Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

badanie wzroku online

Badanie wzroku online – Czy to faktycznie działa?

badanie wzroku online

Szczególnie w ostatnich czasach, praca zdalna i teleporady lekarskie stały się bardzo częste. Oszczędzają one Twój czas, bo nie musisz martwić się o podróż do pracy, czy lekarza, oraz późniejszy powrót. Bez ruszania się z domu, jesteś w stanie załatwić różne sprawy, ale czy zalicza się do nich badanie wzroku? Czy możesz sprawdzić swoją aktualną korekcję online?

Czego się dowiesz:

  • Czy badanie wzroku online ma sens
  • Jak zbadać test online i czy da on wymierny wynik
  • Przykładowe testy online wzroku – Na co uważać

Badanie wzroku online – Czy może zastąpić badanie w salonie optycznym?

W Internecie można znaleźć wszystko, a więc strony dające możliwość zbadania wzroku online również. Musisz jednak wiedzieć, że to tylko wstęp do pełnego badania wzroku. Może z niego wyniknąć, że masz jakieś problemy z widzeniem, ale nadal koniecznością jest udanie się specjalisty. Tym bardziej, jeśli zamierzasz zrobić sobie okulary. 

Pewnie spytasz – Dlaczego?

Odpowiedź jest niezwykle prosta, Twojego mózgu nie da się oszukać. Patrząc na ekran komputera, czy telefonu mózg nie uwierzy, że patrzy na odległość powyżej 5 metrów, a tylko w takich warunkach (czyli podczas rozluźnienia akomodacji, które osiąga się jedynie podczas patrzenia w odległości powyżej 5 metrów) jest możliwość prawidłowego sprawdzenia aktualnej korekcji wzroku. Badanie wzroku online dodatkowo nie wykryje też wielu innych problemów ze wzrokiem, chociażby w momencie, gdy masz problem z widzeniem obuczocznym.

Badania wzroku online – Czy to wystarczy?

Badanie online śmiało można porównać do badania komputerowego, które było bardzo popularne, szczególnie w latach 90-tych. Klienci, którzy w tamtym czasie je wykonywali, niestety bardzo szybko się przekonali, że nie jest ono wystarczające, by widzieć dobrze. Wniosek nasuwa się sam – jedyne skuteczne badanie wzroku może przeprowadzić wyłącznie specjalista.

Test wzroku online – Jakie badanie można przeprowadzić w domu?

Możliwości jest na prawdę od groma, ale na wyniki takich testów należy patrzeć “przez palce”. To dlatego, że każdy z nas inaczej podejdzie do metodologii wykonania badania wzroku. Jedni zrobią to ze zbyt małej, a inni ze zbyt dużej odległości. Jedni wykonają test wzroku online na komputerze inni na telefonie. 

To zbyt wiele zmiennych, by móc wyciągnąć konstruktywne wnioski. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na tym, by wykonać jakieś badanie wzroku bez wychodzenia z domu, to poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, które mogą jedynie zasygnalizować jakiś problem.

Metody badania ostrości wzroku

Jednym z podstawowych badań jest wykonanie go na podstawie tablicy Snellena:

Jak wykonać test?

  • Usiądź pół metra od ekranu, zasłoń prawe oko i przeczytaj litery w szóstym rzędzie na tablicy z lewej strony, ale od tyłu. 
  • Teraz zasłoń lewe oko i przeczytaj cztery pierwsze litery z siódmym rzędzie na jasnej tablicy.
  • Teraz przekonasz się, czy dobrze widzisz w nocy. Zasłoń prawe oko i przeczytaj litery z trzeciego rzędu od dołu na ciemnej tablicy.
  • Teraz coś trudniejszego: Zasłoń prawe oko i przeczytaj od tyłu litery z trzeciego rzędu od końca na 3 tablicy tej nieco rozmazanej.

Czy to badanie na ostrość widzenia jest wymierne?

Niezależnie od tego, jakie wyniki zostały uzyskane, zauważyć można jedno. To jak widzisz, zależy od tego, jak duży jest obraz, na jakim monitorze test został wykonany i jak daleko od urządzenia siedzisz. Zachowanie wszystkich parametrów jest dość trudne w warunkach domowych, dlatego tym bardziej widoczne jest to, że nie da się w ten sposób zastąpić badania wzroku przeprowadzonego u specjalisty.

Wyniki badania testów wzroku online – Jak je interpretować?

Na podstawie takich testów nie można wnioskować czy z oczami jest coś nie tak. Tym bardziej nie można na tej podstawie kupować okularów, ponieważ zawsze skończy się to źle dobranymi szkłami. 

Jednym słusznym rozwiązaniem jest regularne badanie wzroku w salonie optycznym, które daje Ci 100% pewność, że oczy potrzebują pomocy.

badanie wzroku online

Badanie wzroku online – Podsumowanie

Teraz masz naoczny dowód na to, że badania online mogą sygnalizować problem, ale nigdy nie stanowią odpowiednika profesjonalnego badania w salonie optycznym. Jeśli chcesz sprawdzić swój wzrok, to zapraszamy do salonu optycznego ORLIŃSCY, gdzie dokonamy profesjonalnej oceny ostrości wzroku, pola widzenia, widzenia w ciemności, czy też badanie zaburzeń widzenia.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.