Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Zapobiegnij degeneracji wzroku. Jak chronić oczy przed komputerem?

jak chronić oczy przed komputerem

Żyjemy w czasach wszechobecnych ekranów. Komputer od rana w pracy, po południu sesja na smartfonie, a wieczorem relaks przed TV. Choć może i umysł odpoczywa, to oczy wręcz przeciwnie. Nic dziwnego, że coraz więcej i to coraz młodszych osób narzeka na suche i zmęczone oczy. Jak więc je zabezpieczyć? Dowiedz się, jak zapobiegać degeneracji wzroku.

Czego się dowiesz:

  1. Ile czasu spędzamy przed ekranami
  2. Kto jest najbardziej narażony na degeneracje wzroku
  3. Jak chronić oczy przed komputerem

Choroby oczu — mnie to nie dotyczy… Czy na pewno?

Jak donosi badanie z 2021 roku, Polacy spędzają przed ekranem średnio 10 godzin i 26 minut dziennie.


jak chronić oczy przed komputerem

To daje jakieś 159 dni przed ekranem. Jak widać, istna wojna o zdrowe oczy trwa, a najgorsze jest to, że dziś przegrywamy z kretesem.

Praca, szkoła, odpoczynek…

Dziś wszystko kojarzy się z ekranem. Pracujemy przed komputerem, uczymy się z internetowych szkoleń, odprężamy przy Netflixie…

Nasze oczy tego nie lubią. Dają nam również często o tym znać — pobolewając i poszczypując.

Najczęściej jednak bagatelizujemy sprawę…

Kto jest najbardziej narażony na degenerację wzroku?

Zdecydowanie są to osoby spędzające przed ekranem najwięcej czasu.

W ich przypadku podjęcie pierwszego kroku w celu ochrony oczu jest na wagę złota.

A co powinny robić?

Po pierwsze ustalić aktualne potrzeby wzrokowe i dobrać rozwiązanie, które ochroni oczy. Jedną z najskuteczniejszych barier naszego wzroku są okulary. To one są w stanie odprężyć wzrok i przynieść ulgę w czasie pracy.

A jak takie okulary dobrać? Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

Jak chronić oczy przed komputerem? – Dobór okularów.

Po pierwsze

Dobre okulary, to takie, w których wzrok działa na najwyższych obrotach, ale i takie, które chronią oczy.

Przede wszystkim ważne by szkła miały powłoki uszlachetniające (tzw. antyrefleks). Sprawdza się on rewelacyjnie podczas pracy w sztucznym oświetleniu, oraz przy ekranie. Bez niego światło odbijając się od soczewek, uniemożliwiłoby komfortowy czas przy komputerze, tablecie czy smartfonie.

Opcja pierwsza jest dość zauważalna, gdyż powierzchnia powłoki ma niebiesko-fioletowy poblask i sprawia, że widziany przez nią obraz jest bardziej ocieplony.

Po drugie

By jeszcze lepiej zadbać o wzrok, możemy zdecydować się na powłokę, która w 100% zablokuje szkodliwe światło niebiesko-fioletowe, a będzie przepuszczać światło niebiesko-turkusowe, które w żaden sposób nie jest szkodliwe.
Ewentualnie jest też rozwiązanie posiadające unikalny system filtracji wbudowany w soczewkę.

Takie soczewki są bardziej dyskretne w swoim wyglądzie, oraz w mniejszym stopniu ocieplają obraz, więc jest to rozwiązanie dla osób stawiających na prostotę.


jak chronić oczy przed komputerem

Efekt?

Udowodnione jest, ze dzięki takim sposobom ochrony oczu, widoczne jest zmniejszenie śmiertelności komórek siatkówki. Po zastosowaniu którejś z powyższych opcji oczy będą nam wdzięczne, gdyż w ten sposób chronione, wytrzymają jeszcze więcej pracy i rozrywki w cyfrowym świecie.

Skuteczna ochrona oczu — a może soczewki?

Kolejna bardzo skuteczna metoda, która będzie zapobiegać degeneracji wzroku, to soczewki Eyezen.

To specjalny rodzaj soczewek, które działają w inteligentny sposób, gdyż na ich dole mamy dodatek mocy, który uaktywnia się podczas pracy przed ekranem.

Pomaga on naszym oczom w bliskich odległościach, natomiast w dalekich kompletnie nie wpływa na widzenie. Ten wariant ma za zadanie rozluźniać napięcie oczu i pomóc naszej akomodacji.

30 sekund dla oczu — praktyczne ćwiczenie

Mówi się, że najprostsze rozwiązania często bywają najlepsze. Aby zapobiec degeneracji wzroku, zastosujmy więc po prostu krople nawilżające, oraz ćwiczenia wzrokowe.

Świetnym ćwiczeniem jest patrzenie w ciemność przez 30 sekund, a więc zakryjmy oczy dłońmi i dajmy im odpocząć i powtarzajmy co godzinę.

A co zrobić gdy objawy wskazują na wadę wzroku? Wtedy czas na dobranie odpowiednich okularów. We wpisie: Okulary dla dziecka, znajdziesz 7 wskazówek, które Ci to ułatwią.


jak chronić oczy przed komputerem

Podsumowanie

Jeśli zadbamy o odpowiedni poziom nawilżenia naszych oczu, oraz zregenerujemy je ćwiczeniami, będziemy na nowo gotowi do spędzania czasu przed ekranem. Przecież jeśli o coś dbamy, zawsze starcza na dłużej, więc DBAJMY O WZROK i cieszmy się zdrowiem.

Chcesz przebadać swoje oczy? 

Salon optyczny Orlińscy to miejsce, w którym kompleksowo zajmiemy się badaniem wzroku. Umów się na wizytę u specjalisty.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.