Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
Możesz zainwestować w jedną parę okularów i poczuć się komfortowo niemalże w każdej sytuacji. Poznaj okulary progresywne, w których soczewki są spersonalizowane tak, jak idealnie uszyty garnitur na miarę.

Michał

Orliński

okulary progresywne

Jak wybrać odpowiednie okulary progresywne? Zauważ progres w widzeniu po 40 roku życia.

okulary progresywne

Temat okularów progresywnych wśród wielu osób rodzi różne pytania. „Czy wybór okularów progresywnych to dobra decyzja? Czy to rozwiązanie dla mnie? Jeśli masz podobnie, to przeczytaj wpis: Okulary progresywne – Dla kogo są i odkryj ich pełen potencjał.

Czego się dowiesz:

 • Kto nie powinien korzystać z okularów progresywnych
 • Dla kogo zalecane są okulary progresywne
 • Czy do okularów progresywnych może przyzwyczaić się każdy
 • Dlaczego dobre soczewki progresywne są drogie
 • Czy okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem do każdej sytuacji

Okulary progresywne – Co to?

Okulary progresywne to rodzaj soczewek wieloogniskowych, które zapewniają płynne przejście „mocy” od góry do dołu soczewki. W przeciwieństwie do soczewek dwu- i trójogniskowych, okulary progresywne nie posiadają widocznej linii oddzielającej poszczególne obszary korekcji wzroku.

Zamiast tego, charakteryzują się płynnym przejściem od widzenia do dali w górnej części do widzenia do bliży w dolnej części soczewki. Dodatkowo soczewki te mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb i stylu życia danej osoby. Są one idealne dla osób wymagających wielokrotnej korekcji wzroku (prezbiopia lub astygmatyzm), ponieważ zapewniają wyraźne widzenie na każdą odległość bez konieczności zmiany okularów.

Szkła progresywne – Komfort widzenia na odległość i w bliży

Masz więcej niż jedną parę okularów – do patrzenia z bliska i z daleka? Po ukończeniu 40 roku życia wzrok zaczął się wyraźnie pogarszać, a korzystanie z dwóch par zaczyna Cię męczyć? W takim razie możliwe, że szkła progresywne są właśnie dla Ciebie. Tym bardziej, jeśli jesteś osobą, która zauważyła, że na co dzień:

 • Przybliża i oddala przedmioty, by wyostrzyć wzrok
 • Widzi gorzej po zapadnięciu zmroku
 • Podczas czytania zauważa, że obraz często jest zamazany
 • Czuje, że oczy są często zmęczone
 • Cierpi na powtarzające się bóle głowy
 • A wszystkie wymienione wyżej objawy nasiliły się z wraz z wiekiem, szczególnie po 40 roku życia

Warto tutaj podkreślić, że podobne objawy mogą pojawiać się z różnych powodów. Dlatego na to pytanie, czy okulary progresywne są dla Ciebie – nie tak łatwo odpowiedzieć, stąd przygotowaliśmy również listę, która wskazuje dla kogo okulary progresywne, nie są przeznaczone.

Kto NIE powinien nosić okularów progresywnych?

 • Nie masz wady wzroku do dali – wtedy najlepszym rozwiązaniem będą okulary biurowe, na określoną odległość.
 • Nie zamierzasz nosić okularów na stałe – istotą okularów progresywnych jest noszenie ich cały czas, bez potrzeby zmiany na inne.
 • Wykonujesz dynamiczne ruchy głową – są one wpisane w Twoją pracę lub hobby.
 • Nie masz cierpliwości do wyrabiania nowych nawyków – okulary progresywne wymagają wyrabiania nowych nawyków w sposobie patrzenia, a czas adaptacji do tego rozwiązania jest nieco dłuższy, niż w przypadku okularów tylko do dali, czy bliży.

Skoro już znasz przeciwwskazania do noszenia szkieł progresywnych, to teraz dowiedz się dla kogo, na pewno są pisane.

Okulary progresywne przeznaczone są dla Ciebie jeśli…

 • Masz dość ciągłego żonglowania okularami – nie chcesz ciągle zmieniać okularów do dali, na okulary do bliży.
 • Masz korekcję do dali, ale potrzebujesz okularów do czytania, lub komputera – zaczynasz mieć potrzeby wzrokowe na różne odległości.
 • Chcesz czuć wolność dobrego i ostrego widzenia – w każdej sytuacji, w której się znajdujesz, pragniesz widzieć dobrze.
okulary progresywne

Kiedy warto rozważyć zakup okularów progresywnych?

Żyjemy szybko, mamy mało czasu na załatwianie różnorodnych spraw w życiu codziennym. Podczas zakupów czy załatwiania spraw w instytucjach potrzebujemy widzieć ostro z różnych odległości.

