Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
jak dbać o oczy na wakacjach

Jak dbać o oczy na wakacjach? 5 sposobów na to jak dbać o wzrok latem.

Jak dbać o oczy na wakacjach

Rogówka, spojówka, tęczówka… To nie rymowanka. To elementy narządu wzroku, które mogą ucierpieć na długo wyczekiwanym urlopie. Jak ochronić wzrok przed promieniami słonecznymi i innymi zagrożeniami w czasie wakacyjnych wojaży? Poznaj 5 sposobów na to jak dbać o oczy na wakacjach.

Co stanowi największe zagrożenie dla naszych oczu latem?

Największym zagrożeniem jest niewątpliwie promieniowanie UV. Słońce emituje promienie UVA i UVB, które mogą przenikać przez rogówkę i soczewkę, docierając do tylnej części oka, czyli siatkówki. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń, takich jak:

 • Zaćma: Jest to zmętnienie soczewki oka, które może pogorszyć wzrok, a nawet doprowadzić do ślepoty. Ryzyko rozwoju zaćmy wzrasta wraz z wiekiem, ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszyć ten proces.
 • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD): Jest to choroba prowadząca do utraty centralnego pola widzenia. AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 60. roku życia.
 • Nowotwory oka: Promieniowanie UV może również zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów oka, takich jak czerniak złośliwy.
jak dbać o oczy na wakacjach

Jak ocenić czy oczy podczas urlopu są zagrożone?

Oprócz promieniowania UV, latem nasze oczy narażone są również na inne czynniki, takie jak:

 • Suche powietrze: może powodować suchość oczu, podrażnienia i swędzenie.
 • Chlorowana woda: pływanie w basenie może podrażniać oczy, zwłaszcza jeśli są one już suche lub wrażliwe.
 • Piasek i kurz: piasek i kurz mogą dostać się do oczu i powodować podrażnienia.

Dlatego gdy wybieracie się na plażę, basen czy też będziecie długo przebywać w suchym klimacie, bezwzględnie pamiętajcie o ochronie.

Promieniowanie UV – zagrożeniem nie tylko, gdy patrzysz na słońce

Statystyki pokazują, jak poważny jest problem:

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie około 1,3 miliona osób traci wzrok z powodu zaćmy, a główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.
 • AMD (zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 60. roku życia w krajach rozwiniętych.
 • W Polsce rak oka stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych oka.

Podaliśmy te statystyki nieprzypadkowo. Promienie UV nie obciążają Twoich oczu, tylko gdy przebywasz na słońcu i tylko gdy na nie patrzysz. Odbijają się one również od powierzchni płaskich np. tafli wody i de facto wiosną, latem i wczesną jesienią stanowią stałe zagrożenie dla Twojego zdrowia.

jak dbać o oczy na wakacjach

Piekące oczy – problem na chwilę czy na dłużej?

Gdy oczy pieką, swędzą i czujesz jakby pod powiekami, znajdował się piasek to znak, że wzrok potrzebuje oddechu, wytchnienia. Przypomnij sobie czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się kłaść się spać i czuć, jakby pod powiekami znajdowały się szpilki, albo ziarenko piasku, którego nie możesz się pozbyć?

Jeśli tak to właśnie jest to tak, że oczy potrzebują odpoczynku. W czasie wakacji takich chwil może być więcej, ponieważ dłużej przebywamy na słońcu.

Niemniej jeśli takie objawy dotykają Cię przez cały rok to czas na wizytę w salonie optycznym. Możliwe, że forma wykonywanej przez Ciebie pracy czy zbyt długa ekspozycja na negatywne światło niebiesko-fioletowe emitowane przez ekrany daje Ci się we znaki, a przed tym bezwzględnie należy się chronić.

Jak dbać o oczy latem?

Metod jest mnóstwo. Odpowiednie okulary, kapelusz, dieta, krople nawilżające… Jednak nic nie uchroni Cię przed tym lepiej, jak regularne badania wzroku.

Przed wyjazdem na wakacje szczególnie warto odwiedzić optyka, ponieważ nie tylko pomoże Ci on dobrać dobre okulary przeciwsłoneczne, ale również przedstawi spersonalizowaną listę wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować niekorzystny wpływ promieni UV na oczy.

