Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

soczewki fotochromowe

Szkła fotochromowe i soczewki fotochromowe – Jak je wybrać?

soczewki fotochromowe

Chcesz kupić okulary do chodzenia na co dzień? Zależy Ci na tym, by te dostosowywały się do warunków nasłonecznienia, by nie trzeba było co chwile zmieniać okularów? Rozwiązaniem idealnym w takim przypadku są okulary fotochromowe (inteligentne szkła). Dlaczego? Jak je wybrać? Tego dowiesz się poniżej.

Czym są soczewki fotochromowe?

Soczewki fotochromowe to rodzaj soczewek optycznych, które inteligentnie dostosowują się do zmieniającego się poziomu oświetlenia otoczenia. Główną cechą charakteryzującą soczewki fotochromowe jest zdolność do zmiany koloru i przyciemniania w zależności od intensywności promieniowania ultrafioletowego (UV) i światła niebiesko-fioletowego.

Czy warto je wybrać? Zdecydowanie tak. Wokół nich przez lata pojawiło się mnóstwo mitów i skojarzeń z przeszłością. Dziś jednak inteligentne szkła to zupełnie co innego. Poznaj mity na ich temat i sprawdź, czy warto je wybrać.

Okulary fotochromowe – Mity

Soczewki fotochromowe zmieniają kolor oczu

To mit. Soczewki fotochromowe reagują na zmiany poziomu światła, ale nie zmieniają koloru oczu noszącej je osoby.

Soczewki fotochromowe nigdy nie stają się całkiem jasne w pomieszczeniach

Nie da się odróżnić wizualnie w pomieszczeniu czy osoba nosi soczewki fotochromowe, czy nie. Szkła nowej generacji są całkowicie przejrzyste w pomieszczeniach.

Soczewki fotochromowe działają bardzo szybko

Soczewki fotochromowe starej generacji potrzebują trochę czasu, aby zmienić swój stopień przyciemnienia w reakcji na zmiany oświetlenia. Nie jest to natychmiastowy proces i może minąć kilka minut, zanim osiągną całkowitą przejrzystość po powrocie do pomieszczenia

Jednak soczewki nowej generacji działają znacznie szybciej niż te, które były dostępne w przeszłości. Proces przyciemnienia trwa tylko kilkanaście sekund.

Soczewki fotochromowe są idealne do jazdy samochodem w słoneczny dzień

Choć soczewki fotochromowe starszej generacji pomagają w redukcji oślepiania, nie zawsze są uważane za idealne do jazdy w słoneczny dzień. 

Mit ten obalają szkła inteligentne, które reagują na promieniowanie UV jak i naturalne światło więc ciemnieją również w samochodzie – czego inne szkła nie potrafią.

Soczewki fotochromowe są zbyt ciężkie i niekomfortowe do noszenia 

Soczewki fotochromowe są dostępne w różnych materiałach, w tym wersjach ultralekkich, które są bardzo komfortowe do noszenia przez dłuższy czas.

Nie można nosić soczewek fotochromowych podczas jazdy w nocy

Soczewki fotochromowe są przystosowane do reagowania na zmiany poziomu światła, więc w nocy, kiedy jest ciemno, są przezroczyste i bezproblemowe w noszeniu.

soczewki fotochromowe

Kto powinien wybrać szkła fotochromowe?

Każdy, kto jest zbyt wrażliwy na światło, a według badań aż 9/10 osób tak twierdzi. Kto więc powinien rozważyć ich zakup?

 • Osoby w każdym wieku, którym zależy na stylowym wyglądzie, lubią bawić się modą i oczekują od okularów dostosowywania się do warunków nasłonecznienia.
 • Osoby, które pracują przy komputerze, bo poza ochroną przed światłem i fajnym wyglądem, niektóre soczewki inteligentne mają wbudowany filtr chroniący przed światłem niebiesko-fioletowym.
 • Osoby pracujące na zewnątrz i w pomieszczeniach np. magazynierzy.
 • Osoby, które wychodząc na zewnątrz, odczuwają dyskomfort wynikający ze zbyt intensywnego nasłonecznienia.
 • Osoby, które nie mogą już dłużej znieść odblasków światła na budynkach, ulicy, śniegu, mokrej nawierzchni czy podczas wędkowania.

