Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
Kupno okularów dla dziecka, to bardzo ważny wybór, który może zadecydować, czy Twoja pociecha będzie chętnie z nich korzystała. Zakup niezgodny z oczekiwaniami, może doprowadzić do całkowitego zrezygnowania z tej formy korekcji. Jak więc wybrać dobre okulary dla dziecka? Poznaj 7 rzeczy, które ułatwią wybór.

Michał

Orliński

jak wybrać okulary dla dziecka

Okulary dla dziecka – 7 rzeczy, o których MUSISZ wiedzieć przed zakupem.

jak wybrać okulary dla dziecka

Kupno okularów dla dziecka, to bardzo ważny wybór, który może zadecydować, czy Twoja pociecha będzie chętnie z nich korzystała. Zakup niezgodny z oczekiwaniami, może doprowadzić do całkowitego zrezygnowania z tej formy korekcji. Jak więc wybrać dobre okulary dla dziecka? Poznaj 7 rzeczy, które ułatwią wybór.

jak wybrać okulary dla dziecka

Czy moje dziecko potrzebuje okularów?

Dzieci noszących okulary w Polsce jest coraz więcej. Nic w tym dziwnego, skoro nastał czas wszechobecnej cyfryzacji, gdzie uczymy się, rozwijamy pasje i odpoczywamy przed ekranem. Warto tym bardziej pamiętać o tym, że wzrok dziecka powinien stać się stałym punktem na liście profilaktyki zdrowia.

Dzieciom okulary są potrzebne i wyraźnie widać to na tle ilości spędzanego czasu przed ekranem. Nawet 40% z nas spędza każdego dnia minimum 5 godzin przed ekranem. Co gorsza, nawet 18% z nas przesiaduje przed nim od 8 do 12 godzin.

Oczywiście nie jest to jednoznaczne, z tym że dzieci natychmiast zaczną na oczy chorować. Chodzi tutaj raczej o profilaktykę zdrowia.

Wady wzroku u dzieci

Oczom dziecka należy się specjalna uwaga, ponieważ niczego nieświadomi rodzice często nie widzą żadnych wskazań do tego, by okulary im kupić. Niemniej jednak wady wzroku są plagą wśród młodych. A czym się objawiają?

Najczęstsze objawy wady wzroku u dzieci to:

 • Łzawienie
 • Mrużenie powiek
 • Zbyt częste mruganie
 • Zezowanie oczu
 • Złe ustawianie głowy

Warto podkreślić, że lista jest dłuższa i wpisuje się na nią również pogorszenie wyników w nauce czy dysleksja. Wnioski nasuwają się same. Badanie wzroku u dziecka to nie przywilej, a obowiązek świadomych rodziców. W ten sposób o wiele szybciej można wychwycić problem i dobrać odpowiednie okulary korekcyjne.

Więcej na temat profilaktyki zdrowia oczu dowiesz się z artykułu: Jak dbać o wzrok

Czy dzieci chcą nosić okulary?

Utopią rodzica byłoby pewnego dnia usłyszeć od dziecka „chce nosić okulary”. Niestety tak nie jest, ponieważ te kojarzone są często przez pryzmat gorszego wyglądu. Problem nasila się gdy dziecko nie ma wyjścia, jednak to rodzic dobiera mu okulary.

To oczywiście zły pomysł. Na zakupach w salonie optycznym to dzieci wybierają okulary i powinno to być pierwszą zasadą, do której rodzic powinien się zastosować. W innym wypadku można wybrać okulary, które nie będą używane, pomimo że mają oprawki dziecięce i dobrze dopasowane szkła.

Jak wybrać okulary dla dziecka – Od czego zacząć?

Jako rodzic chcesz przecież zadbać o swoje dziecko i zafundować mu dobre i komfortowe widzenie. Noszenie okularów dziecięcych jest bardzo częste, a rodzice chcą przed wyborem wiedzieć, jak najwięcej, by zacząć działać w odpowiednim momencie. 

Dlatego na początku najważniejsze jest to, aby skupić się na potrzebach dziecka. I nie chodzi tutaj tylko o wygląd oprawek. Chodzi o jego zdrowie i komfort. Poniżej znajdziesz 7 wskazówek, które ułatwią Wam wybór. Wskazówki te są uniwersalne, tzn. dopasowane do każdego wieku. Jeśli jednak szukasz informacji o tym, jak pomóc w wyborze nastolatkom, to przeczytaj wpis: Pierwsze okulary dla nastolatka – Jak je wybrać.

jak wybrać okulary dla dziecka

Dobre okulary dla dziecka – 7 wskazówek, które ułatwią wybór.

Badanie tylko u specjalisty.