Badanie najważniejsze dla kondycji naszych oczu

Powtórzymy! Wybierasz się na wakacje? Odwiedź salon optyczny. To bezwzględnie minimum, które może uchronić Ciebie, ale i Twoje dzieci. Zapewne nie raz obił Ci się o uszy termin „nadwrażliwość na światło”. To sytuacja, w której oczy przeciążone ilością impulsów, które do nich docierają, nie są w stanie już tego dłużej znieść.

Jednak na wieczornym bólu nie zawsze się to kończy. Niektórzy doświadczają „poparzenia” narządu wzroku i później muszą spędzać kilka dni w ciemności, by oczy wróciły do normy.

Jak dbać o wzrok i chronić oczy w wakacje?

Nie będziemy przedłużać. Oto 5 wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

To absolutna podstawa ochrony oczu latem. Wybieraj okulary z filtrem UV400, które blokują co najmniej 99% promieniowania UVA i UVB. Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne powinny być odpowiednio dopasowane do kształtu twarzy, aby chronić nie tylko oczy, ale również skórę wokół nich.

Wybieraj okulary z odpowiednim kolorem szkieł:

 • Szare lub brązowe: zapewniają naturalne odwzorowanie kolorów
 • Żółte lub pomarańczowe: poprawiają kontrast i widoczność w słabym świetle
 • Zielone: odbijają niebieskie światło, które może męczyć oczy

Krople nawilżające

Nawilżające krople do oczu mogą pomóc złagodzić suchość i podrażnienia. Najlepiej jeśli wybierzesz krople bez konserwantów. Pamiętaj jednak, że ich termin przydatności jest krótszy i wynosi najczęściej ok. 6 tygodni. Nawodnienie organizmu od wewnątrz również pomaga utrzymać nawilżenie oczu.

Czapka lub kapelusz

Chroń oczy i głowę przed słońcem za pomocą czapki z daszkiem. Oczywiście może to być również kapelusz. W ten sposób zminimalizujesz ilość promieni słonecznych, które padają na Twoją twarz w sposób bezpośredni.

Unikanie szkodliwego słońca

Wyobraź sobie, że o 10 kładziesz się na plaży i leżysz na niej do 16. Jak się to skończy? Oparzeniami! Skoro skóra tak mocno na tym cierpi, to oczy również. Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. Szczególnie w godzinach 10:00-16:00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze.

Suchość w pomieszczeniu również ma wpływ na kondycję wzroku latem

Gdy cały dzień spędzasz na słońcu, przynajmniej niech wieczór pozwoli odetchnąć oczom od suchego powietrza. Zainwestuj w mały nawilżacz powietrza i zabieraj go ze sobą na wakacje. W ten sposób możesz stworzyć przyjemne i korzystne warunki dla oczu i całego ciała.

Zanieczyszczenia fizyczne – piasek, kurz, pył

Noś okulary, szczególnie jeśli jesteś w mieście, podczas górskich wędrówek i na plaży. W ten sposób fizycznie zapobiegniesz przedostawaniu się zanieczyszczeń do oczu. 

Ponadto:

 • Nie dotykaj oczu: Ręce mogą przenosić brud i bakterie, które mogą powodować infekcje oczu.
 • Dokładnie myj ręce: Częste mycie rąk pomaga pozbyć się brudu i bakterii.

Dodatkowe wskazówki

 • Jeśli pływasz w basenie, noś gogle: Chlorowana woda może podrażniać oczy.
 • Jeśli używasz soczewek kontaktowych, pamiętaj o ich pielęgnacji: Dokładnie myj i dezynfekuj soczewki oraz pojemniki na soczewki.

Jak dbać o oczy na wakacje – podsumowanie

Wakacje to czas swawoli i mile spędzanych chwil. Jednak pod płaszczykiem dobrej zabawy czai się zagrożenie. To słońce. Doskonale wiemy, że skąpanie się w ciepłych promieniach jest przyjemne, jednak by takie faktycznie było warto podejść do tego zdroworozsądkowo. Właściwa ochrona oczu sprawi, że wakacje będą nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. 

Umów się na rzetelne badanie wzroku w ORLIŃSCY Salony Optyczne i przygotuj się na wakacje: https://orlinscy.pl/oferta/badanie-wzroku/  

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.