Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

jak czyścić okulary

Jak prawidłowo czyścić okulary? 10 sposobów na to, jak właściwie dbać o okulary.

Nie wiesz, jak prawidłowo dbać o okulary, a po wielokrotnym czyszczeniu na szkłach widać zarysowania? Poznaj 10 porad optyka, na temat tego, jak właściwie dbać o soczewki okularowe, by nie dopuścić do ich zniszczenia.

Dlaczego warto dbać o okulary?

Dbanie o swoje okulary jest ważne z wielu powodów:

 • Po pierwsze – może przedłużyć żywotność okularów. Oznacza to, że dbanie o okulary pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie dzięki unikaniu niepotrzebnych wymian.
 • Po drugie – dbanie o okulary pomaga utrzymać je w czystości, bez brudu i smug, które mogą utrudniać widzenie.
 • Po trzecie – dbanie o okulary pomaga chronić je przed uszkodzeniami, takimi jak zadrapania lub stłuczenia, zapewniając, że pozostaną one funkcjonalne przez dłuższy czas.

Właściwa pielęgnacja okularów pomoże Ci w pełni wykorzystać ich zalety i uniknąć kosztownych wymian w przyszłości.

Czym czyścić okulary?

Do czyszczenia okularów należy używać miękkiej, niestrzępiącej się ściereczki. Upewnij się, że ściereczka jest zwilżona ciepłą wodą (nie wrzątkiem). W razie potrzeby użyj łagodnego mydła lub detergentu. Następnie spłucz wodą wszystkie pozostałości mydła i osusz soczewki czystą ściereczką z mikrofibry. Unikaj używania ręczników papierowych, bibuły lub innych szorstkich materiałów, które mogłyby porysować soczewki.

Czym czyścić okulary z antyrefleksem?

Aby wyczyścić swoje okulary antyrefleksyjne, należy użyć specjalnego roztworu czyszczącego przeznaczonego specjalnie do takich okularów. Ten rodzaj środka czyszczącego można znaleźć w większości drogerii lub w salonie optycznym. Ważne jest, aby rozpylić środek czyszczący na ściereczkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na soczewki, ponieważ pomoże to chronić powłokę antyrefleksyjną.

By je wyczyścić:

 1. Delikatnie przetrzyj obie strony soczewek ściereczką, aby usunąć brud i zanieczyszczenia.
 2. Następnie opłucz obie strony soczewek letnią wodą.
 3. Na koniec, przed ponownym założeniem okularów, osusz je czystą ściereczką z mikrofibry.

Jak czyścić okulary?

Aby wyczyścić okulary, należy zastosować delikatną metodę, która nie porysuje soczewek.

 1. Pierwszym krokiem jest opłukanie okularów letnią wodą. Pozwoli to usunąć wszelki kurz lub zanieczyszczenia znajdujące się na soczewkach.
 2. Następnie nałóż niewielką ilość detergentu np. płynu do naczyń na soczewki i delikatnie pocieraj w kółko opuszkami palców.
 3. Następnie dokładnie spłucz okulary letnią wodą.
 4. Na koniec osusz okulary miękką ściereczką z mikrofibry lub chusteczką przeznaczoną specjalnie do czyszczenia okularów.

