Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika z przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.

Michał

Orliński

okulary dla pracownika

Okulary dla pracownika – Jak uzyskać zwrot za okulary?

okulary dla pracownika

Każdy pracodawca powinien dbać o dobre warunki pracy i komfort swoich pracowników. Powód jest prosty – jedynie wtedy może wymagać ich pełnej efektywności i zaangażowania. A to nie wszystko – zapewnienie pracownikom odpowiedniej dbałości o ich potrzeby pokaże, że firma chce nawiązywać z nimi dobre relacje i dba o to, aby zatrzymać wartościowych ludzi w swoich szeregach jak najdłużej. A czy pracodawca musi sfinansować okulary dla pracownika i jak taki zwrot wyegzekwować? Tego dowiesz się, z materiału poniżej.

Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Wydaje się, że nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak weźmy pod uwagę statystyki:

z badań PBS z 2018 roku wynika, że w Polsce problemy ze wzrokiem ma aż 98% osób po 40 roku życia, a 94% z nich cierpi na tzw. prezbiopię. Powoduje ona problemy z tak prostymi czynnościami jak pisanie SMS-ów, czytanie książek czy… praca przy komputerze.

Widać więc, że osób, którym do codziennej pracy – w biurze, szkole, gabinetach, kancelariach – potrzebne są okulary, jest naprawdę wiele. I nie dotyczy to jedynie osób po 40 roku życia.

okulary dla pracownika

Komu potrzebne są okulary do pracy?

Przede wszystkim tym, którzy cały lub większość dnia w pracy spędzają przed ekranem komputera. Jeśli zaliczasz się do tej grupy być może zauważyłeś u siebie objawy, takie jak: brak ostrości widzenia, bóle głowy, opuchnięte powieki czy uczucie zmęczenia? Naukowcy określają taki stan syndromem oka biurowego i na radzenie sobie z jego przykrymi skutkami zalecają proste rozwiązanie – odpowiednio dobrane okulary do komputera.

O odpowiednim doborze decyduje optyk, okulista lub optometrysta po gruntownym przebadaniu wzroku i przedyskutowaniu indywidualnych preferencji klienta. Jednak wszystkie okulary do pracy w biurze powinna łączyć jedno – dodatkowa powłoka antyrefleksyjna. To właśnie dzięki niej poprawia się kontrast widzenia i wyeliminowane zostają odbicia światła z ekranu monitora, które stanowią spory problem w okularach bez takiej powłoki.

Ale czy potrzebujesz nowych okularów do pracy, skoro jakieś już masz? Obejrzyj nagranie i poznaj 5 oznak, które mówią wprost – Czas na wymianę okularów.

Okulary dla pracownika – Czy pracodawca musi je sfinansować?

Dofinansować – tak, ale nie całkowicie sfinansować. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika w przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.

Obowiązek zrefundowania okularów pojawia się, gdy podczas profilaktycznych badań wzroku (które należy wykonywać co najmniej raz na 4 lata) optyk lub okulista zaleci ich używanie do codziennej obsługi komputera. To nie jedyny warunek dofinansowania – dodatkowo pracownik, któremu zalecone zostały okulary musi spędzać co najmniej połowę czasu pracy przy komputerze.

Zasadą jest, że zwrot kosztów powinien być dokonywany z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w zakładach optycznych w okolicy. Jednak to, jaka dokładnie ma być wysokość dofinansowania, powinno być uregulowana w przepisach lub zasadach wewnętrznych firmy, takich jak np. regulamin wynagradzania. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, jednak przepisy zastrzegają, że powinny one spełniać jedynie podstawowe standardy z doliczonym kosztem ich wykonania w profesjonalnych salonach.

okulary dla pracownika

Jak uzyskać zwrot za okulary dla pracownika?

Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań:

  1. odbyć wizytę u optometrysty/okulisty i wykonać badanie profilaktyczne,
  2. dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok,
  3. dostarczyć pracodawcy wydany przez optyka dokument zakupu okularów (może to być np. faktura).

Dopiero zaczynasz pracę w firmie albo jesteś stażystą lub pracujesz na czas określony? Nie martw się – Ty również możesz skorzystać z dofinansowania okularów. Według obowiązujących przepisów pracownikowi przysługuje bowiem takie prawo bez względu na długość pracy u danego pracodawcy czy formę zatrudnienia (staż, umowa o pracę itd.).

Skorzysta nie tylko pracownik – odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Co prawda, pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu okularów dla swojego pracownika, jednak jest inna dobra wiadomość. Możliwość wykazania tych kosztów w CIT. Zwrot wydatków na zakup okularów korekcyjnych przez pracownika jest bowiem tzw. kosztem uzyskania przychodu.

Pamiętaj jednak, że na badania profilaktyczne, na których zostanie stwierdzona konieczność korzystania przez pracownika z okularów, muszą być zlecone przez pracodawcę! Tylko wówczas można wykorzystać zaświadczenie i dostarczoną przez pracownika fakturę do dokonania rozliczeń.

okulary dla pracownika

Okulary dla pracownika na koszt pracodawcy kupisz w Salonach Optycznych ORLIŃSCY

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY przeprowadzamy specjalistyczne badania wzroku, dzięki którym doradcy klienta – optycy są w stanie dobrać okulary, które zapewnią nie tylko idealne widzenie na każdą odległość, ale i komfort codziennej pracy.

Klienci po badaniu wzroku, w zależności od ich potrzeb i zaleceń optyka mogą wybrać m.in.:

Każdy klient może liczyć na indywidualną obsługę podczas wizyty w wybranym salonie optycznym w Warszawie, Babicach czy Sochaczewie. Zwykle wizytę rozpoczyna badanie wzroku, a następnie precyzyjne wykonanie okularów dopasowanych nie tylko do wady klienta, ale i jego trybu życia i pracy.

Szeroka oferta oprawek pochodzących od najbardziej znanych marek (Burberry, Prada, Calvin Klein, Giorgio Armani, Michael Kors, Ray Ban, Solano, INDIGO, Mexx, Rodenstock, Caroline Abram, Look i wiele innych) pozwoli każdemu klientowi na wybór okularów, które codziennie do pracy będzie nosił nie tylko z obowiązku, a z prawdziwą przyjemnością.

Okulary dla pracownika – Podsumowanie

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

W artykule: Po czym poznać dobre badanie wzroku, dowiesz się, jak przebiega wizyta w profesjonalnym salonie optycznym.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać, przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – WolaWarszawa – GocławWarszawa – Kabaty, Babice NoweSochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na bezpłatne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.