Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

Jak dobrze wyglądać w okularach?

Jak dobrze wyglądać w okularach? 

Zabieram Was w podróż wcale nie krótką, ciekawą z naciskiem na bezpieczeństwo, komfort i wspomnienia wizualne – tak, to właśnie wytyczne drogi w kierunku dobrego doboru okularów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wiele czynników wpływa dobór okularów. 

Jak rozpoznać źle dobrane okulary ?

Zastanówcie się … czy miewacie bóle głowy, jesteście poirytowani, macie odciski na nosie, za uszami? A może czasami czujecie, że Wasz nos to skocznia narciarska bo okulary zjeżdżają niczym Małysz na stoku? Bądź dostajecie „białej gorączki” gdy soczewki się brudzą od makijażu albo sebum…i ta para ☹ Bardzo częstym zjawiskiem jest obserwowanie ludzi, którzy swoje okulary mają prawie na czubku nosa, często muszą poprawiać palcem oprawę by „weszła” wyżej na nos. Takie zjawisko czasami świadczy o tym, że źle zostały dopasowane elementy zauszników, że nie są dobrze zagięte – niedostatecznie dobrze układają się za uszami względem naturalnej krzywizny ucha i głowy (np.: z powodu ich długości). Świadczyć to może także o tym, że nie są dobrze osadzone na nosie. Mogą także być po prostu za duże, czy za ciężkie. Zsuwanie się okularów jest niepożądane i nie powinno mieć miejsca – często przyzwyczajamy się do tego i dopiero uporczywy dyskomfort zmusza nas do wizyty u optyka.

Trendy tak, ale z głową!

Pamiętajmy o zwracaniu uwagi na jakość oprawy, materiału i sposobu jej wykonania, a także na indeks soczewek, które można pocieniać regulując tym samym ich grubość i ciężar. Dzisiejsze trendy modowe wyraźnie dyktują większe oprawy, mają ogrom finezji, są w ciekawej stylistyce i formie ale czy modne znaczy dobre dla mnie ? Użytkownicy okularów bardzo często podążają za modą, szukając rozwiązania „trendi”, chcą się wyróżnić dużą, ciekawą oprawą – co samo w sobie jest dobrym zjawiskiem, lecz należy zwracać uwagę by efekt doboru nie był przerysowany, nienaturalny. To jasne, że zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie i podkreśleniu walorów naszej urody bo to właśnie twarz przyciąga uwagę, a okulary są bardzo ważnym jej elementem. Jednak zachowanie symetrii i harmonii to jeden z sekretów dobrze dobranych opraw okularowych. Źle dobrane okulary powodują nienaturalny wygląd, psując piękno proporcji. Takie błędy potrafią wręcz uwypuklić to co chcielibyśmy skorygować np.: duże czoło albo dane krzywizny nosa.

Ból głowy przy nowych okularach?

Czasami zdarza się ból głowy, który wiąże się ze zbyt dużym wysiłkiem akomodacyjnym oka. Przeciążone mięśnie nie działają tak jak powinny bo przy źle dobranych okularach mogą zmieniać się właściwości optyczne związane z odległością soczewek od oczu, z ustawieniem wysokości środka optycznego soczewki względem naszej źrenicy. Finalnie te problemy mogą objawić się dyskomfortem w postaci irytacji, bólu głowy mimo wcześniej dobrze dobranej korekcji refrakcyjnej.


DSC07802.JPG

Dlaczego moje okulary ciągle się brudzą?

Kiedy okulary są źle dobrane mamy fatalne doświadczenia z kwestią zabrudzonych soczewek okularowych. Odczuwamy dyskomfort z powodu przymusu częstego czyszczenia wewnętrznej ich strony, brudnej w okolicach brwi. Nie możemy się cieszyć pracą czy relaksem w czystych soczewkach myśląc o ich notorycznym czyszczeniu. Nierzadkim zjawiskiem ukazującym fakt nieprawidłowo dobranych opraw jest ich nadmierne przyleganie, nie tylko w okolicach brwi ale i policzków – wręcz opieranie się na nich, co może być przyczyną alergii skórnej.

Dlaczego okulary parują?

Kolejnym zwiastunem tego samego problemu – zbyt dużego kontaktu oprawy z częścią twarzy jest nadmierne parowanie ze względu na brak dobrej cyrkulacji powietrza wokół oprawy, szczególnie w linii policzki- brwi. Oprawa traci także swoją żywotność narażona na kontakt z kosmetykami czy naturalnym sebum. Celem doboru okularów jest dobre widzenie ale także wyrażenie swojej osobowości, podkreślenie stylu.


MEC02576.jpg

Jakie to zatem okulary idealne? Które to doskonały wybór?

