Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Okulary przeciwsłoneczne, jak je wybierać? O pkt. 3 często zapominamy!

2.png

Wybór okularów przeciwsłonecznych wcale nie jest łatwiejszy od wyboru tych korekcyjnych.
Trzeba pamiętać, że promieniowanie UV może przez cały rok powodować nie tylko krótkotrwały dyskomfort tj. rażące odblaski, ale w dłuższej perspektywie nieodwracalne zmiany chorobowe oczu np. zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej.
Ilość dostępnych na rynku modeli wcale nie jest ułatwieniem… Możemy zdecydować się na okulary tańsze, bądź droższe, w różnych kształtach, rozmiarach i różnie zabezpieczone przed promieniowaniem słonecznym.
Poznaj 5 elementów, które trzeba mieć w pamięci przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, czyli co wiedzieć, by nasz zakup na sezon letni był trafiony.

1. Wybór dobrego optyka

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w sklepach sieciowych, na stacjach benzynowych, stoiskach, straganach oraz w innych niesprawdzonych miejscach to najgorsza decyzja. Nie wiemy, czy mają filtr, czyli czy w ogóle chronią nasz wzrok przed promieniami UV.
Są zazwyczaj jedynie zaciemnione, co daje złudną ochronę, nasza źrenica otwiera się szerzej i wpływa do niej więcej szkodliwych promieni. Więc na samym początku wystarczy wybrać dobrego optyka. Przedstawi on nam bowiem jaka ochrona występuje w okularach jego asortymentu.
Dopasuje okulary odpowiednio do czynności najczęściej przez nas wykonywanych, np. jeśli znaczną część naszego czasu spędzamy w aucie, bądź jesteśmy zawodowymi kierowcami, naprawdę świetnie sprawdzi się w soczewkach filtr polaryzacyjny, dzięki niemu odblaski, powstające po odbiciu się światła od karoserii, jezdni itd. będą znacznie stłumione.
Nie ma więc innego wyjścia, jak oddać się w ręce specjalisty, który po krótkim wywiadzie znajdzie najlepsze rozwiązanie.

2. Kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych

Kolor czarny i jemu podobne mocniej chronią oczy, dają wrażenie obrazu bardziej ciemnego, zgaszonego, można nawet powiedzieć smutnego, natomiast kolor brązowy wydaje się być jaśniejszy, weselszy.
Zawsze proponujemy w salonie przymierzenie kilku opcji kolorów, spojrzenie przez okno i zadecydowanie, który jest lepszy. Klienci właśnie w taki sposób podejmują decyzję. Można również postawić na tzw. lustrzanki, czyli soczewki mające na sobie powłokę lustrzaną, ona często sprawia, że obraz wydaje się być jaśniejszy.

3. Stopnie zabarwienia soczewki

Im wyższy stopień zabarwienia soczewki, tym lepiej chroni ona oko, obraz jest ciemniejszy, a promienie mniej rażące. Na początku jest stopień 0, soczewka jest zabarwiona w 18% i zapewnia bardzo małą redukcję olśnienia słonecznego.
Następnie jest stopień 1. czyli 35% zabarwienia, ochrona jest ograniczona, sprawdza się w pochmurne dni. Potem stopień 2,62 % zabarwienia, występuje on często w okularach, dobrze sprawdzi się w umiarkowanym klimacie, czy w sztucznym oświetleniu.
Stopień 3 to 85 % zabarwienia, najczęściej występujące barwienie, zapewnia wysoką ochronę przed olśnieniami.
Na końcu znajduje się kategoria 4,95% zabarwienia, bardzo wysoka ochrona, poradzi sobie z ekstremalnymi olśnieniami, jest zabroniona podczas prowadzenia pojazdów, gdyż okulary z takimi soczewkami utrudniają widoczność.
Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować czy wolą efekt jaśniejszy, czy ciemniejszy dobrym rozwiązaniem będzie gradacja, czyli soczewki jaśniejsze na dole a ciemniejsze na górze, wtedy łączymy oba te efekty.

4. Dopasowanie do kształtu twarzy i wygląd

Nie tylko stopień zabarwienia czy kolor soczewki okularów przeciwsłonecznych, ale również rodzaj oprawek jest ważny przy ochronie oczu. Podobnie jak w okularach korekcyjnych, trzeba skupić się na odpowiednim ułożeniu na twarzy i wygodzie.
Oprawy przeciwsłoneczne nie mogą uciskać na skroniach, zsuwać się z nosa, czy być zbyt ciężkie, żebyśmy po godzinie noszenia nie chcieli ich zwyczajnie wyrzucić do kosza. Nie mogą również ograniczać w żaden sposób pola widzenia, to tworzyłoby szczególne niebezpieczeństwo np. dla kierowców.
Warto także pamiętać, że oprócz oczu, trzeba również chronić ich okolice na twarzy, możemy to zrobić, stawiając na oprawki mocniej zabudowane, dzięki którym ograniczymy szkodliwe światło.
W oprawkach przeciwsłonecznych mamy warianty na noskach i bez nich, metalowe i z tworzywa, duże, małe, w najróżniejszych kształtach, wybór jest naprawdę szeroki, więc możemy śmiało poszaleć.
W przeciwieństwie do ramek korekcyjnych, zasady wyboru nie są tak ściśle określone. Im większa oprawa, tym lepiej chroni.

5. Osoby korygujące wzrok na co dzień, a okulary przeciwsłoneczne damskie/męskie

Należy pamiętać, że osoby, które na co dzień korygują swój wzrok, nie muszą rezygnować z ochrony przed słońcem. Mają możliwość przecież korzystania z soczewek kontaktowych, wtedy w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi, będą dawały komfort użytkowania.
Jeśli natomiast jedyną formą korekcji, jakiej używa dana osoba, są okulary, to należy pamiętać, że można je wykonać w opcji przeciwsłonecznej z użyciem danych mocy i mogą być to zarówno okulary jednoogniskowe, jak i okulary progresywne.
Wybieramy wtedy dowolną ramkę przeciwsłoneczną lub nawet korekcyjną i wstawiamy do niej szkła na stałe zabarwione z odpowiednimi mocami.
Mamy całkowitą dowolność przy wyborze koloru i stopnia zabarwienia soczewki, możemy zdecydować się na filtr polaryzacyjny, o którym mowa była wcześniej, czy opcję powłoki lustrzanej.

Skontaktuj się

Sporo tej wiedzy, prawda? Dlatego najlepiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, poznać nowości i informacje o atrakcyjnej ofercie, czy modnym aktualnie designie. Kliknij, aby umówić konsultację z doradcą: https://orlinscy.pl/konsultacje-stylistyczne/

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.