Ktoś, kto potrzebuje zobaczyć coś z bliska, a ten obraz mu się rozmazuje, musi każdorazowo wyciągać okulary. W innym razie patrząc w dal, widziałby zamazaną rzeczywistość.

W dynamicznej sytuacji trzeba okulary odnaleźć, założyć, schować, co w codziennym funkcjonowaniu bywa po prostu uporczywe. Co więcej, wtedy częściej niszczymy okulary lub je gubimy. Czasami przemieszczamy się na drugi koniec miasta załatwić ważne sprawy i okazuje się, że nie zabraliśmy ze sobą okularów do czytania. I tu rodzi się przemyślenie czy zrobić kilka par okularów i trzymać je w różnym miejscu i co chwila ściągać, czy może zainwestować w jedną parę okularów i poczuć się komfortowo bez codziennego zadawania sobie pytanie, gdzie są moje okulary i czy aby na pewno je mam.

Prezbiopia – Jak wybrać odpowiednie okulary progresywne, by zapewnić sobie dobre widzenie?

Niewątpliwie okulary progresywne to doskonały wybór dla wszystkich osób po 40 roku życia, które preferują wygodę i potrzebują ostrego widzenia w każdej sytuacji, na każdą odległość.

Prezbiopia to naturalny proces starzenia się organizmu, dotyczący widzenia, nazywany potocznie starczowzrocznością. Po 40 roku życia u większości osób pojawiają się problemy ze wzrokiem, związane głównie z czytaniem. Prezbiopia to brak zdolności oka do ostrego widzenia z bliskiej odległości co jest związane z malejącym zakresem akomodacji- zdolnością oka do ostrego widzenia z różnych odległości.

Prezbiopia – Czy to faktycznie poważny problem?

Prezbiopia atakuje niespodziewanie a osoby, których dotknęła, najczęściej zauważają, że:

 • Nie miały żadnej wady, ale nagle muszą oddalać przedmioty od siebie, by je lepiej widzieć.
 • Mieli inną wadę np. krótkowzroczność i zaczynają zdejmować dotychczasowe okulary, by złapać ostrość i lepiej widzieć z bliska.
 • Z kolei ci, którzy byli dalekowzroczni, potrzebują dodatkowego wsparcia, czyli okularów o większej korekcji plusowej.

We wszystkich tych przypadkach zaczynają być potrzebne okulary progresywne. Jeżeli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to czeka nas co chwila zmiana okularów o różnej mocy w zależności od tego, na jaką odległość chcemy widzieć ostro.

Jak działają okulary progresywne – Akomodacja na różne odległości

Okulary progresywne są zaprojektowane tak, aby korygować zarówno widzenie bliskie, jak i dalekie. Działają one poprzez stopniowe przejście od niższej „mocy” na widzenie bliskie w dolnej części soczewki do wyższej na widzenie dalekie w górnej części.

Pozwala to na płynny progres, dzięki czemu Twoje oczy mogą skupić się na obiektach w Twoim otoczeniu bez konieczności “przełączania” się pomiędzy wieloma parami okularów. Soczewki mają również zazwyczaj dodatkową powłokę antyrefleksyjną, która pomaga zmniejszyć odbicia i odblaski od źródeł światła, dzięki czemu są bardziej komfortowe w noszeniu.

okulary progresywne

Ile kosztują okulary progresywne?

Cena okularów progresywnych jest uwarunkowana technologią zastosowaną przy ich produkcji, stylem oprawek oraz wadą wzroku. Można je kupić już za kilkaset złotych. W salonach optycznych ORLIŃSCY klienci mogą na życzenie zapłacić za soczewki lub okulary progresywne w dogodnych ratach.

Czy cena okularów jest wysoka?

Klienci często pytają, dlaczego dobre soczewki progresywne są drogie? I co to oznacza dobre?

Większość tańszych rozwiązań szkieł progresywnych jest produkowana na podstawie ustalonej normy – uwzględniającej średnie parametry dla populacji. Rozstaw źrenic, odległość powierzchni soczewki od wierzchołka oka, krzywizna oprawek, nachylenia oprawy, odległość, na której chcemy widzieć wyraźnie, a nawet wzrost – to wszystko nie było dopasowywane do konkretnego klienta, lecz uśrednione, takie samo dla wszystkich.

Obecnie wszystkie parametry można zaprojektować specjalnie pod klienta, wykonując pomiary na dodatkowych urządzeniach w technice cyfrowego pomiaru.

W obecnych czasach, aby zminimalizować czas adaptacji, wyeliminować pływanie obrazu czy usunąć dodatkowe niekomfortowe odczucia, soczewki są spersonalizowane tak jak idealnie uszyty garnitur na miarę. Dzięki temu pole widzenia oka jest maksymalnie szerokie, napięcie wzrokowe minimalne, brak efektu pływania obrazu a czas adaptacji jest skrócony.