Prawidłowy dobór okularów zapewnia nam atrakcyjny wygląd, idealne widzenie i komfort użytkowania. Fundamentem takiego właśnie dopasowania okularów są konkretne etapy: analiza kolorystyczna, techniczne parametry i korekcja oraz znajomość kształtów twarzy czy oczekiwania względem mody, choć te ostatnie są zmienne 😊

Zostań ze mną w dalszej opowieści jeśli uważasz, że
– źle wyglądasz w okularach
– żadne okulary na Ciebie nie pasują
– powinnaś/powinieneś nosić tylko soczewki kontaktowe

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY codziennie mierzymy się z takimi wyzwaniami!
W naszym procesie konsultacji stylistycznych zwracamy uwagę na kilka najważniejszych elementów:


Untitled_Artwork_8.png

1) Zaczynamy od analizy kolorystycznej, czyli tej części stylizacji opraw okularowych, która pozwala zaobserwować „ że jest konkretny człowiek na horyzoncie”, a nie jawi się tylko jako jeden z elementów krajobrazu. Co to znaczy ? Wydobywamy naturalność po to by jeszcze bardziej ją podkreślić kolorami, odcieniami w których cera, skóra wygląda na młodszą, zdrowszą, radośniejszą, a oczy są pełne blasku. Obserwujemy 3 elementy : – odcień czy reprezentujemy typ urody ciepły czy zimny, – walor czyli natężenie kolorów jasnych i ciemnych oraz chromatyczność odpowiadającą na pytanie kontrastu typu czystego bądź zgaszonego. Kolor ważny jest w perspektywie odcienia, waloru i chromy bo mamy bardzo szerokie wachlarze barw i tym narzędziem jesteśmy w stanie „zagrać pasująca melodię” twarzy 12 typów urody.


Untitled_Artwork_6.png

2) Kolejnym krokiem jest profesjonalny wywiad. Dlatego dla stylisty opraw okularowych niezbędna jest wiedza z obszaru optycznego. Po co zajmujemy się obszarem technicznym ? Po co pytania o tryb funkcjonowania, życia i potrzeby ? Ponieważ szukamy okularów idealnych 😊. Bardzo ważna jest wartość korekcji i parametry techniczne. One determinują wybór opraw by w konsekwencji wyglądały atrakcyjnie, nosiły się komfortowo i optyka gwarantowała dobre widzenie. Na przykład w dużej korekcji plusowej oprawa nie powinna być zbyt duża by nadmiernie nie eksponować wady.


Untitled_Artwork_5.png

3) Analizujemy najważniejsze cechy twarzy. Ludzka twarz przyciąga uwagę i mimo swej złożoności jest odbierana jako całość bo mózg uwielbia proporcję i symetrię. Czyli czego szukamy w kształcie twarzy? – harmonii. Może Was rozczaruję ale nie kształt jest najważniejszy ! To bardzo częste pytanie właśnie o kształt! Ważniejszy jest kontur! A prawdziwym Świętym Graalem jest proporcja! Gwarantuje odpowiednią harmonię i symetrię czyli wzajemne dopełnienie, zgodność między poszczególnymi elementami. Złotym podziałem twarzy jest jej trójpodział: część czołowa, nosowa i szczękowa. Zgodnie z tak zwanym prawem Kollmana, ideałem jest ich równość. Oceniamy części twarzy szukając charakterystycznych punktów skroniowych, które wyznaczają szerokość czoła, punktów na łukach jarzmowych oraz punktów żuchwowych wyznaczających szerokość dolnej części twarzy. Tak rysuje się kształt twarzy, który najczęściej przybiera formy geometryczne. Odpowiednim doborem opraw potrafimy uzyskać pożądane proporcje.


Untitled_Artwork_4.png

4) Zwracamy baczną uwagę na nasadę nosa – jej wysokość i szerokość. To ważne czy wysokość nasady nosa jest niska, średnia czy wysoka, a jej szerokość wąska, średnia czy duża. Od tego będzie zależał komfort noszenia opraw. Zauszniki też nie powinny ani odstawać od skroni, ani do nich przylegać zbyt ciasno – test kartki jest idealny 😊. Gdy nasada nosa jest wąska to oprawa może dać wrażenie bardzo blisko położonych oczu. Niska nasada nosa ma też wpływ na ułożenie opraw względem policzków, często na nich się opiera. Unikamy wrażenia przyklejonego nosa do oprawy. Brwi powinny być podkreślone linią opraw, nie powinny wystawać mocno nad oprawę oraz nie powinny się w nich chować. Lekiem na te dylematy bardzo często są nanośniki. Uwaga! Muszą one być odpowiednio dopasowane, by soczewki nie odstawały bardzo mocno od oczu gdyż zmieni się właściwości optyczne, co nie jest pożądane.

Dobrze dobrane okulary będą Twoim atutem!

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże ułatwi Ci wybór Twoich następnych – już idealnych – okularów. Prawidłowy dobór „naszych drugich oczu” gwarantuje nam wygodę i funkcjonalność, a naszym okularom bezawaryjność. Dzięki właściwemu ich dobraniu zdobędziesz pewność, że okulary zapewnią Ci atrakcyjny wygląd, a nie narażą Cię na śmieszność czy niewygodę.


MEC02632.jpg

Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące doboru okularów, to zapraszam Cię do Salonów Optycznych ORLIŃSCY. Nasze konsultacje stylistyczne, to profesjonalna pomoc, nawet w, pozornie, beznadziejnych przypadkach!

Joanna, Stylista Opraw Okularowych

Konsultacje ze stylistą opraw okularowych

A może wybór nowych okularów to dla Ciebie problem? Myślisz, że nic nie pasuje do Twojego kształtu twarzy, czy nosa? My mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Skorzystaj z naszego formularza, aby już teraz zarezerwować wizytę w naszym salonie.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.