U kogo fotochromy się nie sprawdzą?

Inteligentne szkła nie są jednak dla każdego. Oto kilka przypadków osób, które powinny wybrać co innego:

 • Osoby, które nie chcą, by soczewka zabarwiała się w dni niesłoneczne.
 • Osoby, które nie mają wrażliwości na światło – jednak należy pamiętać, że wieloletnia ekspozycja na światło niebiesko-fioletowe i promieniowanie UV może powodować negatywny wpływ na nasze oczy.
 • Osoby, które nie spędzają dużo czasu w oświetlonych pomieszczeniach, przy komputerze i na zewnątrz.
 • Osoby, które bywają w skrajnych warunkach pogodowych – bardzo duże nasłonecznienie i wysoka temperatura np.tropiki. Wtedy potrzebna jest druga para okularów przeciwsłonecznych, a do codziennego użytku inteligentne szkła.

Kilka słów na temat działania soczewek fotochromowych

Wiele osób unika zakupu inteligentnych szkieł, ponieważ wokół nich powstało wiele opinii, które zniechęcają. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Poznaj opinie optyków na ten temat:

 • Czym nowsze rozwiązanie fotochromowe, tym tempo zabarwiania i odbarwiania jest szybsze. Obecne generacje soczewek fotochromowych są nieporównywalne z tym jak wyglądało to kiedyś. Można to zobaczyć w teście pod lampą UV w naszym salonie optycznym.
 • Zakup soczewek inteligentnych jest rzeczywiście dodatkowym wydatkiem jeśli porównamy go z przejrzystą parą okularów. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, może nam wystarczyć tylko jedna para okularów zamiast dwóch (przejrzyste + przeciwsłoneczne).
 • Soczewki fotochromowe są tylko dla starszych ludzi. Tak było kiedyś, dziś jest to już rozwiązanie stylowe również dla młodych ludzi, ponieważ szkła dostępne są w wielu modnych kolorach.
 • W zależności od wybranego rozwiązania można wybrać takie, które zabarwiają się również w samochodzie. Doradca pomoże określić czy to będzie dobry wybór, czy lepiej wybrać inteligentne szkła na co dzień i drugie okulary do samochodu.

Czy szkła fotochromowe wpływają na percepcję kolorów?

Tak, szkła fotochromowe mogą wpływać na percepcję kolorów, ale w małym stopniu i tylko podczas bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. W pomieszczeniach są całkowicie przejrzyste, jak szkła bezbarwne.

Kiedy szkła fotochromowe stają się ciemniejsze, światło docierające do oka jest zredukowane, co może sprawić, że kolory wydają się bardziej stonowane lub przygaszone. Jednak efekt ten nie jest znaczący i większość ludzi nadal może rozróżniać kolory w stopniu wystarczającym do codziennego funkcjonowania.

Warto zaznaczyć, że efekt przyciemnienia i wpływ na percepcję kolorów mogą się różnić w zależności od rodzaju i jakości szkieł fotochromowych, a także od warunków oświetleniowych.

Gwarantowana satysfakcja w salonach optycznych ORLIŃSCY

Teraz już znasz mity i fakty na temat soczewek inteligentnych. Sam tekst to jednak dopiero początek. Zapraszamy Cię do naszego salonu optycznego, gdzie możemy dopasować soczewki fotochromowe do Twoich potrzeb. W ten sposób ocenisz na własnej skórze czy to rozwiązanie pisane dla Ciebie.

Chcesz je wypróbować? 

Kliknij w link i umów się na wizytę w naszym salonie optycznym

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.