Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Pracując w biurze na pewno bez trudu możesz wymienić kilka rzeczy, bez których nie wyobrażasz sobie wykonywania codziennych obowiązków. Obok komputera, telefonu czy kalendarza na tej liście powinny znaleźć się także... okulary do komputera.

Michał

Orliński

okulary do komputera

Jak wybrać okulary do komputera – 8 rzeczy, które MUSISZ wiedzieć

okulary do komputera

Pracując w biurze na pewno bez trudu możesz wymienić kilka rzeczy, bez których nie wyobrażasz sobie wykonywania codziennych obowiązków. Obok komputera, telefonu czy kalendarza na tej liście powinny znaleźć się także… okulary do komputera. Dlaczego? Ponieważ w codziennym pośpiechu i natłoku obowiązków nie możesz zapomnieć o najważniejszym – własnym zdrowiu. Odpowiednio dobrane okulary do komputerze pomogą zapobiec typowym objawom pracy biurowej, takim jak pogorszenie ostrości wzroku, uczucie zmęczenia czy bóle głowy. Przeczytaj wpis i dowiedz się więcej.

Czego się dowiesz:

 • Czym jest syndrom oka biurowego
 • Co to znaczy odpowiednie okulary do komputera
 • U kogo okulary wieloogniskowe sprawdzą się najlepiej
 • Czym są soczewki relaksacyjne
 • Kiedy wybrać okulary dwuogniskowe
 • Okulary progresywne – Zalety
 • Powłoka antyrefleksyna – Wszystko co musisz o niej wiedzieć
okulary do komputera

Okulary ochronne a syndrom oka biurowego

Problemy z wyraźnym widzeniem, uczucie zmęczenia czy swędzące oczy, na które skarżą się osoby na co dzień pracujące przed ekranem komputera doczekały się swojej nazwy. Specjaliści określają je mianem syndromu oka biurowego, czyli Office-Eye-Syndrome.

Pojęcie to pojawiło się w słowniku okulistów i optyków stosunkowo niedawno, wraz ze wzrostem liczby osób, których obowiązki zawodowe opierają się w dużej mierze na całodniowej pracy z komputerem, a dokładnie monitorem emitującym niebieskie światło.

Kiedyś na syndrom oka biurowego narażeni byli głównie pracownicy branży IT, obecnie dotyczy to wszystkich osób pracujących w biurach, które na co dzień narażone są na szkodliwe dla wzroku działanie czynników zewnętrznych.

Wpływ światła niebieskiego na zdrowie oczu

Do czynników mających negatywny wpłw na oczy zaliczyć można m.in.:

 • Wielogodzinne patrzenie w monitor, które obniża częstotliwość mrugania (a tym samym powoduje suchość spojówki);
 • Biurową klimatyzację, która powoduje, że powietrze w pomieszczeniu nie ma odpowiedniego stopnia wilgotności.

Masz wrażenie, że ten problem dotyczy również Ciebie? Jeżeli na co dzień spędzasz dużo czasu przed komputerem to bardzo możliwe.

Oto kilka najbardziej charakterystycznych objawów syndromu oka biurowego:.

 • nieostre widzenie,
 • obrzęk i opuchnięcie powiek i spojówek,
 • uczucie zmęczenia i ból oczu,
 • częste bóle głowy,
 • uczucie swędzenia w oczach i okolicach oczu,
 • niezdrowy wygląd gałki ocznej (widoczność żyłek, przekrwienie).

Jeżeli zauważyłeś u siebie takie objawy, najwyższy czas działać. Syndromowi oka biurowego można zapobiegać – profilaktyka sprowadza się do inwestycji w filtr światła niebieskiego.

okulary do komputera

Ratunek dla Twoich oczu – specjalne okulary do komputera

Jeżeli podczas pracy bolą Cię plecy – zmieniasz ustawienia oparcia krzesła. Jeśli od używania myszki boli Cię nadgarstek – kupujesz specjalną podkładkę. To oczywiste. I tak samo oczywisty, w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze, który emituje niebieskie światło, powinien być wybór odpowiednich okularów.

Odpowiednich, to znaczy jakich?

Wielu klientów naszych salonów optycznych zadaje nam pytanie: czy do ochrony mojego wzroku nie wystarczy, że przy pracy korzystam z okularów do czytania? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Wyjaśnimy dlaczego.

W większości biur monitor znajduje się blisko oczu, ponieważ ułatwia to pisanie na klawiaturze czy pracę w programach graficznych i analitycznych. Wówczas wielogodzinna praca i narażanie oczu na stałe działanie światła niebieskiego często bywa uciążliwa, a oczy szybko się męczą. Dlatego też okulary do czytania nie spełnią tutaj swojego zadania – zdecydowanie lepszym wyborem będą okulary wyposażone w szkła okularowe jednoogniskowe, które są w pełni dopasowane do trybu i miejsca wykonywania pracy.

