Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Pierwsze okulary dla nastolatka – jak je wybrać?

pierwsze okulary

Dobre widzenie nie jest pisane każdemu. I choć gorsza sprawność oczu niektórych dotyka dopiero w dojrzałym wieku, to są i tacy, którzy doświadczają jej za młodu. Nie pozostaje nic innego, jak założyć okulary na nos i żyć dalej… Ale co gdy nastolatek nie chce ich nosić? Jak wybrać pierwsze okulary dla dziecka, w których będzie chodzić z przyjemnością?

Czego się dowiesz:

  • Co wziąć pod uwagę przy wyborze okularów dla nastolatka
  • Komfort i preferencje – jak dopasować pierwsze okulary
  • Atrakcyjność i funkcjonalność – czy można to pogodzić

Pierwsze okulary dla nastolatka – Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Faktem jest, że zdolność dobrego widzenia do mniej więcej 13 roku życia jest wysoka. Kiedy nastolatkowie sami nie zgłoszą problemów ze wzrokiem, rodzicom ciężko zauważyć, że coś jest nie tak.

Warto więc pamiętać o regularnych badaniach. Jeśli po jednym z nich okaże się, że potrzebne są okulary, sprawa wydaje się jasna. Recepta, optyk, optometrysta, okulary na nos i życie toczy się dalej…

Niestety tylko w teorii…

Często bowiem na płaszczyźnie rodzic-dziecko pojawia się dyskusja na temat tego czy warto nosić okulary?

  • Z punktu widzenia rodzica – TAK – to dla Twojego zdrowia.
  • Z punktu widzenia dziecka – NIEKONIECZNIE – rówieśnicy będą się ze mnie śmiać.

Znalezienie “wspólnego języka” w takiej sytuacji to naprawdę sztuka…


Jak więc wybrać pierwsze okulary dla nastolatka, w których będzie chodzić z przyjemnością?

Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

W takiej sytuacji jedynym słusznym wyjściem jest znalezienie złotego środka pomiędzy 4 czynnikami mającymi na to wpływ.

Oto one:

  • Komfort użytkowania
  • Indywidualne preferencje
  • Atrakcyjność
  • Bezpieczeństwo użytkowania

Ich połączenie pozwoli znaleźć okulary, które będą wygodne w użyciu, nie będą powodem do wstydu, a przede wszystkim usprawnią wzrok dziecka.

Przyjrzyjmy się zatem tym czynnikom dokładniej.


Komfort i preferencje – Jak dopasować pierwsze okulary?

Komfort jest niezwykle istotny przy noszeniu okularów, niezależnie od wieku. Jeśli nastolatek ma ich chętnie używać, to nie mogą go uciskać, czy się zsuwać. Kto chciałby bowiem nosić okulary, które po całym dniu noszenia zostawią czerwony ślad na nosie?

Na pewno nikt.

Wszystko to może spowodować rezygnację z okularów, a to z kolei będzie miało negatywny wpływ na przyszłość wzroku nastolatka.

Podobnie jest z preferencjami.

Każdy ma swój gust i przyzwyczajenia. Jeden preferuje okulary metalowe, inny z tworzywa, jeden woli oprawki z nanośnikami, inny by te były wbudowane w oprawę.

Pozwólmy więc młodemu człowiekowi podjąć świadomą decyzję. Jeśli wybór zostanie mu narzucony, to okulary prędzej czy później zostaną rzucone w kąt.


Atrakcyjność i funkcjonalność – Czy idą ze sobą w parze?

Atrakcyjność to czynnik mający ogromny wpływ na pewność siebie u nastolatków. Przecież wygląd to wizytówka, a w szkole nastolatkowie codziennie widzą się ze swoimi rówieśnikami.

Każdy z nich chce wyglądać i czuć się jak najlepiej. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie wyboru, bo trzeba mieć stuprocentową pewność, w czym wyglądamy najlepiej.

Jak wybrać atrakcyjne okulary?

Warto posłuchać doradztwa specjalisty, który zgodnie z doświadczeniem pomoże dopasować okulary do indywidualnych cech urody nastolatka.

Potrzebujesz takiej pomocy? Zapisz się na konsultacje stylistyczne w salonach ORLIŃSCY.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Ostatnie i najważniejsze dwa aspekty, są ściśle ze sobą połączone. To styl życia i bezpieczeństwo.

Jeśli Twój syn lub córka muszą nosić okulary podczas uprawiania sportu, czy lekcji tańca, zadbaj o ich bezpieczeństwo i komfort w trakcie trwania tych czynności. Być może warto zdecydować się na okulary sportowe, które nie będą przeszkadzać w czasie aktywności.

Może najlepsze będą po prostu okulary bez nanośników, bo nie ma wtedy obawy, że podczas uderzenia piłką w głowę nanośniki się połamią, albo – co gorsza – okulary uszkodzą oko.

A może nastolatek spędza mnóstwo czasu przed komputerem, a na co dzień nie dba o okulary i często lądują one na podłodze?

Warto wtedy pomyśleć o soczewkach wzbogaconych o filtr do komputera oraz takich, które są wykonane z twardszego materiału, by nie martwić się o ich wyszczerbienie.

Dopasowanie okularów do indywidualnych potrzeb to klucz do tego, by te były używane na co dzień. W innym wypadku jedna stresująca sytuacja może spowodować rezygnację z ich noszenia, przez co cały wysiłek pójdzie na marne.

A o tym, jak dobrać odpowiednie szkła i oprawki dziecięce dowiesz się z artykułu: Okulary dla dziecka


pierwsze okulary dla nastolatka

Pierwsze okulary nastolatka – Podsumowanie

Mając na uwadze każdy z powyższych aspektów, nie ma obawy o niechętne noszenie okularów przez nastolatków. Przemyślana i świadoma decyzja, podjęta przez nich samych, z naszym zadbaniem o bezpieczeństwo, musi zakończyć się trafionym wyborem. Niech młodzi sami zadecydują, co daje im komfort oraz w czym czują się najlepiej.

Salon optyczny ORLIŃSCY to miejsce, w którym kompleksowo zajmiemy się badaniem, doborem soczewek i oprawek dla Twojego dziecka. Umów się na wizytę u specjalisty i dobierzcie wspólnie okulary idealne.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.