Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Twoje oczy szczypią, bolą lub odczuwasz wyjątkowe napięcie? Jeśli tak, to mam nadzieję, że kilka porad ode mnie pozwoli Ci zwiększyć komfort patrzenia.

Michał

Orliński

Okulary do pracy przy komputerze

okulary do pracy przy komputerze

Okulary do pracy przy komputerze – Czy są w ogóle potrzebne?

Przyszło nam żyć w dziwnych czasach. Na razie trudno jeszcze powiedzieć, czy świat, jaki znaliśmy z okresu przed pandemią, nie zmienił się już na stałe. Teraz większość czasu spędzasz w domu, pracujesz zdalnie. Ze znajomymi spotykasz się online, nawet zakupy robisz przez Internet. Pomijając wszystkie obowiązki, jakim musisz sprostać, deadline od szefa, umówione spotkanie online ze znajomymi, w międzyczasie musisz opłacić rachunki i znaleźć jeszcze czas na rozrywkę, przecież nie samą pracą żyjesz. 🙂 Dla odprężenia wieczorami oglądasz ulubiony serial, grasz w grę, na którą wcześniej wiecznie brakowało Ci czasu.

A pomyślałeś chwilę co na to wszystko nasze oczy? Są one w tym czasie wyjątkowo wystawione na próbę. Czy po długiej pracy przed ekranem Twoje oczy szczypią, bolą lub odczuwasz wyjątkowe napięcie? Jeśli tak, to mam nadzieję, że kilka porad ode mnie pozwoli Ci zwiększyć komfort patrzenia podczas pracy przy komputerze oraz rozrywki!

Wybór odpowiedniego rozwiązania optycznego

Niewątpliwie, duży wpływ, na Twój komfort widzenia podczas długiej pracy przed ekranem monitora ma wybór odpowiedniego rozwiązania optycznego. Brzmi trochę tajemniczo, ale już wyjaśniam.

Jeżeli jesteś użytkownikiem okularów korekcyjnych, duże znaczenie ma to, jaką soczewkę wybierzesz. W naszych salonach optycznych Orlińscy, pracownicy dostosują soczewkę okularową do Twoich potrzeb oraz korekcji, jaką posiadasz.

Wymienię tutaj trzy konstrukcje soczewek okularowych:

1. Okulary progresywne – zapewniają komfortowe widzenie w każdej odległości. Soczewka okularowa dobrana jest w odpowiedni sposób do Twojej wartości korekcji, konstrukcja takiej soczewki jest m.in. dobierana na podstawie Addycji, czyli różnicy między korekcją do dali a korekcją do bliży.

Soczewki okularowe progresywne podzielone są na  trzy obszary, moce delikatnie przechodzą od korekcji do dali przez odległości pośrednie  do korekcji do bliży. Pracując długo przed ekranem komputera, wyłapujemy obraz środkową częścią soczewki, w tym celu musimy wybrać odpowiednią pozycję, aby patrzeć przez ten obszar soczewki. Jeżeli pracujemy ok. 4 godzin przy komputerze, jest to wystarczające rozwiązanie, natomiast co zrobić w sytuacji, gdy pracujemy często po 12 godzin i wymuszona pozycja ciała oraz wzroku nie jest dla Ciebie komfortowa? W tym miejscu z pomocą przychodzą nam okulary biurowe.

Więcej o okularach progresywnych dowiesz się z nagrania dostępnego poniżej:

2. Okulary biurowe – zapewniają komfortowe widzenie w obszarach pośrednich oraz w bliży.

Soczewki okularowe biurowe podzielone są na dwa obszary. Dzięki temu, że soczewka podzielona jest na dwie części, pola widzenia są znacznie większe, a co za tym idzie bardziej komfortowa praca. Okulary takie można dostosować do Twoich potrzeb, np. widzenie w nich możesz mieć do 3 metrów, tak aby widzieć np.: koleżankę lub kolegę przed Twoim biurkiem ! Okulary z soczewką biurową, często są uzupełnieniem okularów pełnych progresywnych. Raz wypróbujesz, a już więcej nie będziesz chciał pracować długo w okularach progresywnych!

okulary do pracy przy komputerze

3. Okulary jednoogniskowe – osoby które korzystają z takiego rozwiązania, są to osoby, które mają jednakową korekcję do dali i do bliży. W soczewce okularowej jednoogniskowej, na całej powierzchni takiej soczewki jest dobrana odpowiednia jedna wartość korekcji.

