Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Przeczytaj, jak chronić wzrok przed słońcem i mądrze wybrać okulary przeciwsłoneczne, a jednocześnie zachować komfortowe i dobre widzenie.

Michał

Orliński

Czy chronisz wzrok przed słońcem?

fot. Jacek Szkielafot. Jacek Szkiela

Lato. W tym okresie większość naszego wolnego czasu chętnie spędzamy na powietrzu. Spotkania z przyjaciółmi, relaks, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach. Piknik na świeżym powietrzu w promieniach słońca!? Tak, to jest to!

Musimy jednak wiedzieć, że poza licznymi zaletami promieniowania słonecznego, niesie ono także spore zagrożenia. Na ciało stosujemy kremy z filtrem, chronimy naszą głowę kapeluszami, jednak najbardziej narażone są nasze oczy.

To właśnie nasze oczy silnie reagują na słońce, wydaje nam się “mam okulary ochronne” – nic bardziej mylnego, tak naprawdę, oczy potrzebują bardziej kompleksowej ochrony.

Przeczytaj, jak chronić wzrok przed słońcem i mądrze wybrać okulary przeciwsłoneczne, a jednocześnie zachować komfortowe i dobre widzenie.


historiaokularowprzeciwslonecznych.jpg

Trochę historii, czyli skąd mamy okulary przeciwsłoneczne?

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynalezione zostały w Chinach około XII wieku. Były to przydymione płaskie płytki kwarcu niemające znaczenia korekcyjnego. Były one używane przez chińskich sędziów, którzy za ich pomocą starali się ukryć swoje reakcje na przebieg procesu. Była to najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych.

W takiej postaci wprowadził okulary słoneczne w roku 1752 James Ayscough. W wiktoriańskiej Anglii okulary te były używane przez chorych na syfilis, którym przynosiły ulgę ze względu na światłowstręt, który choroba powodowała oraz dawały oparcie dla protezy nosa zakładanej aby ukryć objawy schorzenia.


promieniowanieuv.jpg

Promieniowanie UV wpływa na naszą skórę. A oczy?

Musimy zacząć od tego, że żadna dawka promieni UV nie jest dobra dla oczu. Czy ktoś z Nas, kiedykolwiek zastanawiał się jak promienie UV uszkadzają nasze oczy?

Skutki nadmiernego opalania się widzimy na skórze. Nadmierne opalanie może doprowadzić do poparzenia skóry. Teraz wyobraźmy sobie co może grozić naszym oczom, gdy nie są w odpowiedni sposób chronione! Promienie UV są szkodliwe dla oczu i delikatnej skóry wokół nich. Przyczyniają się do starzenia oczu i skóry, mogą też z czasem spowodować liczne schorzenia.

Jednak nie każdy z nas jest tak samo wrażliwy na słońce, zależy to od tego, jaką mamy cerę czy kolor włosów, ale bez wyjątku oczy każdego z nas są tak samo zagrożone! Oczy są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV, przez lata zbierają i kumulują promieniowanie UVA i UVB. Skutkować to może takimi chorobami jak zaćma.

Nie ważne, czy jest to pięciominutowy spacer, czy długie opalanie się na plaży, promieniowanie tak samo niszczy oczy przy długiej jak i krótkiej ekspozycji na promienie UV.

A na jakie choroby jesteśmy narażeni? Poniżej kilka z nich:

 • słoneczne zapalenie rogówki,
 • słoneczne zapalenie spojówki,
 • skrzydlik – zmiana chorobowa oka polegająca na zgrubieniu spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej,
 • tłuszczyk – zmiana w spojówce o charakterze zwyrodnieniowym
 • zaćma fotochemiczna,
 • posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej,
 • nowotwory skóry powiek i oczu.

Dlatego tak ważnym jest, aby sprawdzać oznaczenia okularów przeciwsłonecznych i nie kupować ich na bazarach, lecz u sprawdzonego optyka. Pracownicy naszych salonów, dopasują Ci odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, zarówno bez korekcji jak i z korekcją.

