Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
Jak przyzwyczaić się do okularów

Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów progresywnych? Adaptacja do pierwszych okularów

jak przyzwyczaić się do okularów

Właśnie co wróciłeś do domu od optyka? Badanie wzroku – zrobione, nowe okulary korekcyjne, progresywne – odebrane? Zakładasz je na nos i widzisz, że… nie widzisz dobrze? Spokojnie. Okulary są dobre. Nie musisz ich wyrzucać. Twoje oczy muszą się po prostu przyzwyczaić do nowej sytuacji. W tym tekście podpowiemy, co zrobić, by stało się to szybciej.

Proces przyzwyczajania to rzecz naturalna, każdy przez to przechodzi

Okulary progresywne to Twój kompan w drodze do dobrego widzenia. Jednak ich zakup, to dopiero połowa drogi. Teraz czas na bezproblemowe dotarcie do mety, czyli zmierzenie się z adaptacją.

Dlaczego musisz się przyzwyczaić do noszenia okularów?

Ponieważ Twój mózg potrzebuje czasu, by się w tym wszystkim odnaleźć. Teraz obraz docierający do oka wygląda nieco inaczej. Możesz przez to czuć niemały zawrót głowy, ale spokojnie. To przejściowe. Możesz nam zaufać.

Jak patrzeć przez soczewki okularowe progresywne?

  • Patrzysz na rzeczy w dali? Patrz przez górną część soczewek.
  • Patrzysz na rzeczy usytuowane w pośredniej odległości (np. podczas pracy przy komputerze? Patrz centralnie tj. przez środkową część soczewek.
  • Czytasz książkę? Patrz przez dolną część soczewek.

Dyskomfort, zawroty głowy? Spokojnie oczy muszą przystosować się do nowych okularów

Od przewracania oczami rozbolała Cię głowa i nadal przewracasz oczami, jednak teraz w ten sposób sygnalizujesz złość? Spokojnie. To stan przejściowy i nie potrwa długo.

Jak długo trwa adaptacja do nowych okularów progresywnych?

Czas adaptacji dla każdego będzie inny i to nawet przy tej samej wadzie wzroku. To jak szybko się to stanie zależy o tego, ile czas poświęcisz na przystosowanie się do nowego punktu widzenia.

Czas adaptacji

Okres adaptacji może trwać od kilku dni do paru tygodni. To zależy od tego jak szybko załapiesz nowy sposób postrzegania obrazu.

Od czego zależy czas procesu adaptacji?

Przede wszystkim od tego, jak szybko:

  • nauczysz się nowego sposobu postrzegania obrazu 
  • zmienisz przyzwyczajenia ruchów głowy i szyi, które towarzyszą Ci całe życie

Od czego zacząć adaptację do nowych okularów?

Od małego eksperymentu. Jednak spokojnie, możesz go wykonać w warunkach domowych. 

Na początku po prostu się zrelaksuj i nie rób wielkich oczu, ponieważ pierwsza próba pokażę Ci, że adaptacja to proces. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie przewracaj szybko oczami. 

Usiądź wygodnie, załóż swoje okulary, weź książkę w dłonie i włącz telewizję. Zacznij delikatnie przemieszczać wzrok między oknem, telewizorem i tekstem w książce.

Podczas tych czynności, poruszając głową w górę i w dół oraz na boki, znajdź najbardziej ostre widzenie dla każdej z odległości, na którą patrzysz.

jak przyzwyczaić się do okularów

Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów progresywnych, by nie przewrócić się na schodach?

Chodzenie po schodach w nowych okularach może być przerażające. Zmiana okularów to duży krok dla poprawy Twojego komfortu widzenia, ale na schodach nawet mały krok może oznaczać nieprzyjemny upadek.

Gdy chodzisz po schodach, patrz przez górną część szkieł i opuść brodę, zbliżając ją do klatki piersiowej. Spoglądaj na każdy stopień i korzystaj na początku z poręczy. 

Wykonaj ten „trening” kilka razy. Zobaczysz niebawem, że bezpieczne chodzenie po schodach w nowych okularach stanie się naturalne i nie będziesz potrzebować „instrukcji”.