Jak widzisz, rozwiązanie, z jakiego korzystasz, może mieć znaczący wpływ na Twój komfort pracy, o ile u osób noszących okulary progresywne jest to trochę bardziej skomplikowane to natomiast u osób noszących okulary jednoogniskowe, trochę mniej. Wszyscy użytkownicy okularów korekcyjnych powinni się skupić na dobraniu odpowiedniej powłoki uszlachetniającej.

Okulary do pracy przy komputerze – Odpowiednia powłoka uszlachetniająca

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na komfort pracy przed ekranem emitującym światło niebiesko-fioletowe, jest dobór odpowiedniej powłoki uszlachetniającej. To właśnie powłoka uszlachetniająca pozwoli Ci zachować zdrowe oczy na dłużej. Jeżeli spędzasz dużo czasu w pracy, przed ekranem monitora w sztucznym oświetleniu, poprawi ona Twój komfort widzenia, przez co Twoje oczy nie będą tak zmęczone.

Okulary do pracy przy komputerze powinny więc być wyposażone w powłokę, która blokuje 100% światła szkodliwego dla oka, czyli niekorzystnego dla Ciebie, wcześniej wspomnianego światła niebiesko-fioletowego, a która przepuszcza tylko dobroczynne światło niebiesko-turkusowe.

 Musisz jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest dla wszystkich. Dlaczego? Już Ci tłumaczę.

Jeżeli pracujesz jako grafik komputerowy, bądź pracujesz z kolorami i musisz mieć idealnie odzwierciedlone kolory, to ta powłoka nie jest dla Ciebie, ponieważ zmienia ona delikatnie kolory jakie widzisz.

Przez to, że blokuje nam promienie niebiesko-fioletowe, powłoka ta, delikatnie ociepla kolory. W praktyce najłatwiej wytłumaczyć to na kolorze białym. Działanie takiej powłoki powoduje, że kolor biały staję się delikatnie zażółcony. Jeżeli musisz mieć idealnie odwzorowane kolory, bądź jesteś osobą, której taka powłoka przeszkadza, musisz poszukać innego rozwiązania dla siebie.

W salonach optycznych Orlińscy, doradca Klienta ma możliwość pokazania Ci, na okularach próbnych, jak taka powłoka działa. Doradca pomoże Ci też ustalić, czy taka powłoka uszlachetniająca jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Soczewki okularowe EYEZEN

Kolejnym doskonałym produktem optycznym, poprawiającym nam komfort pracy jest soczewka okularowe EYEZEN. Działa ona w inteligentny sposób, ponieważ w dole soczewki wbudowany jest dodatek mocy, który uaktywnia się gdy pracujesz przed ekranem swojego komputera bądź korzystasz z urządzeń przenośnych, smartfonu czy tabletu. Takie okulary możesz użytkować w codziennym życiu, ponieważ dodatek mocy, uaktywnia się tylko gdy patrzysz na druk w bliskiej odległości, do dali natomiast jest on kompletnie niezauważalny. 

Jeżeli po długim korzystaniu z urządzeń cyfrowych, odczuwasz napięcie w oczach, to jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie bowiem ta soczewka okularowa ma za zadanie niwelować napięcie oczu, czyli rozluźniać naszą akomodacje. Akomodacja jest to zdolność soczewki do rozszerzania się i zwężania w zależności czy patrzymy na przedmioty, które są bliskiej lub w dalszej odległości od Ciebie.

Na soczewce tej są zastosowane powłoki uszlachetniające. Wspomniana wcześniej powłoka, która blokuje światło niebiesko-fioletowe oraz powłoka, która filtruje takie światło, a co za tym idzie, nie ociepla nam kolorów.

Doradcy Klienta w naszych salonach pomogą dobrać Ci odpowiednią powłokę do tej soczewki, aby spełniała Twoje oczekiwania względem komfortowego widzenia.

okulary do pracy przy komputerze

Okulary do pracy przy komputerze, a soczewki kontaktowe

Jeżeli należysz do grona osób, które korzystają na co dzień z soczewek kontaktowych, okularów używasz bardzo rzadko, musisz zadbać o prawidłowe nawilżenie oka. 

Wpatrując się długi czas w ekran komputera lub innego urządzenia, skupiasz swój wzrok  na jednym punkcie i mrugasz o wiele rzadziej. Konsekwencją rzadszego mrugania jest wysychanie filmu łzowego. Odczuwasz wówczas suchość oka, niekiedy pieczenie.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana soczewek kontaktowych na okulary oraz przerwa w pracy. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, bądź nie chcesz korzystać z okularów korekcyjnych – dobra rada! 🙂 Zawsze miej przy sobie krople nawilżające do oczu. 

