Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

polaryzacja w okularach

Co daje polaryzacja w okularach? Czy potrzebujesz okularów polaryzacyjnych?

polaryzacja w okularach

Czym są okulary z filtrem polaryzacyjnym i kto powinien je nosić? Czy zwykłe okulary przeciwsłoneczne chronią przed odblaskami światła? Przeczytaj wpis i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest polaryzacja?

Z fizycznego punktu widzenia to:

Proces fizyczny, w którym światło „wiązka świetlna” jest filtrowana, tak, że oscylacje falowe odbywają się wyłącznie w jednej płaszczyźnie.  

A po ludzku:

Polaryzacja w okularach to rozwiązanie mające na celu redukcję lub całkowite wyeliminowanie ilości odblasków i poprawę jasności obrazu. W efekcie pozwala to na lepszą widoczność szczegółów i głębsze wrażenie przestrzeni.

Jak działają okulary polaryzacyjne?

Okulary polaryzacyjne wykorzystują specjalne filtry, które blokują fale czyt. światło/odblaski odbijające się od powierzchni takich jak woda, szklane powierzchnie, czy metal. W ten sposób, obraz przedstawiony przez okulary jest bardziej naturalny i wyraźny, co korzystnie wpływa na komfort podczas jazdy na rowerze czy wypoczynku nad wodą. 

Czy polaryzacja w okularach jest tym samym co filtr UV? 

Nie, to dwie różne cechy, choć okulary przeciwsłoneczne często łączą filtry UV i polaryzacyjne. Filtr UV pochłania promieniowanie ultrafioletowe, które jest szkodliwe dla oczu i skóry. Natomiast polaryzacja to technologia optyczna, która pomaga chronić oczy przed oślepiającym blaskiem i poprawia jakość widzenia. Okulary polaryzacyjne zapewniają lepszą ostrość obrazu i wyraźniejsze kolory. Większość okularów przeciwsłonecznych ma filtry UV, ale nie wszystkie są polaryzacyjne. 

polaryzacja w okularach

Czy antyrefleks i polaryzacją jest tym samym?

Nie, antyrefleks i polaryzacja to dwie różne technologie stosowane w szkłach okularowych. Antyrefleks (AR) zapobiega odbiciom światła od powierzchni szkła, co poprawia jakość obrazu i chroni oczy przed nadmiernym zmęczeniem. Polaryzacja z kolei zmniejsza ilość światła dochodzącego do oka, blokując odbicia poziome, co jest szczególnie przydatne w czasie jazdy samochodem lub uprawiania sportów wodnych. Szkła z antyrefleksem często są dostępne w różnych wariantach, w tym również z polaryzacją, co daje o wiele lepszą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Czy warto kupić okulary z polaryzacją?

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i w bliskim kontakcie z naturą, zakup okularów z polaryzacją będzie strzałem w dziesiątkę. Okulary te redukują odbicia światła na powierzchniach wody, szkła, metalu, a także minimalizują odblaski z powierzchni drogi, co sprawia, że obraz staje się wyraźniejszy oraz bardziej kontrastowy, a kolory bardziej nasycone.

Co daje polaryzacja w okularach i komu jest pisana?

To idealna opcja dla osób, które uprawiają sporty związane z wodą, takie jak wędkarstwo, żeglarstwo, ale również dla kierowców, aby uniknąć oślepienia w czasie jazdy. Dlatego, jeśli zależy Ci na doskonałej jakości obrazu, wygodzie i ochronie wzroku, warto rozważyć zakup okularów z polaryzacją. 

Nakładki polaryzacyjne na okulary 

Nakładki polaryzacyjne na okulary to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia poprawę jakości obrazu oraz ochronę oczu przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego. Działają one więc tak samo, jak okulary z polaryzacją, jednak stanowią one dodatek do aktualnie używanych okularów. Także to jaką opcję wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. 

Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?

Aby sprawdzić, czy okulary mają polaryzację, można wykonać kilka prostych testów:

  • Pierwszy z nich to spojrzenie przez okulary na ekran urządzenia elektronicznego, np. smartfona lub laptopa. Jeśli obraz ulega znacznej zmianie, przyciemnia się lub zanika, oznacza to, że okulary są polaryzacyjne.
  • Kolejny test to obrót okularów o 90 stopni. Jeśli obraz się zmienia, to okulary posiadają polaryzację. 
  • Można też użyć specjalnych testerów do okularów polaryzacyjnych, które pozwalają na dokładne sprawdzenie, czy soczewki posiadają ten rodzaj filtracji światła. 

Kto powinien nosić okulary polaryzacyjne?

Wszystkie osoby noszące okulary przeciwsłoneczne powinny rozważyć polaryzację, szczególnie w przypadku uprawiania aktywności na zewnątrz, takich jak jazda na rowerze, wędkarstwo, pływanie czy wspinaczka.

Niemniej jednak równie dobrze sprawdzą się one w przypadku kierowców i osób pracujących przy komputerze. Warto wspomnieć, że nakładki polaryzacyjne pomogą również osobom z wadą wzroku. Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne wyposażone w nakładki skuteczniej chronią oczy.

W ten sposób chronisz się nie tylko przed bezpośrednim promieniowaniem UV, ale również odblaskami.

Jakie okulary z polaryzacją będą najlepsze?

Jeśli szukasz okularów z polaryzacją, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. W pierwszej kolejności powinieneś wybrać wysokiej jakości soczewki polaryzacyjne, które skutecznie blokują odblaski i zmniejszają efekt blasku.
  2. Ważne jest również, aby wybrać okulary o odpowiedniej kategorii filtrów, które zapewnią odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  3. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wygodę noszenia, aby okulary były lekkie i miały dobrze przylegające paski na nosie i uszach.
  4. Ostatecznie, najlepsze okulary z polaryzacją to te, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom i potrzebom. 

Dlatego jeśli chcesz dobrać odpowiednie okulary, to zapraszamy do salonów optycznych ORLIŃSCY, gdzie pomożemy Ci je dopasować.

Jaka jest najlepsza polaryzacja w okularach?

Wśród różnych typów polaryzacji, najlepszą opcją są okulary z polaryzacją foliową, posiadające każdą warstwę folii ułożoną wraz z poprzednią w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu, światło padające na okulary jest filtrowane, eliminując refleksy i zapewniając ostry, naturalny obraz. 

Polaryzacja w okularach – Podsumowanie

Szkła polaryzacyjne to rozwiązanie, które pozwoli Ci chronić oczy przed światłem słonecznym odbijanym od tafli wody czy innych powierzchni płaskich. W dobrym salonie optycznym bez problemu kupisz okulary korekcyjne z polaryzacją. Do takich okularów możesz oczywiście dobrać modne oprawki, by te były nie tylko praktyczne, ale i dopasowane do Twojego wyglądu.

Umów się na badanie wzroku w salonach optycznych ORLIŃSCY i dobierz okulary spełniające Twoje potrzeby.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.