Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

okulary dla kierowców

Okulary dla kierowców – 4 rzeczy, które MUSISZ wiedzieć przed zakupem

okulary dla kierowców

Niezależnie czy mowa o okularach przeciwsłonecznych dla kierowców, czy też okularach polaryzacyjnych. Ostrość i komfort widzenia w czasie prowadzenia pojazdu to sprawa nadrzędna. A jak wybrać dobre okulary dla kierowców do jazdy? Czy wystarczy, że uwzględnią one wadę wzroku i dlatego można je nabyć w pierwszym lepszym sklepie internetowym? Jest wręcz przeciwnie. Poznaj 4 rzeczy, które warto wiedzieć, by wybrać okulary dla kierowców, które zapewnią dobre widzenie podczas jazdy.

Czy okulary do samochodu są potrzebne?

Moglibyśmy zamknąć ten temat jednym zdaniem i powiedzieć – TAK są potrzebne. Jeśli Twój wzrok nie działa tak, jak powinien, okulary podczas prowadzenia samochodu gwarantują dobrą widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo. 

Jednak jako specjaliści nie możemy Cię pozostawić z tak zdawkową odpowiedzią i przygotowaliśmy rozbudowany materiał, który nie tylko uświadomi Ci, jak ważne są okulary podczas jazdy, ale również jak je dopasować.

Co dają okulary do jazdy?

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne stanowią ważny element dla wszystkich kierowców. Co bowiem zrobić w sytuacji, gdy mamy problem z widzeniem daleko, nie widzimy kokpitu, ani nawigacji, albo bardzo mocno razi nas słońce? 

Nasz komfort jazdy znacznie spada, a co gorsza zaczynamy stanowić niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wtedy nie ma co zwlekać i wybrać się po zakup okularów.

Przed czym chronią okulary przeznaczone dla kierowców?

Dobrze dobrane okulary przeznaczone dla kierowców oferują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA / UVB. Zostały zaprojektowane tak, aby redukować odblaski od jasnych świateł i reflektorów innych aut, co pozwala na lepszą widoczność w warunkach słabego oświetlenia.

Dodatkowo okulary te zostały zaprojektowane tak, aby blokować wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV), które może powodować zmęczenie i napięcie oczu. Co więcej, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, które w nadmiernej ilości może pogłębiać problem schorzeń oczu.

Jak ocenić, czy potrzebuję nowych okularów?

Odpowiedź znajdziesz w poniższym wideo:

Jakie wybrać okulary, które zapewnią lepsze widzenie podczas prowadzenia auta?

Jaką wiedzę warto mieć, udając się do salonu optycznego? Oto 4 rzeczy, o których trzeba pamiętać, wybierając okulary dla kierowcy.

 1. Po pierwsze dla każdego kierowcy po 40 roku życia ważne jest, by móc widzieć dobrze nie tylko daleko, ale i z bliska. Co, jeśli widzenie w dali będzie dobre, a nie będziemy widzieć kokpitu, czy nawigacji? Zadaj sobie też pytanie, czy dwie pary okularów będą dobrym rozwiązaniem. Czy będziesz miał, kiedy je zmieniać? Będzie to wygodne? Może okulary progresywne będą lepszym rozwiązaniem? Wtedy swobodnie będziesz widział na każdą odległość, a to da Ci maksymalny komfort. Kwestia widzenia na różne odległości jest obowiązkowa do poruszenia w salonie optycznym.
 2. Warto także byś wiedział, że soczewki okularowe powinny mieć dobry antyrefleks tzn. powłoki uszlachetniające, które sprawiają, że soczewka ma lepsze właściwości. W wypadku kierowcy te właściwości, to przede wszystkim redukcja odblasków i zapewnienie przejrzystości obrazu. Brak antyrefleksu powoduje wielokrotne odbicia świetlne w szkłach, a to wpływa negatywnie na jakość naszego widzenia. Pamiętaj o tym przy zakupie.
 3. Kolejna kwestia, o której musisz pamiętać, to filtr polaryzacyjny. W okularach przeciwsłonecznych powinien stanowić dosłownie „must have” dla każdego, kto ceni sobie bezpieczną jazdę autem, bowiem chroni wzrok przed szkodliwymi promieniami UV, oraz redukuje oślepiające odblaski. Polaryzacja sprawia, że kolory, kształty i odległości są bardziej naturalne.
 4. Nie zapomnij również o możliwości posiadania żółtej soczewki do jazdy po zmierzchu i nocą. Każdy kierowca, który choć raz miał okazję ją przetestować, wie jak zwiększa komfort jazdy. Przede wszystkim obraz widziany przez nią jest jaśniejszy i wyraźniejszy. Można stosować ją również jako dodatkową nakładkę do okularów korekcyjnych. 

Jakie wybrać optymalne okulary dla kierowców?