Obecnie na rynku jest bardzo wiele rodzajów kropli, również takie, które możesz stosować na soczewki kontaktowe bez konieczności wyjmowania ich! W naszych salonach optycznych Orlińscy, specjaliści pomogą dobrać Ci odpowiednie krople do oczu, tak aby spełnić Twoje wymagania wzrokowe.

Gimnastyka Oka

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych ćwiczeń, które pomogą Ci “zrelaksować wzrok”.

 

Ćwiczenie 1. Patrz w ciemność.

 • krok 1 – oprzyj łokcie na stole,
 • krok 2 – zamknij oczy i zakryj je dłońmi,
 • krok 3 – zrelaksuj się i wpatruj się w ciemność ok. 30 sekund.

 

Ćwiczenie 2. Ruchy gałkami ocznymi z boku na bok. 

 • krok 1 – usiądź prosto i patrz daleko przed siebie,
 • krok 2 – nie ruszając głową spójrz w lewo i skoncentruj się co widzisz,
 • krok 3 – następnie spójrz w prawo i skup wzrok na tym co widzisz.

Powtórz serię pięciu ruchów trzy razy, jedna seria to ok 5 sekund.

 

Ćwiczenie 3. Ruch gałkami ocznymi w górę i w dół.

 • krok 1 – usiądź prosto i patrz przed siebie,
 • krok 2 – spójrz w górę i skup się na tym co widzisz,
 • krok 3 – spójrz w dół i skup się na tym co widzisz.

Powtórz serię pięciu ruchów trzy razy, jedna seria to ok 5 sekund.

 

Ćwiczenie 4. Ruch gałkami oczu na ukos. 

 • krok 1 – patrz prosto przed siebie
 • krok 2 – spójrz na dół i w lewo (pod skosem)
 • krok 3 – spójrz ku górze w przeciwnym kierunku (pod skosem). Ważne, za każdym razem skoncentruj się na tym co widzisz!

Powtarzaj ćwiczenie przez około 30 sekund zmieniając kierunek gałek ocznych raz w lewo na ukos raz w prawo na ukos.

 

Ćwiczenie 5. Okrężny ruch gałek ocznych. 

 • krok 1 – Usiądź prosto i zrelaksuj się,
 • krok 2 – Spójrz w lewo i powoli zacznij obracać gałkami ocznymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wykonaj dwie serie po pięć ruchów gałkami ocznymi, ważne jest abyś wykonał ćwiczenie w prawą i lewą stronę.

 

Ćwiczenie 6. Skupienie na bliży i dali – ćwiczenie relaksuje mięśnie oka. 

 • krok 1 – skup wzrok na ołówku lub innym przedmiocie, powinien on znajdować się w odległości ok. 20-30 cm od oczu,
 • krok 2 – przenieś spojrzenie na przedmiot oddalony dalej i skup spojrzenie na owym przedmiocie i wyostrz   wzrok.
 • krok 3 – z powrotem skup spojrzenie na przedmiocie znajdującym się w bliży, w tym przypadku na wspomnianym ołówku.

Ćwiczenie powtórz 3 razy.

 

Na koniec ćwiczeń, możesz wykonać krótki masaż gałek ocznych.

 • krok 1 – zamknij powieki,
 • krok 2 – palcem wskazującym, lekko naciskając na powiekę, ruchami okrężnymi masuj oko.

 

okulary do pracy przy komputerze

Twoje oczy znów gotowe do pracy!

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik, wyjaśnił Ci, jak ważny jest dobór odpowiedniego rozwiązania optycznego to Twoich potrzeb. Przykłady ćwiczeń, jakie możesz wykonywać w przerwie od pracy, pomogą Ci zregenerować oczy i wzrok będzie znów gotów do pracy.

Zapraszamy do Salonów Optycznych Orlińscy, nasi specjaliści dobiorą odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Adam, Doradca Klienta

Ponadto w artykule: Okulary do komputera, przedstawiliśmy 8 rzeczy, które warto wiedzieć przed ich zakupem.

Okulary do pracy przy komputerze – Podsumowanie

Przykładamy ogromną uwagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również Twoje potrzeby naszych klientów.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać w jednym z naszych salonów optycznych (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew, Warszawa – Kabaty) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.