Jak przyzwyczaić się do okularów w pracy przed komputerem?

Usiądź wygodnie przy biurku i włącz komputer. Teraz delikatnie unieś głowę do góry, przekręć ją w prawo i obserwuj ekran monitora. 

Następnie czynność powtórz, przekręcając głowę w lewą stronę, powinieneś zauważyć, że ostry obraz będzie widoczny przy odpowiednim uniesieniu głowy i odpowiednim zakresie ruchów głowy w prawą i lewą stronę.

Jeżeli nie będziesz poruszać głową w tych strefach, obraz będzie wydawał się zamazany. 

Na początku nie wykonuj gwałtownych, szybkich ruchów, dobre widzenie przyjdzie z czasem. Dajemy Ci na to gwarancję.

Praca z tekstem i monitorem – podpowiadamy, co zrobić, by oszczędzić Ci bólu głowy

Usiądź wygodnie przy biurku, włącz komputer oraz połóż na biurku kartkę z tekstem. Teraz powoli przenieś wzrok na dolną część szkieł, bez mocnego pochylania głowy, a następnie delikatnie ją unieś i spójrz przez środkową część soczewek na monitor. Na pewno wyczułeś, w jaki sposób zmienia się moc w Twoich okularach.

Pamiętaj, aby książkę, tekst, telefon trzymać poniżej linii Twojego wzroku, by nie patrzeć przez strefy do widzenia dalekiego, bo tekst będzie niewyraźny.

Gdy tekst czy monitor jest niestandardowej wielkości (większy), musisz bardziej skupić się na ruchach głową na boki podczas czytania czy patrzenia na ekran. Bądź cierpliwy, zapewniamy, że po pewnym czasie przestaniesz już o tym myśleć.

jak przyzwyczaić się do okularów

Co zrobić, by oszczędzić sobie problemów, które towarzyszą zmianie okularów?

Zawsze warto też przeorganizować miejsce pracy poprzez zmianę ustawienia kąta nachylenia monitora, zmienić wielkość czcionki, ustawić ekran na dogodny dystans, zmienić wysokość ustawienia fotela.

Bardzo często pracujemy w różnych miejscach i na wielu urządzeniach cyfrowych, przez co regularnie zmieniamy odległości, wielkości urządzeń, wysokości biurek czy foteli, a to ma duży wpływ na nasz komfort widzenia w okularach progresywnych, szczególnie przy większych różnicach między wartością korekcji do dali i bliży.

Jak przyzwyczaić się do nowych okularów w czasie jazdy autem?

Przy jeździe samochodem trzymaj głowę w naturalnym położeniu i patrz przez górną część szkieł. Przy cofaniu patrz przez górną część szkieł, odwracając głowę w kierunku, w którym porusza się samochód. Być może będziesz musiał odwrócić głowę nieco mocniej, niż miałeś to w zwyczaju do tej pory.

Chcąc spojrzeć na deskę rozdzielczą, delikatnie opuść wzrok i patrz przez środkową część soczewek. 

Chcąc spojrzeć w lusterka, skup się na widzeniu górną częścią soczewek, odwracając delikatnie głowę w stronę lusterka, z którego chcesz korzystać. Pamiętaj również o tym, aby siedzenie nie było zbyt mocno odchylone do tyłu ani zbyt nisko opuszczone.

Zawsze sprawdź to przed jazdą, tym bardziej że czasami tym samym samochodem jeździ kilka osób.

Zapewnij sobie komfort i ostrość widzenia przy noszeniu nowych okularów

Wszystkie powyższe wskazówki nie są przypadkowe. To wiedza, którą mamy i pielęgnujemy od ponad 30 lat i chętnie się nią dzielimy z naszymi klientami. Nie powiemy, że jesteś naszym oczkiem w głowie, ale możesz mieć pewność, że podczas wizyty w naszym salonie otoczymy Cię najlepszą opieką. 

Potrzebujesz nowych okularów progresywnych? 

Zapraszamy na badanie wzroku i dobór okularów z oprawami, które dostosuje dla Ciebie nasza wykwalifikowana stylistka opraw okularowych: https://orlinscy.pl/oferta/badanie-wzroku/ 

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.