A zatem pamiętajmy, wybierając odpowiednie dla naszych potrzeb okulary przeciwsłoneczne, zapobiegamy uszkodzeniom i chorobom oczu wywołanym przez promieniowanie UV.


ochronawzroku.jpg

Korzyści z ochrony wzroku

Korzyści z ochrony wzroku przed promieniowaniem UV są niewątpliwe! Warto chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowanie UV zarówno latem jak i zimą, o każdej porze roku. Chroniąc oczy, unikniemy narażania się na choroby z tym związane wymienione powyżej.

Dlaczego tak ważna jest polaryzacja?!

Polaryzacja, co to właściwie jest? Wybierając okulary przeciwsłoneczne, często słyszymy – POLARYZACJA – i zastanawiamy się, o co chodzi z tą polaryzacją? O ile w salonach optycznych, dowiemy się i zostanie nam to wytłumaczone, warto na ten temat poczytać.

Jakie okulary wybrać? Te z polaryzacja czy też nie? Okulary przeciwsłoneczne mają bezprecedensowo wiele zalet, ale niestety mają też jedną wadę – często odbijają światło w zniekształcony sposób, przez co nasze widzenie nie jest tak komfortowe i dobre jak byśmy tego chcieli. Tu z pomocą przychodzi nam polaryzacja. Zwiększa ona percepcję kolorów i poprawia nam kontrast oraz widoczność. Jak ważna jest polaryzacja, doskonale wiedzą zawodowi kierowcy, którzy za kierownicą spędzają długie godziny a ich wzrok jest bardzo zmęczony.

Standardowe okulary przeciwsłoneczne redukują nam jasność, lecz nie redukują ostrych odbić światła, w przypadku kierowców może być to odblask od maski nadjeżdżającego samochodu.

Czytając to stwierdzasz „ok, ale ja nie jestem zawodowym kierowcą więc to nie dla mnie!” Mylisz się! 🙂 Już tłumaczę dlaczego. Żyjąc np. w dużych aglomeracjach miejskich, funkcjonujemy między wieloma drapaczami chmur, zazwyczaj są one szklane i odbijają światło w każdym kierunku. Refleks świetlny jest dość ostry. Mając okulary z polaryzacją, owe refleksy świetlne są redukowane do minimum a co za tym idzie? Twój komfort widzenia znacznie się poprawia, a spacer staje się przyjemniejszy!

Nie musimy żyć w dużych miastach, aby przekonać się jak ważna jest polaryzacja. Teraz zapraszam na wycieczkę poza miasto. Piękny sobotni gorący, letni poranek, idziemy nad jezioro, rozkładamy ręczniki na trawie, zakładamy okulary przeciwsłoneczne, tak te bez polaryzacji, siadamy wygodnie na ręczniku i chcemy popatrzeć na jezioro… i co? i nagle okazuję się, że nic nie widzimy! Od tafli jeziora odbijają się miliony refleksów świetlnych, ostrych odbić światła.

Tu kolejny raz z pomocą przychodzi nam super moc, czyli? Tak, polaryzacja! Soczewki okularowe z polaryzacją redukują odblaski od poziomych powierzchni, tłumią one światło które się odbija. Mając okulary z polaryzacją, komfortowo możesz spoglądać na taflę jeziora, a polaryzacja zajmie się redukcją ostrych refleksów świetlnych.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto wybrać właśnie te, które mają polaryzację. Polaryzację można też zastosować w okularach przeciwsłonecznych z dostosowaną korekcją!

W każdym naszym salonie, doradcy klienta pomogą dobrać Ci odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, takie aby spełniały Twoje oczekiwania.


filtryprzeciwsloneczne.jpg

Wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrami!

Każde dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć oznaczenia. Symbole powinny znajdować się na zausznikach lub w postaci naklejki naklejonej na soczewce okularowej. Zatem, czego szukać?

Poniżej znajdziesz rodzaje filtrów jakie powinny znajdować się w okularach przeciwsłonecznych.

1. Okulary z podstawowym filtrem UVA i UVB

Każde okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtr UV. Taki filtr, w zależności od mocy, chroni nasz wzrok częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB. Ilość przepuszczanego światła zależy od jego kategorii. Okulary z podstawowym filtrem UV, ze względu na stałą ilość przepuszczanego światła, nadają się do noszenia w warunkach równomiernego nasłonecznienia.

