Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.
negatywnych skutków promieniowania uv

13 negatywnych skutków działania promieniowania UV – Jak się przed nimi ochronić?

negatywnych skutków promieniowania uv

Wraz z przychodzącą wiosną za oknem coraz więcej słońca. Pierwsze promienie, choć jeszcze nieśmiałe i tak wlewają w nas dawkę optymizmu i radości płynącej ze spędzania czasu na zewnątrz. Jednak niech Cię to nie zmyli. Promienie słońca mogą nas ogrzewać, ale mogą nam również zaszkodzić. Jak? Poznaj 13 negatywnych skutków działania promieniowania UV na organizm.

13 negatywnych skutków promieniowania UV

 1. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce bez odpowiedniej ochrony to ryzyko uszkodzeń zarówno na powierzchni oka, jak i w jego wnętrzu.
 2. Uszkodzona soczewka oka nie jest w stanie się zregenerować, więc nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nieodwracalne zmiany w postaci groźnych chorób.
 3. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować również krótkotrwałe skutki np. zapalenie rogówki (łzawienie, światłowstręt, uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie).
 4. Długotrwałe skutki nadmiernej ekspozycji oczu na słońce to choroby m.in. zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwory powiek, spojówek czy rogówki.
 5. Nierozsądna ekspozycja na słońce może powodować poparzenia, a uważa się, że kilkukrotne poparzenie skóry znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

To najpoważniejsze skutki nadmiernej ekspozycji, jednak nie wszystkie. Szkodliwy wpływ promieniowania UV na skórę może również powodować:

 1. zaburzenia bariery ochronnej skóry,
 2. stres oksydacyjny organizmu,
 3. niszczenie włókien kolagenu,
 4. modyfikację DNA komórek skóry,
 5. uszkodzenie naczyń włosowatych,
 6. rogowacenie naskórka,
 7. przesuszenie skóry,
 8. zaburzoną pracę gruczołów łojowych.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż 400 nm. Dzieli się na promieniowanie UVA i UVB, które mają różny wpływ na organizm.

Promieniowanie UV jest absorbowane przez skórę i oczy, a działanie promieni UV ze względu na długość fali może mieć pozytywne i niestety negatywne skutki.

Światło UV typu B jest bardziej szkodliwe niż UVA, dlatego należy nakładać kremy z filtrami oraz nosić okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią ochronę.

negatywnych skutków promieniowania uv

Jakie są rodzaje promieniowania UV – UVA, UVB, UVC

 • Promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, powodując fotostarzenie i powstawanie zmarszczek. Jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni.
 • Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za opaleniznę oraz oparzenia słoneczne. Mogą również powodować powstawanie nowotworów skóry.
 • Promienie UVC są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Promieniowanie to nie przedostaje się do powierzchni ziemi, ponieważ zatrzymywane jest przez warstwę ozonową.

Promieniowanie ultrafioletowe negatywnie wpływa na skórę i oczy

Słoneczne dni to czas kiedy uwielbiamy spędzać na zewnątrz. Ciepło, sucho i przyjemnie. Fakt! Wiosna, lato i wczesna jesień są piękne, ale co Ci po tym skoro, najzwyklejszy spacer często kończy się światłowstrętem. 

WAŻNE!

Ekspozycja na promieniowanie UVA (95% promieniowania UV) i UVB (5% promieniowania UV) sprawia, że w organizmie wytwarzają się wolne rodniki (stres oksydacyjny), które uszkadzają komórki i mogą prowadzić do zaburzenia funkcji fotoreceptorów, a tym samym do gorszego widzenia.

Ochrona przed wpływem promieniowania

Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna. Szczególnie u osób wrażliwych na światło i z wadami wzroku. Jak się chronić? Oto kilka wskazówek.

Krótsza ekspozycja na słońce

Gdy wiesz, że nadmierna ekspozycja na słońce Ci nie służy, po prostu nie wystawiaj się na nie. Nie mówimy „siedź w domu”, mówimy „uważaj na siebie” i chroń swoje oczy. Jak? Tego dowiesz się niżej.

Okulary korekcyjne z filtrami UV

Nosisz okulary korekcyjne? Gdy wychodzisz na słońce, pamiętaj, by Twoje szkła były wzbogacone o filtr UV nie mniejszy niż 400.

Soczewki kontaktowe z filtrami UV

Nosisz soczewki? Te również mogą być wzbogacone o filtr UV. Soczewki z filtrami są lepsze od okularów, ponieważ pokrywają 100% widocznej powierzchni oka (dokładnie je otaczają), co minimalizuje ryzyko, że promieniowanie dostanie się bokiem.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV

Nie nosisz korekcji wzroku? Gdy wychodzisz na zewnątrz, pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV 400. Noś je nie tylko latem, ale najlepiej podczas każdego wyjścia na słońce.

negatywnych skutków promieniowania uv

O czym pamiętać wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Nie chce nosić dwóch par okularów (korekcyjnych i przeciwsłonecznych) – co wtedy?

Rozwiązaniem są okulary z soczewkami fotochromowymi. Jak działają i czy warto je wybrać w 2024 roku? Na to pytanie kompleksową odpowiedź znajdziesz w tym artykule: Jak działają okulary fotochromowe

Podsumowanie

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest bardzo ważna. Szczególnie dziś, gdy nasze oczy i tak są obciążone, ponieważ mnóstwo czasu spędzamy przed monitorami. 

Chcesz wybrać okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne lub fotochromowe? 

Zapisz się na rzetelne badanie wzroku w ORLIŃSCY Salony Optyczne: https://orlinscy.pl/oferta/badanie-wzroku/ 

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.