Dzięki zastosowaniu szkieł jednoogniskowych będziesz mógł:

 • rozpoznawać obrazy na monitorze ustawionym w niewielkiej odległości od oczu,
 • widzieć szczegóły obrazu, np. liczby, litery,
 • zaprzestać ciągłego zwiększania lub zmniejszania rozdzielczości ekranu.
okulary do komputera

Jak wybrać okulary do komputera – Kiedy postawić na okulary wieloogniskowe?

Noszenie okularów w pracy nie musi być męczące dla oczu. Okulary wieloogniskowe to rozwiązanie łączące funkcje różnych typów soczewek: służy do obserwacji różnych odległości przy użyciu jednej pary okularów. Soczewki wieloogniskowe przeznaczone są dla osób, które podczas pracy muszą często przenosić wzrok z ekranu komputera w bardziej odległe miejsca, np. w celu odczytania danych z wydrukowanych dokumentów, spisania czegoś z ekranu lub tablicy. Dotyczy to m.in. takich grup zawodowych, jak księgowi, nauczyciele, tłumacze czy analitycy.

Soczewki relaksacyjne – co to takiego?

Soczewki relaksacyjne to typ soczewek wieloogniskowych (o więcej niż jednej mocy), służące do zmniejszania wysiłku wzrokowego w czasie patrzenia na bliskie odległości. Osoby, które pracując z ekranem monitora lub tekstem, odczuwają skutki przemęczenia oczu, mogą temu przeciwdziałać stosując właśnie soczewki relaksacyjne. Noszenie okularów z tymi soczewkami jest jednym z elementów profilaktyki zdrowia zmniejszając ryzyko wystąpienia wady wzroku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wspomagamy oczy w codziennym zapewnianiu nam dobrego widzenia na każdą odległość, dlatego możemy cieszyć się wysoką jakością widzenia oraz komfortem pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu skutków zmęczenia oczu na koniec dnia. Co ważne, z zalet soczewek relaksacyjnych, mogą korzystać również osoby nie posiadające wady wzroku!

Okulary do komputera dwuogniskowe – kiedy je wybrać?

Mimo, że coraz więcej osób rezygnuje z tego rozwiązania na rzecz soczewek wieloogniskowych, ciągle ma ono szerokie grono zwolenników. Okulary dwuogniskowe charakteryzuje widoczna linia podziału (wtopka), która umożliwia doskonałe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Ich wadą jest nieostre widzenie na odległości pośrednie, w zakresie od 50 do 200 centymetrów. W przeciwieństwie do modeli wieloogniskowych tutaj mamy do czynienia ze skokowym przejściem między widzeniem dali i bliży. Okulary te polecane są wszystkim, którym zależy na ostrym i wyraźnym widzeniu jedynie z bardzo bliska i z bardzo daleka (np. monitor i biurowa tablica informacyjna).

okulary do komputera

Praktyczne rozwiązanie – okulary progresywne.

Dlaczego praktyczne? Ponieważ okulary progresywne, ze względu na swoja konstrukcję, pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość. Soczewka stworzona została w taki sposób, aby górna część służyła do obserwacji odległości dalekich, środkowa do odległości pośrednich, a dolna do prawidłowego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Ten typ okularów polecany jest przede wszystkim osobom z naturalnie występującymi zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem, czyli tzw. prezbiopią. W ich przypadku soczewka progresywna gwarantuje wyjątkowy komfort widzenia – zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

W tym materiale dowiesz się, nieco więcej o okularach progresywnych:

Powłoka antyrefleksyjna – przyjaciel każdego pracownika biurowego.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której powinien pamiętać każdy, kto decyduje się na zakup okularów do komputera. – powłoka antyrefleksyna. Z pewnością każdy, kto nosił już w swoim życiu okulary wie, jak denerwujące potrafią być odbicia światła w soczewkach. Refleksy, które pojawiają się wówczas na powierzchni szkła nie tylko uniemożliwiają wyraźne widzenie, ale i rozpraszają uwagę, nie pozwalając skupić się na jednej czynności. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której wielogodzinne korzystanie z komputera staje się bardzo męczące.

Dlaczego warto zainwestować w okulary z powłoką? Oto kilka najważniejszych zalet tego rozwiązania:.

 • zapewnienie lepszego kontrastu widzenia,
 • wyeliminowanie odbić światła, które zamazują obraz, utrudniając czytanie czy oglądanie grafik na monitorze,
 • zwiększenie odporności szkieł na parowanie,
 • poprawa przejrzystości soczewek okularów.

Wszystko to, powoduje, że osoba używająca okularów z powłoką antyrefleksyjną odczuwa mniejsze zmęczenie oczu, nawet po wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ograniczone zostają też inne skutki uboczne syndromu oka biurowego, takie jak opuchnięcie czy zaczerwienienie.