2. Okulary z filtrem polaryzacyjnym

Poza tym, warto zwrócić uwagę na europejskie atesty.

 • EN 166:2001
 • CE
 • 89/686/EWG
 • EN 1836+A1:2009
 • ISO 9001:2000

Należy pamiętać, kupując okulary przeciwsłoneczne bez filtrów lub na bazarku za 10zł, możemy uszkodzić nasz wzrok.

Przy ciemnych soczewkach źrenice rozszerzają się i absorbują światło, a przy braku odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem, oko może ulec uszkodzeniu. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy okulary rzeczywiście zawierają filtr UV. Naklejka “made in Italy” niestety nam tego nie gwarantuje, a często jest spotykana na “bazarkowych” okularach.

Kupując okulary w salonach Optycznych ORLIŃSCY, masz pewność, że zakupione okulary w pełni ochronią Twój wzrok przed uszkodzeniem.


kolorowesoczewki.jpg

Jaki kolor soczewek okularowych wybrać?

Jak się okazuje, kolor soczewek okularowych nie jest tylko kwestią upodobań. Oczywiście, możemy wybrać sobie takie, jakie nam się podobają, ale należy mieć na uwadzę, do czego mają być Twoje okulary przeciwsłoneczne. Odpowiesz, „jak to do czego, czytając ten artykuł, wiem że muszą mnie chronić przed szkodliwym promieniowaniem”. Tak, jak najbardziej – z tym się zgodzę, ale zarówno okulary korekcyjne jak i okulary przeciwsłoneczne muszą nam poprawiać komfort widzenia w różnych sytuacjach. W przypadku okularów przeciwsłonecznych, możemy zamówić różowe i patrzeć przez nie na piękny świat, właśnie to kolor soczewek okularowych ma znaczenie jakie barwy będzie miał otaczający nas świat!

Dwoma najpopularniejszymi kolorami soczewek okularowych są kolory szary i brązowy, a zatem przeanalizujmy je!

 • Soczewki okularowe w kolorze szarym – zachowują naturalny kontrast i barwę otaczającego nas świata. Oznacza to dla nas, że nasz ukochany biszkoptowy labrador nagle nie zrobi się mocno pomarańczowy. Okulary przeciwsłoneczne z szarymi soczewkami nadają się dla wszystkich.
 • Soczewki okularowe w kolorze brązowym – zachowują one kontrast i poprawiają głębie ostrości kolorów. Oznacza to dla nas, że delikatnie wyostrzają nam świat. Niewątpliwą zaletą jest to, że soczewki w kolorze brązowym, sprawiają, że oko jest “zrelaksowane” i “odpoczywa”. Polecane są również osobom, które mają bardzo wrażliwe oczy.

Jeśli szykuje nam się egzotyczny wyjazd, taki wyczekiwany długo, długo, długo i chcemy mieć szałowe zdjęcia w fajnych, kolorowych okularach, miejmy takie, ale spacerujmy w nich np. po uliczkach zabytkowych miast, gdzie nie jesteśmy narażeni na bezpośrednie słońce.

W pełnym słońcu, pamiętajmy, aby unikać soczewek okularowych o następujących kolorach:

 • fioletowy – kolory na dalszym planie nie są widoczne, uwydatniają kolor obiektów na zielonym tle, są to idealne soczewki okularowe dla myśliwych;
 • czerwony – nadaje się jedynie na wieczorne i poranne spacery, kiedy światło jest delikatne. Czerwonych soczewek używają wędkarze;
 • żółty, pomarańczowy – poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku. Soczewek o takim kolorze używają kierowcy do nocnej jazdy;
 • niebieski – uwydatnia żółty kolor, tłumi kontrast tła. Soczewki o takiej barwie stosuje się przy złym oświetleniu i zmiennych warunkach pogodowych;
 • zielony – uniemożliwia prawidłowe odczytywanie kolorów sygnalizacji świetlnej;

Stopień zabarwienia soczewek okularowych.

