dopasować okulary idealne.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.