Wady wzroku występują u dzieci bardzo często. Nie ma określonego i charakterystycznego wieku, w którym się pojawiają. Ważne by rodzice spostrzegli jak najszybciej, że coś się dzieje i mogli korygować wzrok swoich pociech.
Wzrok u dziecka jest sprawdzany podczas badań kontrolnych. Są one proponowane rodzicom zazwyczaj tuż po narodzinach. Należy trzymać się terminów wszystkich bilansów i systematycznie badać dziecko. Im wcześniej rozpoczniemy serię kontroli, tym wcześniej znajdziemy problem (jeśli w ogóle istnieje) i mu zaradzimy. Nie ma wtedy możliwości, by przeoczyć cokolwiek niepokojącego. Należy jednak pamiętać, że jeśli coś wzbudzi podejrzenia rodzica, nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty, do tej kolejnej sprawdzającej, a zareagować od razu.
Jakie objawy możemy uznać za niepokojące?
Dziecko wcale nie musi rozpoznać, że ma jakikolwiek problem, owszem może skarżyć się na różne dolegliwości, ale ani ono, ani rodzice nie skojarzą symptomów akurat ze wzrokiem. U malutkich dzieci problem jest jeszcze bardziej złożony, nie powiedzą nam one o żadnych objawach Jednak są symptomy behawioralne, które powinny zapalić każdemu rodzicowi tzw. czerwoną lampkę.
W kwestii charakterystycznych zachowań dzieci, mających problem ze wzrokiem, możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza grupa to dzieci w okresie niemowlęcym, a druga, dzieci starsze (okres przedszkolny i szkolny). Postaram się wypisać objawy dla poszczególnych grup, by łatwiej było je rodzicom zapamiętać.
Dzieci w okresie niemowlęcym
Symptomy:
- występowanie w rodzinie jakichkolwiek problemów ze wzrokiem (mam na myśli nie tylko korygowanie wzroku ze względu na wadę, ale również choroby oczu tj. zaćma wrodzona, jaskra wrodzona, siatkówczak)
- brak kontaktu wzrokowego
- brak reakcji na sygnały świetlne, ani dźwiękowe
- zezowanie
Dzieci starsze (okres przedszkolny, szkolny)
Symptomy:
- zaczerwienienie oka, pocieranie oka, swędzenie, podrażnienie, pieczenie, łzawienie (nie zawsze są objawem wady wzroku, mogą być spowodowane po prostu zmęczeniem, ale warto jest poznać przyczyny takiego stanu, jeśli objawy występują długotrwale)
- ból głowy, zmęczenie, czy problem z koncentracją
- zamykanie jedno oka, zasłanianie jednego oka, dziecko nie pozwala sobie zasłonić któregoś z oczu (można nawet wykonać takie ćwiczenie z przysłoną jednego oka, jeśli na któreś przysłonięcie dziecko reaguje protestem, to być może oko odsłonięte nie widzi wystarczająco dobrze)
- przyglądanie się przedmiotom, oglądanie telewizji lub na przykład czytanie z bardzo bliskiej odległości
- mrużenie oczu podczas patrzenia w dal
- trudności w ocenie odległości
- nawykowe skręcanie głowy w którąś ze stron (nawet po ustawieniu głowy na wprost, dziecko ponownie skręca głowę – może to być objaw zeza)
- problemy w czytaniu, mylenie liter, czy nieumiejętność pisania między linijkami
Wszystkie wyżej wymienione symptomy pomogą rodzicom, jak najszybciej zareagować i skontrolować wzrok dziecka.
Wystarczy również, że będą oni pilnować terminów wizyt kontrolnych i stosować się do zaleceń specjalistów. Warto walczyć o dobre widzenie dziecka, gdyż wpływa na ogólny rozwój, zachowanie czy naukę, a szczególna uwaga i obserwacja dorosłej osoby pomoże nie zaburzać prawidłowego procesu. Jeśli chodzi o późniejszy wybór opraw i szkieł proszę zostawić to NAM, chętnie pomożemy i dopasujemy odpowiednie rozwiązania, mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort dziecka.
Karolina Zawadzka,
doradca Klienta
Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY
Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.
Zapisz się na badanie wzroku
Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego ORLIŃSCY Salony Optyczne lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.
Kliknij, by zarezerwować dogodny termin: https://orlinscy.pl/oferta/badanie-wzroku/