jak czyścić okulary

10 zasad prawidłowego czyszczenia okularów

 1. Podczas opłukiwania okularów, używaj letniej wody. Gorąca może zniszczyć elementy z tworzywa. Upewnij się, że spłukałeś wszelki kurz, brud i oleje z soczewek i oprawki.
 2. Podczas czyszczenia unikaj wszelkich mydeł, które zawierają amoniak lub alkohol.
 3. Pocieraj soczewki okrężnymi ruchami opuszkami palców, uważając, aby ich nie porysować w tym procesie.
 4. Opłucz okulary jeszcze raz letnią wodą, a następnie osusz je miękką, czystą ściereczką, taką jak ściereczka z mikrofibry lub ściereczka do czyszczenia okularów. Unikaj używania papierowych ręczników lub chusteczek, ponieważ mogą one spowodować zarysowania na soczewkach.
 5. Po zakończeniu czyszczenia i suszenia okularów użyj tej samej ściereczki do delikatnego przetarcia ramki i nosków, aby usunąć wszelkie pozostałe cząstki brudu lub kurzu, które mogły pozostać podczas czyszczenia.
 6. Nie używaj materiałów ściernych, takich jak ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne lub zwykłe gąbki kuchenne.
 7. Nigdy nie umieszczaj okularów frontem w dół na powierzchniach takich jak stoły czy blaty; może to spowodować zarysowania soczewek.
 8. Nigdy nie używaj do czyszczenia szkieł domowych środków czyszczących, takich jak płyn do mycia okien, ponieważ może to uszkodzić ich powłoki ochronne, które są często nakładane w celu lepszej ochrony przed zarysowaniami i smugami.
 9. Nie zostawiaj odcisków palców na swoich okularach poprzez zbyt częste obchodzenie się z nimi; zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć odciski palców i smugi.
 10. Przechowuj swoje okulary w etui, kiedy nie są używane, aby chronić je przed porysowaniem i zniszczeniem np. w wyniku upadku.

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne?

Dbanie o okulary przeciwsłoneczne jest bardzo ważne, aby zachować ich dobry wygląd i funkcjonalność. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o okulary przeciwsłoneczne:

 1. Regularnie czyść okulary przeciwsłoneczne miękką ściereczką do soczewek i płynem do czyszczenia, który jest przeznaczony specjalnie do takich okularów.
 2. Gdy nie są używane, przechowuj okulary przeciwsłoneczne w twardym etui, które ochroni je przed brudem i zarysowaniami.
 3. Unikaj pozostawiania okularów przeciwsłonecznych na deskach rozdzielczych samochodów lub w innych miejscach, gdzie mogą być narażone na działanie skrajnych temperatur.
 4. Unikaj używania ręczników papierowych, bibuły, serwetek lub innych materiałów, które mogą porysować soczewki podczas ich czyszczenia.
 5. Jeśli nosisz okulary na receptę, upewnij się, że masz soczewki polaryzacyjne, które zapewniają większą ochronę przed olśnieniami niż zwykłe soczewki.

Jaki płyn do czyszczenia okularów wybrać?

Wybierając środek do czyszczenia okularów, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze, ważne jest, aby wybrać środek czyszczący, który jest zaprojektowany specjalnie dla konkretnych soczewek.

Kolejno należy rozważyć, jakiego rodzaju czyszczenia potrzebujesz. Niektóre środki czyszczące są przeznaczone do podstawowego czyszczenia powierzchni, podczas gdy inne mogą zawierać dodatkowe składniki, które pomogą usunąć trudniejsze zabrudzenia i smugi. Na koniec przeczytaj etykiety różnych produktów, aby znaleźć taki, który jest wolny od ostrych chemikaliów i nie ma właściwości ściernych, aby uniknąć uszkodzenia soczewek.

Czego unikać podczas czyszczenia okularów?

 1. Podczas czyszczenia okularów należy unikać stosowania produktów zawierających ostre substancje chemiczne. Dotyczy to wybielaczy, amoniaku i innych ściernych środków czyszczących.
 2. Najlepiej jest unikać używania ręczników papierowych lub innych szorstkich tkanin, ponieważ mogą one porysować soczewki. Zamiast tego należy używać miękkiej ściereczki, takiej jak mikrofibra, lub ściereczki do czyszczenia soczewek przeznaczonej specjalnie do okularów.
 3. Nie należy próbować czyścić okularów śliną, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się zarazków i bakterii na soczewki.

Twoje okulary się zniszczyły? Przeczytaj wpis: Jak naprawić okulary

Jak czyścić okulary – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już jak właściwie zadbać o czystość okularów. Choć z pozoru wydaje się to proste, to w praktyce wiele osób przeciera szkła o sweter lub obrus, co w perspektywie czasu przekłada się na szybsze zniszczenie. Potrzebujesz płynu lub akcesoriów niezbędnych do właściwego dbania o okulary? Zapraszamy do salonów optycznych ORLIŃSCY, gdzie pomożemy Ci wybrać produkty dedykowane do Twoich potrzeb.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.