Przy soczewkach najbardziej zaawansowanych technologicznie śmiało można powiedzieć, że adaptacja do takich rozwiązań kończy się stu procentowym sukcesem.

Pierwsze okulary progresywne – Jak je dobrać i gdzie ich szukać?

Wiesz już, że potrzebujesz szkieł progresywnych, jednak na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, więc… które wybrać? Odpowiedź jest prosta: te najlepiej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Istnieją różne rodzaje szkieł, a w salonach optycznych ORLIŃSCY wykorzystujemy przede wszystkim soczewki progresywne Varilux produkowane przez firmę Essilor.

Varilux to zaawansowane technologiczne szkła progresywne dostępne w różnych wariantach, ułatwiających idealne dopasowanie do potrzeb klienta, w tym: wady wzroku, etapu prezbiopii czy wygody noszenia.

W poniższym nagraniu wideo dowiesz się więcej o specyfice okularów:

Użytkowanie okularów progresywnych – Pytania i odpowiedzi

Poniżej dowiesz się, jak przygotować się na nowe okulary progresywne, by szybko rozwiązać problemy z widzeniem.

1. Adaptacja do okularów progresywnych

Najczęstsze pytanie to czy do okularów progresywnych może przyzwyczaić się każdy?

Dobierając okulary progresywne, specjalista przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, poznając jego potrzeby, nawyki, charakter pracy. Wywiad jest najważniejszym etapem w prawidłowym doborze odpowiednich szkieł progresywnych i odpowiedniej konstrukcji. Do dobrze dopasowanych okularów progresywnych łatwo się przyzwyczaić – warto wysłuchać rad i wskazówek wykwalifikowanego personelu salonu optycznego, który przeprowadzi nas przez okres adaptacji do nowego rozwiązania.

Niestety do okularów progresywnych nie przyzwyczai się każdy. Istnieje grupa osób, która pomimo dokonania przez specjalistów najdokładniejszych pomiarów i wyboru najlepszych konstrukcji na rynku, nie jest w stanie do takiego rozwiązania się przyzwyczaić. Stoją za tym różne przyczyny: problemy neurologiczne, zaburzenia pracy mięśni oko-ruchowych lub po prostu brak cierpliwości, aby przeczekać okres adaptacji. Nawet dla najlepszych szkieł progresywnych adaptacja trwa kilka dni.

Czasami słyszymy od klientów „dlaczego pani mnie tak straszyła, że do tych okularów trzeba dłużej adaptować – ja wsiadłem do samochodu, pracowałem cały dzień i zastanawiałem się, do czego ja mam się adaptować, skoro widzenie jest doskonałe”.

Pozytywne nastawienie i chęć zapewnienia sobie komfortowego widzenia są sukcesem w adaptacji do okularów progresywnych.

2. Obawy klientów związane z poniesionymi kosztami

A co jeżeli znajdę się w grupie osób, które nie zaadoptują się do okularów progresywnych to, co wtedy ?

Kupując najbardziej zaawansowane szkła progresywne, każdy klient dostaje gwarancję producenta na przyzwyczajenie się do nowego rozwiązania i gwarancję dobrego widzenia. Nasza firma współpracuje tylko z producentami, którzy dają taką gwarancję.

Jeżeli nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany z zakupionych okularów, szkła zostaną wymienione na inny wariant, inne rozwiązanie. Zakupy w naszych salonach są objęte gwarancją dobrego widzenia i nigdy nie pozostawiamy naszych klientów bez opieki wzrokowej. Każdy zakupiony produkt musi dawać naszemu klientowi zadowolenie i to jest dla nas priorytetem. Misją naszej firmy jest zapewnienie klientom dobrego i komfortowego widzenia w każdej, nawet trudnej sytuacji.

3. Obawy klientów

Czy okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem do każdej sytuacji?

Nie ukrywamy, że bywają też sytuacje, gdzie potrzebujemy jeszcze dodatkowego wsparcia w postaci okularów jednoogniskowych zapewniających widzenie np.: tylko do czytania. Gdy lubimy bardzo dużo czytać (kilka godzin dziennie) czy lubimy dłużej czytać na leżąco, okulary progresywne są mniej komfortowym rozwiązaniem. Możemy czuć się po długim czytaniu zmęczeni, ponieważ strefy do czytania w soczewkach progresywnych są bardziej zawężone, przez co nie dają tak efektywnego widzenia przy długim czytaniu. Wówczas dobrze jest mieć takie dodatkowe wsparcie najprostszych okularów jednoogniskowych lub soczewek biurowych.