Najlepszy wybór okularów dla kierowcy zależy od wielkości twarzy, osobistego stylu i potrzeb:

 • Oprawki powinny być lekkie, ale wystarczająco wytrzymałe.
 • Okulary powinny zapewniać dobre widzenie peryferyjne, abyś mógł łatwo dostrzec znaki drogowe i inne pojazdy wokół Ciebie.
 • Jeśli chodzi o rozmiar, szukaj okularów, które wygodnie leżą na twarzy, nie zsuwają się i nie ograniczają pola widzenia.

Jakie okulary i soczewki do jazdy nocą?

Jeśli chodzi o jazdę nocą, odpowiedni rodzaj okularów i soczewek jest tym bardziej istotny. Okulary i soczewki do jazdy nocnej powinny być wyposażone w żółtą soczewkę, która zapobiega oślepieniu od refleksów – reflektorów, lamp ulicznych i innych jasnych świateł.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu?

Podczas zakupów okularów przeciwsłonecznych do samochodu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno styl, jak i funkcjonalność. Ważne jest, aby znaleźć parę, która nie tylko dobrze wygląda, ale także zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem. Oto kilka rad, które ułatwią Ci zakup:

 • Szukaj okularów z ochroną UV, aby zapewnić sobie najwyższy poziom ochrony przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi.
 • Soczewki polaryzacyjne świetnie redukują odblaski od jasnego światła słonecznego, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które często prowadzą samochód w słonecznych warunkach.
 • Dodatkowo upewnij się, że okulary są dopasowane do twarzy – przypadkowe zsunięcie się okularów z nosa podczas jazdy to spore ryzyko.
 • Rozważ zakup okularów przeciwsłonecznych na receptę, które są dostosowane do Twoich potrzeb wzrokowych.

Czy okulary przeciwsłoneczne są Ci potrzebne?

Odpowiedź znajdziesz w poniższym wideo:

Jakie okulary do jazdy samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych?

W przypadku jazdy w trudnych warunkach, pod czym rozumiemy zbyt intensywne nasłonecznienie, burzę czy mgłę dobór odpowiednich okularów to decyzja, nad którą warto pochylić się nieco dłużej.

Każda z tych sytuacji jest inna, co za tym idzie, Twoje potrzeby również mogą się zmieniać. Poniżej znajdziesz nasze propozycje na okulary dopasowane do różnych warunków pogodowych:

Jak wybrać przeciwsłoneczne okulary dla kierowców?

O tym kilka słów opowiedzieliśmy w poniższym wideo:

Jaki kolor szkieł do jazdy samochodem?

Najlepsze kolory okularów do jazdy to zazwyczaj żółty, brązowy lub bursztynowy. Kolory te blokują niebieskie światło słoneczne, co pomaga zmniejszyć odblaski i poprawić kontrast, zapewniając lepszą widoczność na drodze.

okulary dla kierowców

Komfort a jazda autem – Jakie oprawki wybrać?

Jeśli chodzi o wybór między komfortem jazdy a widocznością, to tak naprawdę wszystko zależy od danej osoby i jej stylu oraz potrzeb. Zasada jest prosta. Oprawki nie mogą zmniejszać pola widzenia. Koniec kropka.

Nie powinny być również zbyt ciężkie, by przypadkiem pod wpływem grawitacji nie zsunąć się z nosa w najmniej oczekiwanym momencie. Niewielkie oprawki też łatwiej się przechowuje w aucie, co również można uznać za jakiś wyznacznik.

Niemniej jednak najważniejszy jest komfort. Pamiętaj, że źle dopasowane okulary mogą powodować ból głowy, który zmniejsza koncentrację, a w trasie zdecydowanie warto tego unikać.

Okulary do jazdy autem – Jak wpłynęły na życie jednego z naszych klientów?

Dobry wzrok jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa na drodze, ponieważ pozwala na szybkie reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia i podejmowanie odpowiednich działań. Niestety, nie każdy kierowca jest świadomy tego, jak ważne jest regularne badanie wzroku, zwłaszcza jeśli cierpi na problemy z widzeniem.

Z czym przyszedł do nas klient?

Grzegorz to kolejny kierowca, który zwrócił się do naszego Doradcy Klienta z prośbą o pomoc. W trakcie prowadzenia samochodu po zmroku (na nieoświetlonej autostradzie czy w bocznych uliczkach bez latarni w mieście), Grzegorz ma trudności z widzeniem – bardzo oślepiają go światła aut z naprzeciwka, przez co ledwo widzi przestrzeń przed maską samochodu (mimo że światła w samochodzie ma ustawione prawidłowo). 

Przez słabą widoczność bardzo spina się i wysila wzrok, aby nic go nie zaskoczyło na drodze, a to sprawia, że ma uczucie wysuszonych oczu. Pomimo tego, że w ciągu dnia nie ma problemów z jazdą i jest pewnym kierowcą, po zmroku czuje się bardzo niebezpiecznie na drodze, bo ma wrażenie, że stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również i innych. 