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego niektóre soczewki w okularach przeciwsłonecznych są jaśniejsze a inne ciemniejsze? Czy to ma znaczenie, czy jest to tylko efekt wizualny? Otóż ma! Nie każda kategoria zabarwienia soczewki jest odpowiednia dla każdej osoby. Wydaje nam się, że czym wyższa kategoria, tym lepiej dla nas. Nie do końca tak jest.

Zapraszam do zapoznania się z kategoriami zabarwienia soczewek.

Na okularach kategorię oznacza się symbolami cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4. Czym wyższa kategoria, tym soczewki okularowe mniej przepuszczają światło.

Okulary są mi potrzebne …

 • …w ponury dzień, gdy słońca prawie brak
  • wybierz kategorię 1 lub 2
 • …do spacerowania, spędzania czasu na świeżym powietrzu
  • wybierz kategorię 2 lub 3
 • …na egzotycznych wakacjach
  • wybierz kategorię 3 lub 4
 • …uwielbiam w nich prowadzić samochód
  • wybierz kategorię 2 lub 3 (prowadząc samochód nie wolno używać okularów z kategorią filtra 4)
 • …nad Polskim morzem ! 🙂
  • wybierz kategorię 3
 • …podczas wysokogórskich wędrówek
  • wybierz kategorię 4
 • …podczas uprawiania sportów, takich jak: żeglarstwo, narciarstwo
  • wybierz kategorię 4

Soczewki gradalne.

Kontynuując temat zabarwienia soczewek w okularach przeciwsłonecznych, warto wspomnieć właśnie o soczewkach gradalnych. Soczewki te charakteryzują się tym, że są ciemne na górze, natomiast na dole są praktycznie przezroczyste. Zapytacie dlaczego i co to ma na celu?

Soczewki okularowe gradalne, będą idealnym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy nie lubią rozstawać się ze swoimi okularami przeciwsłonecznymi.

Wyobraźmy sobie taką sytuacje, w bardzo słoneczny, letni dzień wybieramy się na spacer do lasu, wychodząc z domu, musimy do tego lasu przejść, więc na tę chwilę idealne są okulary przeciwsłoneczne z zabarwieniem całej soczewki i najlepiej z polaryzacją, plus kategoria barwienia 3. Idealnie chroni nasze oczy zarówno od światła padającego z góry jak i od światła które odbija się od ziemi. Ale co w sytuacji, gdy wchodzimy do lasu? Światło padające z góry jest trochę osłabione przez korony drzew, już nie jest tak jasno, więc okulary zdejmujemy, a najczęściej zakładamy na głowę jak opaskę. I tu z pomocą przychodzą nam soczewki okularowe gradalne. Ich głównym celem jest ochrona naszych oczu od światła padającego z góry, czyli od naszego słońca. Przez dolną część soczewki widzimy obraz bardzo zbliżony do naturalnego, więc spacerując po lesie, nie mamy wrażenia, że jest noc.

Soczewki gradalne występują niemal we wszystkich kolorach wymienionych powyżej.

Powłoki na soczewkach przeciwsłonecznych.

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać również powłoki uszlachetniające. Poniżej lista tych, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując nowe okulary przeciwsłoneczne.

 • powłoka utwardzająca – dodatkowo zabezpieczy naszą soczewkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, lecz pamiętać musimy, że niestety jeszcze nie wynaleziono powłoki dzięki której soczewka stanie się niezniszczalna. Dodatkowe utwardzenie takiej soczewki, powoduje, że soczewka w naszych okularach przeciwsłonecznych na dłużej pozostanie bez zarysowań.
 • powłoka lustrzana tzw. lustrzanka – duża zaletą jej jest to, że gdy na kogoś patrzymy, ta osoba nie widzi naszych oczu, więc gdy chcemy na kogoś dyskretnie popatrzeć, jest to idealne rozwiązanie 🙂 ale teraz na poważnie, powłoka lustrzana jest też idealna dla osób o wrażliwych oczach.
 • Powłoka antyrefleksyjna – zapobiega ona odbijaniu światła od okularów, a co za tym idzie, od oka. Nie zmienia ona kontrastu oraz kolorów otaczającego nas świata ponieważ przepuszcza 100% światła.
 • powłoka hydrofobowa – zapobiega ona parowaniu soczewek i skraplaniu się wody na soczewkach. Woda łatwiej spływa z soczewki.
 • powłoka oleofobowa – “odpycha” różne zabrudzenia, np. odciski palców. Dzięki tej powłoce w dużo łatwiejszy sposób wyczyścisz swoje okulary.
 • powłoka blue blocker – jest to filtr, który nie przepuszcza niebieskiego światła UV. Poprawia ona również kontrast widzenia i delikatnie rozjaśnia obraz. Polecana jest m.in. do prowadzenia pojazów w trudnych warunkach atmosferycznych.