Druga sytuacja to taka, gdy pracujemy 3-12 h dziennie przy komputerze i mamy wadę wzroku gdzie różnica mocy między dalą a bliżą (czyli tzw. addycja) jest większa niż 1,5 dpt. Wówczas, aby nie zadzierać nienaturalnie głowy do góry, gdzie są moce przeznaczone do odległości monitora, świetnie sprawdzają się okulary biurowe. Pozycja ustawienia głowy jest naturalna i zdecydowanie polepsza się ostrość widzenia przy klawiaturze czy tekście. Okulary biurowe są też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują jeszcze nosić okularów na stałe, a jedynie czują dyskomfort podczas pracy przy komputerze czy czytaniu.

Jest wiele takich zawodów, gdzie polecamy okulary progresywne do funkcjonowania na co dzień, a do pracy polecamy dodatkowe rozwiązania dla uzyskania pełnego komfortu, bo okulary progresywne mogą nie sprawdzić się jako produkt dający pełen komfort przy niektórych czynnościach. Przykładami takich zawodów mogą być np.: stomatolog, mechanik samochodowy, elektryk, pilot samolotu, architekt pracujący przy desce kreślarskiej, chirurg itp. Te osoby pracują w dosyć nietypowych odległościach i nieustannie zmieniają ustawienie głowy w nietypowy sposób. Dlatego dla tych klientów mamy szereg dodatkowych rozwiązań.

Wiele ofert salonów optycznych jest tak skonstruowana, że dodatkowe rozwiązania możesz otrzymać w cenie okularów progresywnych lub skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty na zakup dodatkowy.

4. Jak widzimy przez okulary progresywne?

Na soczewce progresywnej wyróżniono 4 obszary o różnych właściwościach:

 1. Pierwszy obszar to patrzenie w dal, głowę trzymamy prosto – oczy skierowane są wówczas poziomo. Innymi słowy, aby widzieć wyraźnie, patrząc na wprost, poszukujemy właściwego obszaru, wyłącznie przesuwając delikatnie oczami.
 2. Druga strefa to patrzenie na bliską odległość, gdzie wzrok należy skierować w dół, trzymając głowę prosto. Większość osób nie musi się do tego przyzwyczajać, ponieważ naturalne jest opuszczanie wzroku, gdy czytamy, przez co intuicyjnie „trafiamy” w obszar szkła na odległość czytania.
 3. Obszar pośredni znajduje się w centralnej części soczewki i jest inaczej nazywany strefą progresji. Moc korekcyjna w tej strefie zwiększa się w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości odpowiadających bliskiemu patrzeniu. Idealnie nadaje się do patrzenia np.: na deskę rozdzielczą samochodu lub na ekran komputera.
 4. Ostatni obszar nazywany jest peryferyjnym i jest umiejscowiony po bokach soczewki – wyraźne widzenie w tym obszarze jest zdecydowanie mniej komfortowe. Producenci soczewek prowadzą obecnie dynamiczne badania, których celem jest zaproponowanie klientom produktu z jak najmniejszym obszarem peryferyjnym. Jeżeli chcemy spojrzeć na przedmioty z prawej lub lewej strony (tam, gdzie są strefy mniej komfortowego widzenia) – zwracamy głowę w tym kierunku. Przekręcając głowę, oczy nie schodzą z obszaru najlepszej ostrości widzenia w dali, dzięki czemu wyraźne widzenie nie będzie zakłócone.

Część społeczeństwa żyje w przekonaniu, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić, gdyż odczuwa się zawroty głowy. Aktywnością, której często obawiają się osoby przyzwyczajające się do pierwszych okularów progresywnych, jest schodzenie po schodach. Dolegliwości, które zgłaszają użytkownicy okularów progresywnych, można bardzo łatwo uniknąć. Należy pochylić głowę i patrzeć na schody przez obszar do dali. Początkowo wydaje się to nienaturalne, ale adaptacja nie trwa długo. Jeśli spojrzymy na schody przez inną część soczewki, będą one rozmazane, ale na pewno nie narazimy na szwank swojego zdrowia.

okulary progresywne

5. Co przekonuje naszych klientów jednak do zakupu okularów?

 • Fakt, że coraz więcej osób jednak decyduje się na zakup takich rozwiązań. 
 • Tysiące zadowolonych użytkowników na całym świecie.
 • Chęć sprawienia sobie komfortu, wygody a niejednokrotnie wręcz brak możliwości innego funkcjonowania.
 • Chęć poczucia się wiecznie młodym bez ograniczeń wzrokowych.
 • Opinie naszych stałych, zadowolonych klientów, którzy nam zaufali.

Okulary progresywne – Dla kogo są – Podsumowanie

Przykładamy ogromną uwagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również Twoje potrzeby. Teraz już wiesz niemalże wszystko o okularach progresywnych. Chcesz, byśmy pomogli Ci je wybrać?

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać w jednym z naszych salonów optycznych (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.