
Każdy pracodawca powinien dbać o dobre warunki pracy i komfort swoich pracowników. Powód jest prosty – jedynie wtedy może wymagać ich pełnej efektywności i zaangażowania. A to nie wszystko – zapewnienie pracownikom odpowiedniej dbałości o ich potrzeby pokaże, że firma chce nawiązywać z nimi dobre relacje i dba o to, aby zatrzymać wartościowych ludzi w swoich szeregach jak najdłużej. A czy pracodawca musi sfinansować okulary dla pracownika i jak taki zwrot wyegzekwować? Tego dowiesz się, z materiału poniżej.
Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Wydaje się, że nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak weźmy pod uwagę statystyki:
z badań PBS z 2018 roku wynika, że w Polsce problemy ze wzrokiem ma aż 98% osób po 40 roku życia, a 94% z nich cierpi na tzw. prezbiopię. Powoduje ona problemy z tak prostymi czynnościami jak pisanie SMS-ów, czytanie książek czy… praca przy komputerze.
Widać więc, że osób, którym do codziennej pracy – w biurze, szkole, gabinetach, kancelariach – potrzebne są okulary, jest naprawdę wiele. I nie dotyczy to jedynie osób po 40 roku życia.

Komu potrzebne są okulary do pracy?
Przede wszystkim tym, którzy cały lub większość dnia w pracy spędzają przed ekranem komputera. Jeśli zaliczasz się do tej grupy być może zauważyłeś u siebie objawy, takie jak: brak ostrości widzenia, bóle głowy, opuchnięte powieki czy uczucie zmęczenia? Naukowcy określają taki stan syndromem oka biurowego i na radzenie sobie z jego przykrymi skutkami zalecają proste rozwiązanie – odpowiednio dobrane okulary do komputera.
O odpowiednim doborze decyduje optyk, okulista lub optometrysta po gruntownym przebadaniu wzroku i przedyskutowaniu indywidualnych preferencji klienta. Jednak wszystkie okulary do pracy w biurze powinna łączyć jedno – dodatkowa powłoka antyrefleksyjna. To właśnie dzięki niej poprawia się kontrast widzenia i wyeliminowane zostają odbicia światła z ekranu monitora, które stanowią spory problem w okularach bez takiej powłoki.
Ale czy potrzebujesz nowych okularów do pracy, skoro jakieś już masz? Obejrzyj nagranie i poznaj 5 oznak, które mówią wprost – Czas na wymianę okularów.
Okulary dla pracownika – Czy pracodawca musi je sfinansować?
Dofinansować – tak, ale nie całkowicie sfinansować. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika w przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.
Obowiązek zrefundowania okularów pojawia się, gdy podczas profilaktycznych badań wzroku (które należy wykonywać co najmniej raz na 4 lata) optyk lub okulista zaleci ich używanie do codziennej obsługi komputera. To nie jedyny warunek dofinansowania – dodatkowo pracownik, któremu zalecone zostały okulary musi spędzać co najmniej połowę czasu pracy przy komputerze.
Zasadą jest, że zwrot kosztów powinien być dokonywany z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w zakładach optycznych w okolicy. Jednak to, jaka dokładnie ma być wysokość dofinansowania, powinno być uregulowana w przepisach lub zasadach wewnętrznych firmy, takich jak np. regulamin wynagradzania. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, jednak przepisy zastrzegają, że powinny one spełniać jedynie podstawowe standardy z doliczonym kosztem ich wykonania w profesjonalnych salonach.

Jak uzyskać zwrot za okulary dla pracownika?
Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań:
- odbyć wizytę u optometrysty/okulisty i wykonać badanie profilaktyczne,
- dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok,
- dostarczyć pracodawcy wydany przez optyka dokument zakupu okularów (może to być np. faktura).
Dopiero zaczynasz pracę w firmie albo jesteś stażystą lub pracujesz na czas określony? Nie martw się – Ty również możesz skorzystać z dofinansowania okularów. Według obowiązujących przepisów pracownikowi przysługuje bowiem takie prawo bez względu na długość pracy u danego pracodawcy czy formę zatrudnienia (staż, umowa o pracę itd.).
Skorzysta nie tylko pracownik – odliczenie kosztów uzyskania przychodu
Co prawda, pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu okularów dla swojego pracownika, jednak jest inna dobra wiadomość. Możliwość wykazania tych kosztów w CIT. Zwrot wydatków na zakup okularów korekcyjnych przez pracownika jest bowiem tzw. kosztem uzyskania przychodu.
Pamiętaj jednak, że na badania profilaktyczne, na których zostanie stwierdzona konieczność korzystania przez pracownika z okularów, muszą być zlecone przez pracodawcę! Tylko wówczas można wykorzystać zaświadczenie i dostarczoną przez pracownika fakturę do dokonania rozliczeń.

Okulary dla pracownika na koszt pracodawcy kupisz w Salonach Optycznych ORLIŃSCY
W Salonach Optycznych ORLIŃSCY przeprowadzamy specjalistyczne badania wzroku, dzięki którym doradcy klienta – optycy są w stanie dobrać okulary, które zapewnią nie tylko idealne widzenie na każdą odległość, ale i komfort codziennej pracy.
Klienci po badaniu wzroku, w zależności od ich potrzeb i zaleceń optyka mogą wybrać m.in.:
- okulary progresywne– rozwiązanie zapewniające doskonałe widzenie na każdą odległość, przeznaczone m.in. dla osób z prezbiopią,
- okulary do czytania (do bliży),
- okulary ze szkłami dwuogniskowymi,
- okulary do komputera z powłoką antyrefleksyjną
Każdy klient może liczyć na indywidualną obsługę podczas wizyty w wybranym salonie optycznym w Warszawie, Babicach czy Sochaczewie. Zwykle wizytę rozpoczyna badanie wzroku, a następnie precyzyjne wykonanie okularów dopasowanych nie tylko do wady klienta, ale i jego trybu życia i pracy.
Szeroka oferta oprawek pochodzących od najbardziej znanych marek (Burberry, Prada, Calvin Klein, Giorgio Armani, Michael Kors, Ray Ban, Solano, INDIGO, Mexx, Rodenstock, Caroline Abram, Look i wiele innych) pozwoli każdemu klientowi na wybór okularów, które codziennie do pracy będzie nosił nie tylko z obowiązku, a z prawdziwą przyjemnością.
Okulary dla pracownika – Podsumowanie
Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.
W artykule: Po czym poznać dobre badanie wzroku, dowiesz się, jak przebiega wizyta w profesjonalnym salonie optycznym.
Zapisz się na badanie wzroku
Badanie wzroku możesz wykonać, przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.