Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Dzisiaj przybliżę Ci temat i opiszę 5 najważniejszych pomiarów, jakie musisz wykonać u optyka, żeby Twoje okulary były dobrze dopasowane i zapewniały dobre widzenie.

Michał

Orliński

5 pomiarów, które musisz wykonać u optyka

fot. Jacek Szkielafot. Jacek Szkiela

Za każdym razem, kiedy potrzebujesz nowych okularów, pojawiasz się w salonie optycznym i oddajesz pod opiekę specjalistom – Doradcom i osobom badającym wzrok. Czy nie ciekawiło Cię czasami, po co jest ten szereg testów, pomiarów i badań?

Dzisiaj przybliżę Ci temat i opiszę 5 najważniejszych pomiarów, jakie musisz wykonać u optyka, żeby Twoje okulary były dobrze dopasowane i zapewniały dobre widzenie.

Pomiar 1. Rozstaw źrenic

Rozstaw_źrenic.png

roztsaw_zrenic.jpg

Rozstaw źrenic to nic innego jak odległość pomiędzy środkiem źrenic. Najczęściej wykonywany jest osobno dla każdego oka i wówczas mierzony jest od środka nasady nosa do centrum źrenicy. Pomiaru można dokonać linijką, jednak aby był dokładny, w naszych Salonach wykorzystujemy specjalne urządzenie do wideocentracji, które wykona dokładny pomiar.

Ten pomiar jest bardzo ważny i niezbędny dla wykonania Twoich okularów, ponieważ pozwala prawidłowo ustawić soczewkę okularową w taki sposób, aby centrum tej soczewki pokrywało się ze środkiem Twojej źrenicy. Zapewnia to wysoką jakość widzenia i naturalne ustawienie oczu w czasie noszenia okularów.

Pomiar 2. Wysokość montażu

wysokość_montażu.png

wysokość_montazu.png

Wysokość montażu mówi optykowi o tym, na jakiej wysokości należy zamontować soczewkę okularową, aby środek optyczny umieszczony był w odpowiednim miejscu. W większości przypadków Twoje oko będzie ustawiało się nie w pozycji „na wprost”, ale nieco ku dołowi, ponieważ poruszając się patrzysz „pod kątem”, aby widzieć to co masz przed sobą. Pomiar można wykonać linijką, jednak, aby był dokładny, w naszych Salonach wykorzystujemy specjalne urządzenie do wideocentracji, które wykona dokładny pomiar.

Wynik pomiaru podawany jest w milimetrach osobno dla każdego oka. Bardzo ważne jest, aby pomiar wykonać dokładnie ze względu na to, że każda oprawka ustawia się nieco inaczej na twarzy.

Visioffice 2. Profesjonalne urządzenie do wideocentracji używane w naszych Salonach.

Visioffice 2. Profesjonalne urządzenie do wideocentracji używane w naszych Salonach.

Pomiar 3. Ostrość wzroku do dali

ostrość_wzroku.png

Pomiar ostrości wzroku odbywa się w gabinecie i jest to nic innego jak dobranie odpowiedniej mocy do Twojej wady, aby zapewnić dobre widzenie w okularach. Do oceny ostrości wzroku i doboru mocy służy nam szereg urządzeń oraz testów, dlatego czas trwania pełnego badania wzroku to około 30 minut.

Moc okularową podaje się w dioptriach osobno dla każdego oka, a ustalone w czasie badania moce zakładamy w oprawkę próbną, abyś mógł się przejść i sprawdzić, czy widzisz wyraźnie.

Pomiar 4. Pomiar ostrości wzroku do bliży

ostrość_w_bliży.png

Pomiar ten odbywa się również w gabinecie i służy do określenia czy potrzebujesz dodatkowej mocy korygującej w trakcie patrzenia na przedmioty bliskie (czytanie, komputer).

Najczęściej taka konieczność pojawia się po 40 roku życia, ale należy to sprawdzić również u osób młodszych, ponieważ wiele z tych osób wymaga wsparcia wysiłku wzrokowego w trakcie intensywnej pracy.

Wynik podaje się w dioptriach, tak samo jak w przypadku ostrości wzroku do dali. Specjalista pokaże Ci jakość widzenia poprzez założenie oprawki próbnej z mocami.

Pomiar 5. Równoważenie bodźca do akomodacji

równowazenie.png

Pomiar ten ma trudną nazwę, dlatego wyjaśnię szerzej.

Po dobraniu korekcji na każde z oczu najczęściej okazuje się, że jedno z nich widzi nieco lepiej, przez co bierze na siebie „większość pracy” i może szybciej się męczyć, a to spowoduje dyskomfort. Aby tego uniknąć Specjalista ocenia jakość widzenia obojga oczu jednocześnie i odpowiednio dobiera moce, aby każde z nich widziało tak samo.

Równoważenie bodźca do akomodacji pozwala obojgu oczom pracować w ten sam sposób, dzięki czemu uczucie dyskomfortu nie występuje.

Wszystkie te pomiary i badania są niezbędne, aby Twoje okulary zostały prawidłowo wykonane i zapewniły Ci maksymalną jakość widzenia oraz komfort użytkowania.

Wszystkie powyższe pomiary są w Salonach ORLIŃSCY nieodłącznym elementem każdej wykonanej pary okularów, a dla wysokiej precyzji, korzystamy z zaawansowanych urządzeń, które pozwalają przeprowadzić je szybko i dokładnie.

Daniel, Doradca Klienta, Refrakcjonista

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – KabatyBabice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.