Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

ile kosztuje badanie wzroku u optyka

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka w 2024 roku? Koszt badania – Cennik

ile kosztuje badanie wzroku

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka? Ile trzeba czekać na wizytę w ramach NFZ? Na czym polega badanie wzroku? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka – Średnie ceny

Uśredniając ceny prywatnych placówek, podstawowe badania kosztują średnio od 100 zł do 250 zł za jedną procedurę. 

Oczywiście jest alternatywa. Wizyta w ramach NFZ. Jednak z danych na dzień 11.05.2023 średni czas oczekiwania to 207 dni w województwie mazowieckim (dane ze strony swiatprzychodni.pl). Czy zatem stać Cię na takie oczekiwania?

Koszt badania w salonie optycznym ORLIŃSCY

Jeśli widzisz, że z oczami coś jest nie tak, nie czekaj! To najgorsze co możesz zrobić. W salonach optycznych ORLIŃSCY możemy zająć się Twoim problemem niemalże z marszu. 

Sprawdź, ile kosztuje badanie wzroku w naszych salonach:

 • Badanie wzroku (od 15 roku życia) – 250 zł
 • Badanie wzroku (od 15 roku życia) + zakup okularów – BEZPŁATNIE
 • Badanie wzroku (od 15 roku życia) + zakup okularów + dobór soczewek kontaktowych – 150 zł
 • Badanie wzroku (od 15 roku życia) + dobór soczewek kontaktowych – 250 zł
 • Badanie wzroku w ramach Pakietu Serwisowego – BEZPŁATNIE (Sprawdź, czym jest Pakiet Serwisowy)

Co wchodzi w zakres badania wzroku pacjenta?

Wszystko zależy od tego gdzie się badamy. Opcji jest dwie: gabinet okulistyczny lub salon optyczny i optometrysta. Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Do okulisty

W przypadku jakiegokolwiek urazu lub podejrzenia choroby oczu. Okulista rozpozna takie choroby jak jaskra, zapalenie spojówek, gradówka czy zaćma.

Do optometrysty

Optometrysta szczegółowo oceni ostrość widzenia, pole widzenia, ruchy gałki ocznej czy ciśnienie śródgałkowe.

Wizytę w obu przypadkach rozpocznie wywiad. To on zasugeruje, jakie badania powinny być przeprowadzone. 

Jakie badanie wykonuje się w celu wykrycia wad wzroku?

Po wywiadzie kolejnym etapem jest pomiar ostrości i pola widzenia, który pozwala na określenie siły refrakcji oka oraz stopnia zaburzeń widzenia. Dodatkowo optometrysta może ocenić ruchy gałki ocznej i ciśnienie śródgałkowe. 

Jeśli podczas badania optometrysta dostrzeże potrzebę, może on również zasugerować badanie okulistyczne.

Jak często wykonywać badanie wzroku?

 • Badanie wzroku powinno być wykonywane co najmniej raz na dwa lata w przypadku osób, które nie mają problemów z widzeniem. 
 • Dla osób w wieku powyżej 60 lat lub z chorobami oczu takimi jak jaskra czy cukrzyca, badanie powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. 
 • Ważne jest również, aby wykonywać badanie wzroku przy pierwszych oznakach problemów ze wzrokiem, takich jak bóle głowy, mętność lub trudności z widzeniem w ciemności. 
ile kosztuje badanie wzroku u optyka

Gdzie wykonać badanie wzroku?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. W dobrym salonie optycznym. Nigdy samodzielnie.

Z grozą oglądamy to co dzieje się w internecie. Niektóre strony wręcz prześcigają się w artykułach i poradnikach na temat tego, jak zbadać wzrok w domu. 

Oczywiście można wyciągnąć z tego jakieś wnioski, ale czy jak:

 • Spod maski auta wydobywa się nietypowy dźwięk, to szukasz odpowiedzi w internecie?
 • Twój zwierzak nie chce jeść, to wertujesz artykuły poradnikowe w tym temacie?

No właśnie. 

Widzisz, że nie widzisz? Czas na wizytę u specjalisty np.w  salonie optycznym ORLIŃSCY

Dodatkowe badanie wzroku – Kiedy jest zalecane?

 • Dodatkowe badanie wzroku jest zalecane w przypadku częstych dolegliwości związanych z oczami, takich jak bóle głowy, problemy z ostrzejszym widzeniem lub zmęczenie wzroku. 
 • Zaleca się również takie badanie dla osób pracujących przy komputerze lub wykonujących pracę wymagającą uważności i skupienia wzroku przez długi czas. 
 • Dodatkowe badanie wzroku jest również ważne dla osób powyżej 40 roku życia, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra.

Badanie dna oka – Na czym polega?

Badanie dna oka pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych oraz wykrycie zmian w siatkówce. Zwykle wykonywane jest przy użyciu specjalnie opracowanych narzędzi, m.in. lampy szczelinowej czy oftalmoskopu. Badanie to nie jest bolesne, ale może być nieco niekomfortowe dla pacjenta ze względu na bliskość badającego sprzętu. 

Badanie pola widzenia – Czego się dowiesz?

Badanie pola widzenia to procedura, która pozwala na ocenę zdolności do widzenia obiektów znajdujących się w różnych częściach pola widzenia. W trakcie badania wykorzystywane są specjalne tablice z symbolami.

Dzięki badaniu można dowiedzieć się, czy występują ograniczenia w zakresie widzenia, jakie są ich przyczyny oraz które części pola widzenia są najbardziej dotknięte. Wskazówki i zalecenia wynikające z badania są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na podjęcie adekwatnych działań w celu poprawy jakości widzenia. 

USG gałki ocznej – Kiedy jest potrzebne?

USG gałki ocznej, czyli ultrasonografia oka, jest zazwyczaj wykonywana w celu zdiagnozowania chorób oczu, np. zaćmy, jaskry lub stanów zapalnych. 

Badanie to umożliwia również wczesne wykrycie nowotworów oka. Ponadto może pomóc w określeniu przyczyny słabej ostrości wzroku lub skrzywienia rogówki. 

USG gałki ocznej jest też stosowane w przypadku urazu oka lub podejrzenia krwotoku wewnątrzgałkowego. 

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego – Kto powinien je przejść?

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego to rutynowe badanie okulistyczne, które powinno być przeprowadzane regularnie w celu wykrycia chorób oczu, takich jak jaskra. Zaleca się, aby osoby, które mają bliskich krewnych z jaskrą, z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub chorobami neurologicznymi, regularnie poddawały się badaniom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie to powinno być również wykonywane u osób powyżej 40 roku życia, nawet jeśli nie mają one historii chorób oczu w rodzinie. 

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka – Podsumowanie

Teraz już wiesz, z czym wiąże się badanie wzroku u optyka i ile to kosztuje. W tej kwestii powiedzenie „czas to pieniądz” schodzi na drugi plan, ponieważ „czas to zdrowie” gra pierwsze skrzypce. 

Chcesz zbadać swój wzrok? Zapraszamy na rzetelne badanie wzroku w salonach optycznych ORLIŃSCY.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.