Grzegorz w ciągu dnia bardzo dużo czasu spędza przed ekranem komputera, ale był przekonany, że nie ma żadnej wady wzroku. Jego problemy z widzeniem podczas jazdy po zmroku jednak skłoniły go do skorzystania z badania wzroku i skonsultowania się z naszymi ekspertami. 

Co radzimy?

Rekomendujemy wykonać badanie ostrości wzroku u naszego specjalisty. Może się okazać, że klient ma wadę wzroku w postaci astygmatyzmu. Wada astygmatyzmu występuje wtedy, kiedy powierzchnia oka (rogówki) lub soczewka tuż za nią nie ma regularnego, “kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do  gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w czego efekcie widziany obraz jest rozmyty. Brak skorygowanej wady astygmatyzmu może objawiać się w szczególności, gdy wzrok skupiamy na obiektach znajdujących się w oddali i również, gdy jest niski poziom natężenia światła. Dlatego nieskorygowana wada astygmatyzmu przy pracy przy komputerze gdzie jest duże natężenie światła, nie daje takiego dyskomfortu jak podczas nocnej jazdy samochodem przy braku dobrego oświetlenia. Brak dobrej ostrości widzenia i rozszczepiające się światło z reflektorów nadjeżdżających pojazdów powoduje, że kierowca nie czuję się bezpiecznie na drodze. 

Praca w bliskich odległościach przy urządzeniach cyfrowych dodatkowo obciąża wzrok. Brak skorygowanego astygmatyzmu powoduje silne napięcie mięśniowe. Dodatkowo światło niebiesko-fioletowe emitowane przez monitory powoduje silne zmęczenie. Związane jest to z większym skupieniem się na wyświetlanych obrazach i mniejszym natężeniem mrugania, co powoduje odczucie suchości oka. Powyższe czynniki mają olbrzymi wpływ na ostrość widzenia w godzinach popołudniowo-wieczornych. 

Co proponujemy?

W przypadku Pana Grzegorza nasi specjaliści zaproponowaliby działania na kilku obszarach:

 1. Pierwsze najważniejsze rozwiązanie to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. I w tym przypadku skorygowanie astygmatyzmu.  W celu wyeliminowania w dużym stopniu rażących odbić światła od reflektorów zastosowano specjalną powłokę antyrefleksyjną Streetlife. Nasz klient może wybrać również oprawę typu clip on marki Solano, która posiada kilka wymiennych nakładek mocowanych na magnes. W zestawie są dwie nakładki przeciwsłoneczne i żółta nakładka typu Blue Blocker, która zwiększa kontrast na drodze w złych warunkach atmosferycznych i przy jeździe wieczornej. Pobocze jest lepiej widoczne, a przy długiej jeździe w nocy nie mamy poczucia znużenia. 
 2. Drugim rozwiązaniem jest zaproponowanie naszemu klientowi okularów wspomagających pracę przy monitorze ekranowym z filtrem światła niebiesko-  fioletowego  w celu zmniejszenia zmęczenia wzroku.  Stosujemy tutaj powłokę antyrefleksyjną z filtrem typu Prevencia. 
 3. Wdrożylibyśmy również dla lepszego komfortu krople nawilżające eliminujące suchość oka, która wynikała z długiej pracy przy monitorze. Zmniejszone mruganie podczas pracy przy komputerze powoduje szybsze odparowywanie łez z powierzchni oka, co nasila się również podczas jazdy samochodem. 

Czy to pomoże?

Jazda samochodem w nocy stanie się przyjemnością i możesz czuć się bardzo bezpiecznie. Dodatkowe nakładki przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym sprawią dodatkowe poczucie bezpieczeństwa w słoneczne dni podczas jazdy samochodem oraz wypoczynku nad wodą. 

Okulary dla kierowców – Podsumowanie

Zapamiętując te informacje, wybór okularów dla kierowcy, będzie już banalnie prosty. Nie odkładaj tego na później! Przecież nie chcesz stanowić zagrożenia, jakim bez wątpienia jesteś, czując się w aucie niepewnie i mało komfortowo. Zafunduj sobie swobodę i przyjemność z przebywania w samochodzie, tym bardziej, jeśli spędzasz w nim większość swojego czasu. A może masz w swoim otoczeniu kogoś, o kogo bezpieczeństwo chcesz zadbać? Okulary mogą być w takim wypadku najbardziej trafionym prezentem oraz gwarancją zupełnie innej jakości kierowania pojazdem.

Chcesz dopasować okulary do jazdy? 

Zapraszamy na badanie wzroku w Salonach optycznych ORLIŃSCY

Badanie wzroku możesz wykonać w jednym z naszych salonów optycznych (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.