Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

starczowzroczność

Starczowzroczność (Prezbiopia) – przyczyny, objawy, korekcja starczowzroczności

starczowzroczność

Zdarza Ci się oddalać gazetę, by przeczytać jej treść? Przy czytaniu książki często szukasz odpowiedniego kąta, by złapać ostrość? Jeśli masz ponad 40 lat, to warto byś zainteresował się tematem starczowzroczności, która widocznie dotknęła i Ciebie. Bez obaw. To nie choroba, a naturalny cykl zmian układu wzrokowego. Dowiedz się, czym jest starczowzroczność i co możesz w takiej sytuacji zrobić?

Czego się dowiesz:

 1. Czym jest starczowzroczność
 2. Jakie są objawy prezbiopii
 3. Jak leczyć
 4. Okulary na starowzroczność — jak dobrać

Czym jest starczowzroczność (prezbiopia) ?

Z medycznego punktu widzenia prezbiopia to opis procesu twardnienia soczewki przy jednoczesnym osłabieniu otaczających oko mięśni.

Nie jest to choroba, a stan, który dotyka każdego. W efekcie soczewka oka jest mniej wydajna, a proces akomodacji oka do widzenia bliskiego i dalekiego wydłuża się.

Co to oznacza w praktyce?

Że „złapanie” ostrości na danym obiekcie trwa dłużej.

Czy starczowzroczność to wada wzroku?

Starczowzroczność nie jest dokładnie wadą wzroku, jak krótkowzroczność (miopia) czy dalekowzroczność (hipermetropia). Jest to problem związany ze starzeniem się oczu, który powoduje trudności w skupianiu się na obiektach znajdujących się w bliskiej odległości.

W przypadku krótkowzroczności, oczy skupiają obraz przed siatkówką, co powoduje rozmycie widzenia na dalekie odległości. Natomiast w przypadku dalekowzroczności, obraz jest skupiany za siatkówką, co powoduje problemy z widzeniem na bliskie odległości. Starczowzroczność różni się od tych wad wzroku, ponieważ jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się oczu i pogorszenia elastyczności soczewki, a nie problemem z umiejscowieniem skupienia obrazu na siatkówce.

Kiedy pojawia się starczowzroczność?

Starczowzroczność, znana również jako prezbiopia, zazwyczaj zaczyna się po 40. roku życia. Jednak dokładny wiek, w którym pojawiają się objawy, może się różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mogą zauważyć pierwsze oznaki starczowzroczności już w wieku 35 lat, podczas gdy inni mogą nie odczuwać jej wpływu aż do 45. lub 50. roku życia.

Jakie są przyczyny starczowzroczności?

Przyczyną starczowzroczności jest naturalne pogorszenie elastyczności soczewki oka i osłabienie mięśni odpowiedzialnych za skupianie obrazu na różnych odległościach. Główne przyczyny starczowzroczności to:

 1. Starzenie się soczewki: Soczewka oka jest naturalnie elastyczna i zdolna do zmiany kształtu, co umożliwia ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak wraz z upływem czasu soczewka traci elastyczność, co prowadzi do trudności w skupianiu obrazu na bliskich odległościach.
 2. Osłabienie mięśni akomodacyjnych: Mięśnie akomodacyjne, które kontrolują kształt soczewki, również osłabiają się wraz z wiekiem. Gdy te mięśnie są słabsze, trudniej jest skupić się na obiektach znajdujących się w pobliżu.
 3. Genetyka: Jeśli Twoi rodzice mieli problemy ze wzrokiem związanymi ze starzeniem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz miał podobne problemy.
 4. Styl życia: Niektóre czynniki stylu życia, takie jak długotrwałe korzystanie z komputera, czytanie w słabym oświetleniu lub niewłaściwe nawyki czytania (np. trzymanie książki zbyt blisko oczu), mogą przyspieszyć rozwój starczowzroczności.
 5. Inne schorzenia oczu: Czasami starczowzroczność może być spowodowana obecnością innych schorzeń oczu, takich jak zaćma, które również są częstsze u osób starszych.

Objawy starczowzroczności

Występujące objawy można podzielić na 2 kategorie:

 • Wczesne — dostosowanie ostrości trwa dłużej lub wymaga większego wysiłku
 • Nasilone — objawy wczesne + uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy

Ciekawym faktem na temat prezbiopii jest to, że objawy nie występują u osób poniżej 40 roku życia.


starczowzroczność

Wybór metody leczenia prezbiopii – na czym polega?