okularyprzeciwslonecznezkorekcja.jpg

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją

Poruszając kolejne zagadnienia dotyczące okularów przeciwsłonecznych, warto wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne możemy mieć także z dostosowaną do naszych potrzeb korekcją – nigdy więcej dylematu – ochrona przed słońcem, czy ostre i komfortowe widzenie!?

Zapytacie jak to działa, już tłumaczę. W salonach optycznych są gotowe okulary przeciwsłoneczne od różnych producentów. Wybór nie zawsze nas zadowala. Szukamy czegoś innego, czegoś wyjątkowego. Nic straconego, większość opraw okularowych, właśnie tych do zwykłej korekcji, można zastosować do okularów przeciwsłonecznych z korekcją. Możemy wybrać grubość takiej soczewki – odpowiednie dobranie indeksu pocienienia soczewki, może sprawić, że okulary przeciwsłoneczne będą lekkie i wygodne, a soczewki cienkie i estetyczne, co daje wspaniały efekt wizualny jak i wysoki komfort użytkowania takich okularów.

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla kierowców, kompleksowo chronią nasz wzrok i zapewniają najwyższy komfort widzenia.

W naszych salonach optycznych, doradcy klienta pomogą Ci “skonfigurować” nowe okulary przeciwsłoneczne, tak aby spełniały wszystkie oczekiwania.

Okulary przeciwsłoneczne a korekcja wzroku.

Jeżeli korzystasz na co dzień z soczewek kontaktowych, nie musisz z nich rezygnować na poczet okularów przeciwsłonecznych z korekcją.

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasz wzrok przed promieniowaniem UV. Jeśli ostrość widzenia zapewniają Ci soczewki kontaktowe, kupując okulary przeciwsłoneczne należy skupić się na właściwych filtrach i polaryzacji.

Musimy natomiast pamiętać, że nasze oczy czasem muszą odpocząć od soczewek kontaktowych, tak jak czasem my odpoczywamy na plaży czy w parku. Nasze oczy też tego potrzebują i tu świetnie sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z korekcją wzroku. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe są świetnym uzupełnieniem korygowania wad wzroku.


fotochromy.jpg

Soczewki okularowe – fotochromy

Powyższe przykłady i opis doboru okularów przeciwsłonecznych dotyczyły głównie okresu wiosny, lata oraz słonecznej jesieni – a co z zimą?

Często w krótkie, mroźne zimowe dni, gdzie słońca jest jak na lekarstwo lub praktycznie go nie ma, dzień jest pochmurny, ale mimo to mrużymy oczy. Tutaj świetnie sprawdzą się okulary z soczewkami fotochromowymi.

Okulary takie możemy również dostosować do naszych potrzeb lub upodobań. Możemy wybrać czy okulary fotochromowe mają nam się zaciemniać również za szybą samochodu czy też nie, a także dopasować kolor soczewek okularowych. Nowe technologie pozwalają nam wybrać także powłokę lustrzaną.

We wszystkich naszych salonach, dostosujesz okulary z fotochromem do swoich potrzeb i upodobań, nasi doradcy dopasują produkt do Twoich potrzeb.

Podsumowanie.

Wydawałoby się nam, że zakup okularów przeciwsłonecznych to błahostka, idę, wybieram model, który mi się podoba i już. Nic bardziej mylnego, mam nadzieję, że ten materiał pozwoli Ci wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne tak, aby spełniały Twoje potrzeby i wymagania oraz jednocześnie nie uszkodziły Twojego wzroku.

Do Zobaczenia w Salonach Optycznych ORLIŃSCY!

Adam Czapliński, Doradca Klienta

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.