Więc dowiesz się z artykułu: Okulary do komputera z antyrefleksem – Jak wybrać.

Jak wybrać okulary do komputera?

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, że niebieskie światło emitowane przez monitory ma negatywny wpływ na wzrok. Dobór szkieł i niezależnie czy będą to okulary zerówki z antyrefleksem, czy okulary korekcyjne dwuogniskowe, zawsze działa na plus.

Okulary ochronne z filtrem niebieskiego światła chronią oczy. A o te warto dbać. W pracy nie zawsze zwracamy uwagę na to, jak wgapianie się w monitor wpływa na oczy. Nie zwracamy również uwagę na negatywny wpływ odziaływania światła niebiskiego. Temat okularów w pracy biurowej jest bardzo ważny, ponieważ dotyczy ochrony oczu i profilaktyki zdrowia. Dlatego wszystkie osoby pracujące przy komputerze powinny pamiętać o kilku rzeczach, które mogą im pomóc.

Oto kilka wskazówek, których wdrożenie w pracy wpłynie pozytywnie na ochronę oczu:

 • Umiejść monitor emitujący niebieskie światło w odległości 50-70 cm od oczu
 • Stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem dziennym
 • Zaopatrz się w okulary zerówki lub okulary chroniące oczy np. te z antyrefleksem lub filtrem światła niebieskiego
 • Regularnie nawilżaj oczy
 • Rób przerwy w pracy – jedna 5-minutowa przerwa na każdą godzinę pracy przed monitorem
 • Regularnie odwiedzaj salon optyczny

Nie wiesz, czy potrzebujesz wizyty u okulisty? Obejrzyj nagranie i się dowiedz:

Jakie okulary do komputera wybrać – Podsumowanie

Nie wiesz, które okulary będą najlepsze dla Ciebie? Umów się na wizytę w jednym z Salonów Optycznych ORLIŃSCY. Przy wyborze okularów do komputera jedna kwestia ma kluczowe znaczenie: indywidualny dobór. Wyraźne widzenie mogą zagwarantować jedynie okulary dobrane dla Ciebie przez optyka / optometrystę, który najpierw przeprowadzi badanie wzroku, a następnie ustali odpowiednią korekcję i wycentruje soczewki.

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY możesz liczyć na pełną precyzję i profesjonalizm – zarówno podczas badania, jak i tworzenia okularów.

okulary do komputera

Badanie wzroku przeprowadzisz bezpiecznie i szybko… .

Nawet jeżeli wiesz, jakich okularów potrzebujesz warto poświęcić czas na wykonanie kompleksowych badań wzroku. Wiemy jednak, że tego czasu zawsze jest za mało, dlatego badanie wzroku w naszych gabinetach optometrycznych zajmie nie więcej niż pół godziny. Doradca klienta – optyk rozpocznie spotkanie z klientem od przeprowadzenia krótkiego wywiadu tak, aby lepiej poznać jego nawyki, tryb pracy i dotrzeć do źródła problemów ze wzrokiem. Potem rozpoczyna się już właściwe badanie – całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Obejmuje ono szereg testów optometrycznych, wykonywanych przy pomocy nowoczesnego sprzętu, stanowiącego stałe wyposażenie każdego gabinetu w Salonach Optycznych ORLIŃSCY.

… a my stworzymy okulary dopasowane idealnie do Twoich potrzeb.  

Jedynie w profesjonalnym salonie optycznym możliwy jest pomiar wszystkich niezbędnych parametrów i precyzyjne osadzenie soczewek w oprawie okularów. To z kolei jest gwarancją wyraźnego widzenia – jeśli okulary nie są dopasowane do twarzy klienta prawidłowo, ich noszenie będzie po prostu… niewygodne.

Proces tworzenia okularów idealnie dopasowanych do klienta obejmuje m.in. wycentrowanie szkieł, które wymaga określenia przez optyka szeregu parametrów: rozstawu oczu, wysokości źrenic, odległości wierzchołka rogówki od tarczy itd. Na podstawie uzyskanych wyników szkła zostaną wycentrowane z precyzyjną dokładnością, a dopiero następnie zamocowane w wybranej przez klienta oprawie. Tak duża dokładność w dopasowaniu okularów pozwala na wyeliminowanie  dolegliwości, związanych z nieprawidłowym wycentrowaniem, takie jak np. uczucie zmęczenia i bóle głowy.

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY czeka na Ciebie szeroki wybór oprawek i profesjonalne doradztwo w ich doborze. Możesz więc mieć pewność, że Twoje okulary do komputera z będą nie tylko doskonale dopasowane, ale i dokładnie takie, jakie lubisz.

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY.

Zanim kupisz okulary do komputera warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku i dobierz dobre okulary do komputera

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.