Istnieje kilka metod leczenia prezbiopii, które mogą pomóc w poprawie widzenia na bliskie odległości. Oto kilka najpopularniejszych metod:

 1. Okulary korekcyjne: Okulary korekcyjne są najczęstszym i najprostszym sposobem leczenia prezbiopii. Okulista może przepisać okulary z soczewkami o odpowiednich mocach, które pomogą w skupianiu się na obiektach znajdujących się w bliskiej odległości.
 2. Soczewki kontaktowe: Soczewki kontaktowe są alternatywną opcją dla osób niechcących nosić okularów. Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych przeznaczonych do korekcji prezbiopii, takie jak soczewki progresywne, multifokalne lub monowizyjne.
 3. Chirurgia: Istnieją również metody chirurgiczne, które mogą poprawić widzenie osób z prezbiopią. Najpopularniejsze procedury to:
  • LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis): Jest to procedura, podczas której laser jest używany do kształtowania rogówki, co pozwala na poprawę ostrości widzenia na różne odległości.
  • PRK (Photorefractive Keratectomy): Podobnie jak LASIK, PRK korzysta z lasera do korekcji kształtu rogówki w celu poprawy widzenia. Różnica polega na tym, że w PRK nie jest konieczne tworzenie klapki na rogówce.
  • Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej (ang. intraocular lens, IOL): Ta procedura polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Soczewka wewnątrzgałkowa może być monofokalna (zapewniająca ostrość widzenia na jednej odległości) lub multifokalna (zapewniająca ostrość widzenia na różnych odległościach).

Korekcja starczowzroczności – Jak korygować widzenie?

Jeśli objawy typowe dla tego stanu pojawiły się u Ciebie, nie bagatelizuj tego.

Jednorazowy efekt rozmazanego tekstu może się pojawić praktycznie u każdego (np. w wyniku zmęczenia oczu od ekranu), jednak regularnie powtarzający się, to wyraźny sygnał mówiący — IDŹ DO SPECJALISTY.

Wizyta u specjalisty szybko pozwoli ocenić stan oczu i zdrowia. W przypadku zdiagnozowania prezbiopii zaleca się również regularne odwiedziny w salonie optycznym, w celu oceny postępowania tej dolegliwości.

A co po wizycie?

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemu są okulary, często nazywane „okularami do czytania”.

Jak dobrać „okulary do czytania”?

W takiej sytuacji najlepiej zastosować się do zaleceń specjalistów z salonu optycznego.

Jeśli widmo ciągłego zmieniania okularów do widzenia bliskiego i dalekiego padło na Ciebie niczym blady strach, to śpieszymy z wyjaśnieniem, że nie ma się czego obawiać.

Aktualnie można wybrać dopasowane do twarzy i indywidualnych potrzeb okulary progresywne, które stosuje się do korekty wzroku daleko i krótkowidzów.

Poniżej znajdziesz opis rekomendowanych okularów:

 1. Okulary jednoogniskowe: Okulary jednoogniskowe są dostosowane do jednej konkretnej odległości, na przykład do czytania lub pracy przy komputerze. Osoby z lekką starczowzrocznością mogą korzystać z okularów jednoogniskowych tylko wtedy, gdy potrzebują skupić się na bliskich obiektach.
 2. Okulary progresywne: Okulary progresywne, zwane również multifokalnymi, mają soczewki o stopniowo zmieniających się mocach, umożliwiając ostre widzenie na różne odległości – zarówno na bliskie, jak i dalekie. Soczewki progresywne mają stopniowo zmienną strefę optyczną, dzięki czemu osoba może patrzeć przez różne części soczewki, w zależności od potrzeb skupiania.
 3. Okulary bifokalne: Okulary bifokalne mają dwie strefy optyczne – jedną dla widzenia na bliskie odległości i drugą dla widzenia na dalekie odległości. Górna część soczewki jest przeznaczona do widzenia na daleko, a dolna część do widzenia na blisko. Osoby z nadwzrocznością i starczowzrocznością mogą korzystać z okularów bifokalnych, aby uzyskać korekcję na obie odległości.


starczowzroczność, prezbiopia

Jak poprawić akomodację oka u pacjenta – Wymania soczewki refrakcyjnej, soczewka wieloogniskowa, laser

Wymiana soczewki refrakcyjnej

W tej procedurze naturalna soczewka oka jest usuwana chirurgicznie, a następnie zastępowana sztuczną soczewką, która może być monofokalna lub multifokalna. Monofokalne soczewki zapewniają ostre widzenie na jednej konkretnej odległości, zazwyczaj na odległości dalekiej, podczas gdy soczewki multifokalne zapewniają ostrość widzenia na różnych odległościach.

