Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika z przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.

Michał

Orliński

okulary dla pracownika

Refundacja okularów przez pracodawcę – Komu przysługuje dofinansowanie okularów i jaka kwota?

okulary dla pracownika

Każdy pracodawca powinien dbać o dobre warunki pracy i komfort swoich pracowników. Powód jest prosty – jedynie wtedy może wymagać ich pełnej efektywności i zaangażowania. A to nie wszystko – zapewnienie pracownikom odpowiedniej dbałości o ich potrzeby pokaże, że firma chce nawiązywać z nimi dobre relacje i dba o to, aby zatrzymać wartościowych ludzi w swoich szeregach jak najdłużej. A czy pracodawca musi sfinansować okulary dla pracownika i jak taki zwrot wyegzekwować? Tego dowiesz się, z materiału poniżej.

Refundacja okularów przez pracodawcę – Kto powinien się o nią starać?

Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Wydaje się, że nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak weźmy pod uwagę statystyki:

z badań PBS z 2018 roku wynika, że w Polsce problemy ze wzrokiem ma aż 98% osób po 40 roku życia, a 94% z nich cierpi na tzw. prezbiopię. Powoduje ona problemy z tak prostymi czynnościami jak pisanie SMS-ów, czytanie książek czy… praca przy komputerze.

Widać więc, że osób, którym do codziennej pracy – w biurze, szkole, gabinetach, kancelariach – potrzebne są okulary, jest naprawdę wiele. I nie dotyczy to jedynie osób po 40 roku życia.

okulary dla pracownika

Dofinansowanie do okularów w pracy – Podstawa prawna

Kodeks pracy nakłada obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które chronią przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych szkodliwych dla zdrowia. Przepisy dotyczące dofinansowania do okularów są również uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku.

Dofinansowanie okularów – Komu przysługuje?

Przede wszystkim tym, którzy cały lub większość dnia w pracy spędzają przed ekranem komputera. Jeśli zaliczasz się do tej grupy być może zauważyłeś u siebie objawy, takie jak: brak ostrości widzenia, bóle głowy, opuchnięte powieki czy uczucie zmęczenia? Naukowcy określają taki stan syndromem oka biurowego i na radzenie sobie z jego przykrymi skutkami zalecają proste rozwiązanie – odpowiednio dobrane okulary do komputera.

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy – Od czego zacząć?

O odpowiednim doborze decyduje optyk, okulista lub optometrysta po gruntownym przebadaniu wzroku i przedyskutowaniu indywidualnych preferencji klienta. Jednak wszystkie okulary do pracy w biurze powinna łączyć jedno – dodatkowa powłoka antyrefleksyjna. To właśnie dzięki niej poprawia się kontrast widzenia i wyeliminowane zostają odbicia światła z ekranu monitora, które stanowią spory problem w okularach bez takiej powłoki.

Ale czy potrzebujesz nowych okularów do pracy, skoro jakieś już masz? Obejrzyj nagranie i poznaj 5 oznak, które mówią wprost – Czas na wymianę okularów.

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę – Czy rozporządzenie nakłada taki obowiązek?

Dofinansować – tak, ale nie całkowicie sfinansować. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika w przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.

Obowiązek zrefundowania okularów pojawia się, gdy podczas profilaktycznych badań wzroku (które należy wykonywać co najmniej raz na 4 lata) optyk lub okulista zaleci ich używanie do codziennej obsługi komputera. To nie jedyny warunek dofinansowania – dodatkowo pracownik, któremu zalecone zostały okulary, musi spędzać co najmniej połowę czasu pracy przy komputerze.

Ile wynosi dofinansowanie do okularów?

To wszystko zależy od konkretnego regulaminu obowiązującego w danym miejscu pracy. Zwrot kosztów poniesionych na zakup okularów nie musi być równy kwocie widniejącej na fakturze. Zazwyczaj jest to znacznie mniejsza suma, zwykle oscylująca w przedziale od 200 do 300 złotych.

Zakup okularów – Ile wynosi kwota dofinansowania?

Zasadą jest, że zwrot kosztów powinien być dokonywany z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w zakładach optycznych w okolicy. Jednak to, jaka dokładnie ma być wysokość dofinansowania, powinno być uregulowana w przepisach lub zasadach wewnętrznych firmy, takich jak np. regulamin wynagradzania. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, jednak przepisy zastrzegają, że powinny one spełniać jedynie podstawowe standardy z doliczonym kosztem ich wykonania w profesjonalnych salonach.

okulary dla pracownika

Co ile przysługuje refundacja okularów?

Przedsiębiorstwa mają również możliwość określania tego w swoich własnych regulaminach. Niektórzy pracodawcy mogą ustalać, że refundacja za okulary będzie przysługiwać co dwa do trzech lata, podczas gdy inni mogą zdecydować się na jednorazowe wypłacenie takiego dodatku.

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych?

Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań:

  1. odbyć wizytę u optometrysty/okulisty i wykonać badanie profilaktyczne,
  2. dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok,
  3. dostarczyć pracodawcy wydany przez optyka dokument zakupu okularów (może to być np. faktura).

Dopiero zaczynasz pracę w firmie albo jesteś stażystą lub pracujesz na czas określony? Nie martw się – Ty również możesz skorzystać z dofinansowania okularów. Według obowiązujących przepisów pracownikowi przysługuje bowiem takie prawo bez względu na długość pracy u danego pracodawcy czy formę zatrudnienia (staż, umowa o pracę itd.).

Zwrot za okulary – To korzyść również dla pracodawcy

Co prawda, pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu okularów dla swojego pracownika, jednak jest inna dobra wiadomość. Możliwość wykazania tych kosztów w CIT. Zwrot wydatków na zakup okularów korekcyjnych przez pracownika jest bowiem tzw. kosztem uzyskania przychodu.

Pamiętaj jednak, że na badania profilaktyczne, na których zostanie stwierdzona konieczność korzystania przez pracownika z okularów, muszą być zlecone przez pracodawcę! Tylko wówczas można wykorzystać zaświadczenie i dostarczoną przez pracownika fakturę do dokonania rozliczeń.

Podatek od zakupu okularów przez pracodawcę

Aby otrzymać zwrot za zakup okularów, niezbędne jest posiadanie faktury na imię i nazwisko pracownika. Pracownik może skorzystać z tego przywileju, ponieważ taki koszt jest zwolniony od podatku dochodowego i oskładkowania ZUS.

Warunkiem odliczenia od podatku zakupu okularów jest posiadanie zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, które potwierdza konieczność noszenia okularów. Ważne jest zatem, aby pracownik posiadał odpowiednie dokumenty medyczne, które uprawniają go do skorzystania z ulgi podatkowej.

Jeśli pracownik samodzielnie udaje się do okulisty i przedstawia pracodawcy fakturę za zakup okularów, to nie będzie zwolniony od podatku. Ponadto, jeśli okulary korekcyjne zostaną zniszczone lub zgubione, pracownik musi wystąpić z wnioskiem o refundację naprawy lub zakupu nowych okularów, jednak w tym przypadku również podatek będzie obowiązujący.

okulary dla pracownika

Okulary dla pracownika na koszt pracodawcy kupisz w Salonach Optycznych ORLIŃSCY

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY przeprowadzamy specjalistyczne badania wzroku, dzięki którym doradcy klienta – optycy są w stanie dobrać okulary, które zapewnią nie tylko idealne widzenie na każdą odległość, ale i komfort codziennej pracy.

Klienci po badaniu wzroku, w zależności od ich potrzeb i zaleceń optyka mogą wybrać m.in.:

Każdy klient może liczyć na indywidualną obsługę podczas wizyty w wybranym salonie optycznym w Warszawie, Babicach czy Sochaczewie. Zwykle wizytę rozpoczyna badanie wzroku, a następnie precyzyjne wykonanie okularów dopasowanych nie tylko do wady klienta, ale i jego trybu życia i pracy.

Szeroka oferta oprawek pochodzących od najbardziej znanych marek (Burberry, Prada, Calvin Klein, Giorgio Armani, Michael Kors, Ray Ban, Solano, INDIGO, Mexx, Rodenstock, Caroline Abram, Look i wiele innych) pozwoli każdemu klientowi na wybór okularów, które codziennie do pracy będzie nosił nie tylko z obowiązku, a z prawdziwą przyjemnością.

Czy zwrot za okulary korekcyjne dotyczy pracy zdalnej? Czy jest to obowiązkiem pracodawcy?

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, osoby pracujące zdalnie stracą długo obowiązujące przywileje pracownicze. Od 7 kwietnia 2023 roku, wraz z nowelizacją kodeksu pracy, pracodawcy nie będą już zwrotu kosztów za zakup okularów korygujących wzrok dla tych pracowników. Resort planuje jednak wprowadzenie zmian, aby przywrócić ten obowiązek, co wynika z informacji udzielonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Okulary dla pracownika – Podsumowanie

Teraz wiesz, że otrzymanie dofinansowanie jest ustalone prawnie i dotyczy osób pracujących przy monitorze ekranowym dłużej niż 4 godziny dziennie. Nie dotyczy ono jednak pracowników okresowych. Dokładnie opisują to zasady higieny pracy dotyczące zagrożeń występujących w środowisku pracy. Jeśli widzisz potrzebę ich stosowania podczas pracy, to bezwzględnie wykonaj wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w salonie optycznym i uzyskaj receptę na okulary.  W ten sposób zyskasz podstawę, by poprosić pracodawcę o zwrot kosztów zakupu.

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

W artykule: Po czym poznać dobre badanie wzroku, dowiesz się, jak przebiega wizyta w profesjonalnym salonie optycznym.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać, przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – WolaWarszawa – GocławWarszawa – Kabaty, Babice NoweSochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.