Do 15-ego roku życia badanie wykonuje okulista. Podczas badania do oczu zakraplana jest atropina, która zatrzymuje akomodację, czyli zdolność oka do widzenia w różnych odległościach. Dzieci mają bardzo silne mięśnia w oku, które bez użycia tej substancji, mogą mocno przekłamać badanie. Bez podania atropiny wynik badania nie będzie miarodajny, a tą może podać tylko lekarz okulista. Przy wyborze dziecięcych okularów to bardzo ważne. Szczególnie gdy w grę wchodzą okulary korekcyjne dziecięce.

Dopasowanie.

Pamiętaj także, by okulary wybrane dla dziecka dobrze przylegały do nosa i nie zsuwały się. To nie takie proste w przypadku małych, dziecięcych nosków, ale zaufaj specjaliście przy ich wyborze, on zadba o aspekty techniczne. Dlatego podczas zakupu okularów w obecności optyka wypróbujcie różne oprawki okularów. Warto również zwrócić uwagę na to czy pomimo dopasowania do struktury twarzy okulary nie zsuną się z nosa w czasie dziecięcych zabaw.

Komfort noszenia.

Dopytaj pociechę podczas wyboru, czy okulary uciskają. Jeśli bowiem nie zwrócisz na to uwagi, dziecko może zrezygnować z ich noszenia z powodu niewygody. Warto podkreślić, że gdy dziecko uprawia sport lepiej wybrać te dopasowane do potrzeb, ale i jego pasji. Do tego świetnie nadają się okulary sportowe.

jak wybrać okulary

Dopasowane do potrzeb dziecka.

Bez wątpienia podczas wyboru okularów powinieneś zaufać dziecku. Tobie oczywiście mogą się podobać inne oprawki, natomiast wybierzcie te, które wskazuje Twoja pociecha. Oczywiście jeśli specjalista sprawdzi, czy pod względem technicznym są dobrze dobrane. Pamiętaj, że jeśli zrobisz coś wbrew dziecku, może ono zaprzestać noszenia okularów.

Twoja córka chce mieć modne okulary? Poznaj modne oprawki damskie wybierane najczęściej w 2022 roku.

Z myślą o przyszłości.

Musisz wiedzieć, że dzieci noszą okulary nie zawsze po to, by dobrze widzieć. Mają bowiem na tyle silne mięśnia i sprawną zdolność widzenia na różne odległości, że nie odczuwają potrzeby korygowania wzroku. Natomiast noszenie okularów ma głównie na celu prawidłowy rozwój oczu.

Profilaktyka.

Dobór okularów korekcyjnych nie jest łatwy. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz okulary, jest fakt, że często dziecko nie powie Ci, że widzi źle, bo nie wie, co to znaczy widzieć dobrze. Dlatego potraktuj wizytę u okulisty, jak wizytę u dentysty. Spraw by była nieodłącznym elementem profilaktyki zdrowia i odbywała się systematycznie.

Im wcześniej, tym lepiej.

Wiedz, że do okulisty możesz zabrać już dziecko w wieku niemowlęcym. Często rodzice zastanawiają się kiedy jest odpowiedni czas na wizytę. Teraz już wiesz, że nie ma na co czekać.

Przeczytaj również: Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – Dlaczego warto je kupić?

jak wybrać okulary dziecięce

Wybór odpowiednich okularów dla dziecka – Lista najważniejszych wskazówek

Podsumowując. Dobierając dziecku okulary pamiętaj o tym, że:

 1. Okulary powinny dobrze leżeć na nosie
 2. Łatwiej o dopasowanie oprawek, gdy dziecko samo decyduje o ich wyglądzie i kolorze
 3. W przypadku okularów dziecięcych warto patrzeć w przyszłość
 4. Pozwól dziecku dokonać wyboru, nawet jeśli to trudne
 5. Wszystkie okulary korekcyjne dobieraj wyłącznie u specjalisty
 6. Okulary powinny być dopasowane do twarzy dziecka
 7. Dobrze jest przebadać wzrok i wybrać pierwsze okulary wcześnie tj. szybko po zauważeniu pierwszych objawów

Przy wyborze dziecięcych okularów korekcyjnych warto również rozważyć zakup soczewek z antyrefleksem. Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Okulary do komputera z antyrefleksem.

Już wiesz, że nie ma co czekać. W przypadku oczu liczy się systematyczność i wizyty kontrolne. U dzieci czas ma bardzo duże znaczenie, bowiem częste badania i noszenie okularów procentują i w przyszłości często pomagają w uniknięciu poważnych problemów ze wzrokiem.

Salon optyczny Orlińscy to miejsce, w którym kompleksowo zajmiemy się badaniem, doborem soczewek i oprawek dla Twojego dziecka. Umów się na wizytę u specjalisty i dobierzcie wspólnie okulary idealne.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.