Soczewki wieloogniskowe

Soczewki kontaktowe wieloogniskowe są dostępne dla osób z starczowzrocznością. Mają one różne strefy optyczne, które umożliwiają ostre widzenie zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Soczewki te są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i wymagają profesjonalnego doboru przez optyka lub okulistę.

Procedury laserowe

Chociaż tradycyjne procedury laserowej korekcji wzroku, takie jak LASIK czy PRK, nie są bezpośrednio stosowane do poprawy akomodacji oka, istnieją nowsze technologie, które mają na celu przywrócenie akomodacji. Jedną z nich jest procedura laserowej korekcji starczowzroczności (ang. PresbyLASIK), która wykorzystuje laser do zmiany kształtu rogówki, aby zapewnić poprawę widzenia na różne odległości. Ta technika jest jednak nadal rozwijana i dostępna tylko w wybranych ośrodkach.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku przy starczowzroczności?

Koszt laserowej korekcji wzroku przy starczowzroczności może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, doświadczenie chirurga, wykorzystana technologia i indywidualne potrzeby pacjenta. Ponieważ ceny mogą się znacznie różnić, najlepiej skonsultować się z konkretnymi klinikami lub specjalistami od korekcji wzroku, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów.

W przypadku laserowej korekcji wzroku, takiej jak LASIK lub PRK, ceny zazwyczaj podawane są za oko. Przykładowo, koszt procedury laserowej korekcji wzroku w przypadku starczowzroczności może wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy złotych za jedno oko. Należy pamiętać, że cena może obejmować konsultację przedoperacyjną, samą procedurę chirurgiczną oraz opiekę pooperacyjną.

Starczowzroczność a nadwzroczność – Różnice

Starczowzroczność (prezbiopia) i nadwzroczność (hipermetropia) to dwa różne problemy związane z widzeniem, choć mogą często występować jednocześnie u tych samych osób. Oto kilka różnic między starczowzrocznością a nadwzrocznością:

 1. Przyczyna: Starczowzroczność jest warunkiem związanym ze starzeniem się oczu i wynika z utraty elastyczności soczewki oraz osłabienia mięśni akomodacyjnych. Natomiast nadwzroczność to wada wzroku, w której obraz jest skupiany za siatkówką z powodu zbyt krótkiej długości oka lub załamania światła przez rogówkę o zbyt małej krzywiźnie.
 2. Widzenie na różne odległości: W przypadku starczowzroczności, osoba może mieć trudności z widzeniem na bliskie odległości, takie jak czytanie lub pracowanie przy komputerze, podczas gdy widzenie na dalekie odległości może być stosunkowo dobre. Natomiast w nadwzroczności trudności z widzeniem mogą występować zarówno na bliskie, jak i na dalekie odległości.
 3. Mechanizm korekcji: Starczowzroczność jest zazwyczaj korygowana przez dodanie mocy soczewki w okularach lub soczewkach kontaktowych, które pomagają w skupianiu obrazu na bliskie odległości. W przypadku nadwzroczności, konieczne jest zastosowanie soczewki lub okularów z dodatnią mocą, aby skorygować skupienie obrazu za siatkówką.
 4. Wiek występowania: Starczowzroczność zwykle pojawia się po 40. roku życia, gdyż jest związana ze starzeniem się oczu. Natomiast nadwzroczność może występować zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, i często jest obecna od urodzenia lub rozwija się we wczesnym dzieciństwie.

Podsumowanie

Starczowzroczność to stan, którego cofnąć się nie da, ale na pewno to nie koniec świata. Wizyta u specjalistów np. w salonach optycznych Orlińscy pozwoli Ci zbadać oczy, dobrać okulary i poprawić wzrok.

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.