Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Wada wzroku – objawy, które świadczą o poważnym problemie

wada wzroku objawy

Twoje dziecko narzeka na gorsze widzenie? Obawiasz się, ponieważ nie wiesz, jak poważny jest problem? Poznaj objawy wady wzroku i naucz się je rozpoznawać. W ten sposób będziesz w stanie zareagować zawczasu.

Czego się dowiesz:

  • Jak kontrolować stan oczu dziecka
  • Jakie objawy sugerują, że coś jest nie tak
  • Jak rozpoznać objawy wady wzroku u dziecka

Wada wzroku i jej objawy – Jak często występują u dzieci?

Wady wzroku występują u dzieci bardzo często. Nie ma przedziału wiekowego, który jest charakterystyczny dla ich powstawania. Mogą one wystąpić nawet tuż po urodzeniu.

Ważne, by systematycznie badać dzieci, bo wtedy można wcześnie rozpocząć korygowanie ich wzroku.

Wiadomo, że odpowiednio dobrana korekcja, oraz sposób jej korygowania, może dać dziecku komfort w życiu codziennym oraz gwarancję prawidłowego rozwoju wzroku.

Jakie objawy sugerują rozwój wady wzroku?


wada wzroku objawy

By je rozpoznać, bardzo ważna jest obserwacja. U dzieci, które mają początki wady wzroku, występują charakterystyczne i powtarzalne, choć niekiedy subtelnie komunikowane symptomy.

Najlepiej byłoby, gdyby same powiedziały nam, że coś im doskwiera. Niestety u niemowląt, jak i dzieci do ok. 5 roku życia problem jest bardziej złożony. Tutaj pomoże rozpoznanie symptomów behawioralnych, które mogą mieć związek ze wzrokiem.

Objawy dzieci posiadających początki wady wzroku, możemy podzielić na dwie grupy:

  1. Pierwsza grupa to zachowania charakterystyczne dla niemowląt.
  2. Druga to zachowania charakterystyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Teraz dowiemy się, jak je rozpoznawać.


wada wzroku objawy

Sygnały, które sugerują możliwe problemy ze wzrokiem u niemowlaka

Obciążenie genetyczne

Dzieci w okresie niemowlęcym niestety nie są chronione przed wadami wzroku. Jeśli w rodzinie występują więc genetyczne uwarunkowania chorób oczu, dla rodzica powinien to być sygnał ostrzegawczy.

Nie chodzi tutaj tylko o sytuację, w której ktoś z członków rodziny koryguje wzrok ze względu na wadę, ale również jeśli ma choroby oczu, takie jak np. zaćma wrodzona, jaskra wrodzona czy siatkówczak.

W takim wypadku bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do specjalisty w celu skontrolowania wzroku.

Brak kontaktu wzrokowego i brak podążania wzrokiem za ruchem

Kolejny sygnał, którego nie należy bagatelizować w wypadku niemowląt, to brak kontaktu wzrokowego, lub brak reakcji na sygnał świetlny czy dźwiękowy.

Rodzic może sam sprawdzić, czy występują powyższe zachowania i zareagować, jeśli zauważy coś niepokojącego.

Zezowanie

U niemowląt może wystąpić także zezowanie. Jest to zjawisko naturalne i momentami może występować, jednak gdy przeradza się w ciągłe zezowanie, bezwzględnie należy zareagować.
Innymi sytuacjami, w których warto reagować, są:

  • Białe lub nierówne źrenice
  • Opadające powieki
  • Ciągły ruch oczu w różnych kierunkach

Każda z nich może być początkiem czegoś poważnego, stąd wizyta u specjalisty to nasz obowiązek.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym?

U dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym jest nieco łatwiej zauważyć, że coś się dzieje. Często one same powiedzą rodzicom, że coś im doskwiera, natomiast podobnie jak w przypadku niemowląt, bardzo ważna jest obserwacja.

Objawy wady wzroku u dziecka


Pocieranie oka

Pierwszym niepokojącym symptomem jest zaczerwienienie oka, swędzenie, podrażnienie, pieczenie i łzawienie, które powodują jego ciągłe pocieranie.

Oczywiście nie zawsze jest to objaw wady wzroku, ale jeśli te oznaki występują długotrwale, warto poznać ich przyczynę.

Bóle głowy

Podobnie gdy u dzieci pojawiają się ciągłe bóle głowy, czy problemy z koncentracją.

Są to objawy bardzo ogólne, jednak sugerujące, że coś może być nie tak.

Niechęć do zasłaniania oczu

Do grupy symptomów groźnych i wartych sprawdzenia należy zamykanie lub zasłanianie jednego oka, lub sytuacja, w której dziecko nie pozwala zasłonić któregoś z oczu.

Wtedy można wykonać ćwiczenie z przysłoną jednego oka. Jeśli na któreś przysłonięcie dziecko reaguje protestem, może być to znak, że oko odsłonięte nie widzi wystarczająco dobrze.

Przyglądanie się

Niepokojące jest również gdy dziecko długo przygląda się przedmiotom, czyta z bardzo bliskiej odległości, ma problemy w czytaniu, myli litery, nieumiejętnie pisze między linijkami, mruży oczy podczas patrzenia w dal, oraz ma trudności w ocenie odległości.

Każda z tych rzeczy jest łatwa w obserwacji, dlatego rodzice powinni szczególnie zwrócić na to uwagę.

Zez

Tak jak w przypadku niemowląt u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym może wystąpić zez, czyli nierównolegle ustawienie gałek ocznych. Jeśli dziecko nawykowo skręca głowę w którąś stronę i nawet po ustawieniu jej na wprost, ponownie ją skręca, może to być objaw powyższego zaburzenia widzenia.

A o tym, jak dobrać odpowiednie szkła i oprawki dziecięce dowiesz się z artykułu: Okulary dla dziecka

Podsumowanie


wada wzroku objawy

Poznając wszystkie powyższe symptomy, ocena początkowych objawów wady wzroku dla nikogo nie będzie stanowiła już problemu. Ważna jest także systematyczna kontrola, nawet bez obserwacji alarmujących zachowań dziecka. Profilaktyka to najlepsza forma walki o dobre widzenie, które jest niezwykle istotne w rozwoju młodego organizmu.

Salon optyczny ORLIŃSCY to miejsce, w którym kompleksowo zajmiemy się badaniem, doborem soczewek i oprawek dla Twojego dziecka. Umów się na wizytę u specjalisty i dobierzcie wspólnie okulary idealne.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.