Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Które oprawki wybrać? Czy będę dobrze wyglądać w okularach czy może postawić na soczewki? To tylko niektóre z pytań, które dręczą nowicjuszy i nie pozwalają w pełni cieszyć się doskonałym wzrokiem. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed włożeniem na nos swoich pierwszych okularów.

Michał

Orliński

Wady wzroku – okulary na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm

Świat jest piękny, więc nic dziwnego że każdy z nas chce codziennie oglądać każdy jego szczegół. To oczy odpowiadają aż za 80% informacji odbieranych przez nasz mózg! Jednym z najczęstszych powodów tego, że nie widzimy w idealny sposób są… wady wzroku. Do najpopularniejszych należą krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Ponad 40% Polaków  w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, z czego prawie 30% nie zdaje sobie z tego sprawy – jest przekonanych, że wzrok jest prawidłowy.

Z czego wynikają takie statystyki? Przede wszystkim z braku regularnych, podstawowych badań. A przecież wadę wzroku można w bezbolesny i bezinwazyjny sposób wykryć już podczas jednego badania w salonie optycznym lub u okulisty. I co więcej – równie łatwo uzyskać doskonałe widzenie, dzięki doborze odpowiednich okularów.

Krótko i dalekowzroczność – jak sobie z nimi radzić?

Ponad połowa dorosłych mieszkańców Europy obarczona jest znaczącą wadą refrakcji, czyli cierpi na krótkowzroczność min. 0,75 dioptrii, nadwzroczność min. 1,00 dioptrii oraz astygmatyzm.

Jak sama nazwa wskazuje daleko i krótkowzroczność wiąże się z trudnościami z widzeniem na różne odległości. Nie mogę odczytać niczego z tablicy, Nie widzę numeru autobusu, Mam problem z pisaniem SMS-ów i czytaniem gazety – to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi ludzie w każdym wieku pojawiają się w salonach optycznych.

Krótkowzroczność

inaczej zwana bliskowzrocznością przejawia się w trudnościach z wyraźnym widzeniem obiektów położonych w znacznej odległości. Im większa wada wzroku, tym mniejszy zasięg dobrego widzenia – zaczynamy mieć problem z ostrością na coraz bliższe odległości. Bliskowzroczność może mieć dwie podstawowe przyczyny. Pierwszą jest zbyt duża moc układu optycznego oka w porównaniu z długością gałki ocznej, a drugą za długa gałka oczna w porównaniu z mocą optyczną oka. Z tego względu wyróżnia się krótkowzroczność osiową i refrakcyjną.

Mimo, że brzmi to skomplikowanie, korekcja krótkowzroczności jest prosta – optycy stosują wówczas soczewki ujemne.

Dalekowzroczność

zwana też nadwzrocznością spowodowana jest z kolei zbyt małą mocą układu optycznego oka w porównaniu do długości gałki ocznej lub odwrotnie – zbyt krótką gałką oczną w porównaniu do mocy układu optycznego. Pierwsze objawy dalekowzroczności powodują niewyraźne widzenie na bardzo bliskie odległości (np. ekran telefonu, czytana książka), lecz w miarę powiększania się wady wzroku oraz upływu lat, podczas których wada ta nie jest korygowana, brak ostrego widzenia zaczyna obejmować coraz dalsze odległości. Do korekcji nadwzroczności optycy wykorzystują okulary wyposażone w soczewki dodatnie.

Co oznacza astygmatyzm?

Ta wada wzroku wynika z zaburzonej symetrii obrotowej układu optycznego oka. To z kolei powoduje (oprócz objawów charakterystycznych dla dalekowzroczności) brak ostrości, a nawet zniekształcenie widzenia na różne odległości. Astygmatyzm optyk może skorygować w prosty sposób – przez zastosowanie okularów z korekcyjnymi soczewkami z cylindrem.

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm dotykają ludzi niezależnie od wieku czy płci. Warto więc zadbać o regularne badania wzroku już od najmłodszych lat

Idealne widzenie tylko dzięki idealnym okularom

Sekret idealnego widzenia nie tkwi jedynie w doborze odpowiednich szkieł. W profesjonalnych salonach optycznych każde okulary tworzone są indywidualnie dla konkretnej osoby. Oznacza to, że w trakcie wizyty w salonach optycznych można liczyć na:

  • przeprowadzenie kompleksowego badania wzroku w celu rozpoznania wady,

  • dobór odpowiednich szkieł – zarówno wielkość dioptrii, jak i grubość soczewek i ich rodzaj (np. przyciemniane, z dodatkową powłoką antyrefleksyjną do pracy przy komputerze),

  • pomoc w wyborze oprawek pasujących do kształtu twarzy, a także stylu i trybu życia klienta (np. oprawki sportowe),

  • solidne umocowanie szkieł w wybranych oprawach,

  • udzielenie wskazówek dotyczących pielęgnacji oraz czyszczenia okularów tak, aby zachować ich piękny wygląd i 100% skuteczność na lata.

Prezbiopia – problemy z widzeniem po 40 roku życia

Czasami problemy z dobrym widzeniem nie wynikają wcale z krótko lub dalekowzroczności, lecz są efektem naturalnego procesu zmian zachodzących w naszym układzie wzroku wraz z wiekiem. Noszą one nazwę prezbiopii i objawiają się m.in. odruchowym przybliżaniem lub oddalaniem przedmiotów w celu wyostrzenia wzroku.

Na prezbiopię cierpi aż 10 milionów Polaków, lecz jest to problem, którego można pozbyć się w bardzo prosty sposób – poprzez dobór odpowiednich okularów. W salonach Orlińskich mogą wykonać Państwo bezpłatne i bezinwazyjne badanie wzroku w celu poprawnej diagnozy prezbiopii. Następnie specjalista pomoże dobrać idealnie dopasowane szkła progresywne, osadzone w jednej z wielu modnych opraw, dostępnych w salonach.

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.