
Zdarza Ci się oddalać gazetę, by przeczytać jej treść? Przy czytaniu książki często szukasz odpowiedniego kąta, by złapać ostrość? Jeśli masz ponad 40 lat, to warto byś zainteresował się tematem starczowzroczności, która widocznie dotknęła i Ciebie. Bez obaw. To nie choroba, a naturalny cykl zmian układu wzrokowego. Dowiedz się, czym jest starczowzroczność i co możesz w takiej sytuacji zrobić?
Czego się dowiesz:
- Czym jest starczowzroczność
- Jakie są objawy prezbiopii
- Jak leczyć
- Okulary na starowzroczność — jak dobrać
Czym jest starczowzroczność (prezbiopia) ?
Z medycznego punktu widzenia prezbiopia to opis procesu twardnienia soczewki przy jednoczesnym osłabieniu otaczających oko mięśni.
Nie jest to choroba, a stan, który dotyka każdego. W efekcie soczewka oka jest mniej wydajna, a proces akomodacji oka do widzenia bliskiego i dalekiego wydłuża się.
Co to oznacza w praktyce?
Że „złapanie” ostrości na danym obiekcie trwa dłużej.
Prezbiopia — objawy
Występujące objawy można podzielić na 2 kategorie:
- Wczesne — dostosowanie ostrości trwa dłużej lub wymaga większego wysiłku
- Nasilone — objawy wczesne + uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy
Ciekawym faktem na temat prezbiopii jest to, że objawy nie występują u osób poniżej 40 roku życia.

Starczowzroczność — jak leczyć?
Jeśli objawy typowe dla tego stanu pojawiły się u Ciebie, nie bagatelizuj tego.
Jednorazowy efekt rozmazanego tekstu może się pojawić praktycznie u każdego (np. w wyniku zmęczenia oczu od ekranu), jednak regularnie powtarzający się, to wyraźny sygnał mówiący — IDŹ DO SPECJALISTY.
Wizyta u specjalisty szybko pozwoli ocenić stan oczu i zdrowia. W przypadku zdiagnozowania prezbiopii zaleca się również regularne odwiedziny w salonie optycznym, w celu oceny postępowania tej dolegliwości.
A co po wizycie?
Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemu są okulary, często nazywane „okularami do czytania”.
Jak dobrać „okulary do czytania”?
W takiej sytuacji najlepiej zastosować się do zaleceń specjalistów z salonu optycznego.
Jeśli widmo ciągłego zmieniania okularów do widzenia bliskiego i dalekiego padło na Ciebie niczym blady strach, to śpieszymy z wyjaśnieniem, że nie ma się czego obawiać.
Aktualnie można wybrać dopasowane do twarzy i indywidualnych potrzeb okulary progresywne, które stosuje się do korekty wzroku daleko i krótkowidzów.

Podsumowanie
Starczowzroczność to stan, którego cofnąć się nie da, ale na pewno to nie koniec świata. Wizyta u specjalistów np. w salonach optycznych Orlińscy pozwoli Ci zbadać oczy, dobrać okulary i poprawić wzrok.
Umów się na bezpłatne badanie wzroku lub skorzystaj z bezpłatnego webinaru, na którym porozmawiamy o tym, jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok.