Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

jak poprawić wzrok

Jak poprawić wzrok? Sprawdzone sposoby na poprawę komfortu widzenia.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy obserwować piękno otaczającego nas świata. Każdy chce cieszyć się dobrym wzrokiem, ale nie każdy wie, jak odpowiednio o niego dbać. Jeśli chcesz poznać kilka sprawdzonych i naturalnych sposobów na poprawę Twojego wzroku koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym są zaburzenia widzenia? 

Wada wzroku to nieprawidłowość w funkcjonowaniu oczu, która prowadzi do zaburzeń widzenia. 

Wady wzroku mogą dotyczyć różnych aspektów procesu widzenia, takich jak:

 • Ostrość
 • Kolor
 • Kontrast
 • Percepcja głębi
 • Koordynacja ruchów gałek ocznych

Najczęstsze wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm:

 • Krótkowzroczność (inaczej miopia) powoduje, że osoba dobrze widzi obiekty bliskie, ale ma trudności z widzeniem na daleką odległość. 
 • Dalekowzroczność (inaczej hipermetropia) powoduje trudności w widzeniu obiektów bliskich, natomiast obrazy z daleka są widziane lepiej. 
 • Astygmatyzm powoduje, że obraz jest zniekształcony, nieostry i często rozmyty.

Nie wiesz, jak określić czy masz wadę wzroku? Zapraszamy do przeczytania wpisu: Wada wzroku – Objawy zwiastujące choroby

Wady wzroku mogą mieć różne przyczyny, takie jak anatomia, choroby, urazy lub dziedziczność. Aby odpowiednio rozpoznać problemy, warto udać się na badanie wzroku, które możesz wykonać m.in. w naszym salonie optycznym w Warszawie. W większości przypadków wady wzroku można skutecznie korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów chirurgicznych.

Czy można w jakiś sposób poprawić wzrok?

Słabe widzenie może znacząco wpłynąć na jakość życia. Chociaż nie ma gwarantowanego sposobu na poprawę wzroku, są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać lub poprawić swój wzrok. Zdrowa dieta, która zawiera dużo owoców i warzyw, regularne ćwiczenia fizyczne i unikanie palenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu. Dodatkowo konieczne są również regularne wizyty u okulisty w celu wykonania badań wzroku. Ważne jest też dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. 

Trening dla oczu na dobry wzrok – Czy to działa?

Jeśli chcesz skutecznie zadbać o swój dobry wzrok, warto pomyśleć m.in. o odpowiednich ćwiczeniach. Joga oczu pomoże Ci zachować je w dobrej kondycji. Codziennie ćwiczenia oczu poprawią akomodację i ostrość widzenia. Pomogą również rozluźnić oczy po całym dniu pracy przed ekranem komputera. 

Do najpopularniejszych prostych ćwiczeń należy zaliczyć przede wszystkim kąpiel świetlną, która polega na patrzeniu w stronę światła przez rozluźnione, zamknięte powieki. 

Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku ćwiczeń na siłowni, osiągnięcie efektów uzależnione jest od regularności.  Nie myśl jednak, że ćwiczenia 2 razy dziennie pomogą Ci pozbyć się problemu. Należy je traktować, jako uzupełnienie, a najważniejsze jest to, by nie męczyć oczu źle dobraną korekcją. 

jak poprawić wzrok

Odpowiednia suplementacja – Jakie witaminy i minerały na wady wzroku?

Dobrze zbilansowana dieta, to gwarancja zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednia suplementacja może poprawić kondycję oczu.

To dlatego, że niedobór witamin może spowodować pogorszenie jakości widzenia i pojawienie się różnych poważniejszych chorób takich jak zaćma. Wśród najważniejszych dla oczu witamin wyróżniamy:

 • Witamina C – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i produkcję filmu łzowego
 • Witamina D – reguluje ciśnienie w gałce ocznej 
 • Witamina A – zmniejsza szansę zachorowania na ślepotę zmierzchową, która objawia się gorszym widzeniem po zmroku
 • Witamina E – pomaga zachować sprawność i ostrość widzenia
 • Witaminy z grupy B – zmniejsza zmęczenie i przesuszenie oczu 

Chcesz zadbać o wzmocnienie wzroku? Postaw na odpowiednią dietę bogatą w wyżej wymienione witaminy a w krótkim czasie nomen omen zobaczysz świetne efekty.

Luteina – Jak wpływa na prawidłowe widzenie?

Luteina to żółty barwnik, który gromadzi się w siatkówce oka a przede wszystkim w plamce żółtej. Jej głównym zadaniem jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV oraz światłem niebieskim. Najwięcej luteiny znaleźć można w roślinach zielonych takich jak natka pietruszki, brokuły, brukselka czy jarmuż. Popularne są również suplementy diety z odpowiednią dawką luteiny.

Jak dbać o oczy – 10 ważnych porad

Ale to nie koniec porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy. W poniższym artykule znajdziesz 10 wskazówek dotyczących tego, jak dbać o wzrok, które mogą być z pozoru banalne, ale również pomogą Ci zachować dobrą kondycję oczu.

Kliknij i przejdź do artykułu: Jak dbać o wzrok

Jak poprawić wzrok – Podsumowanie

Ćwiczenia na poprawę wzroku oraz odpowiednia dieta bogata w witaminy i luteinę na pewno pomogą zadbać Ci o zdrowie oczu. Jeśli jednak widzisz, że masz większe problemy z polem widzenia, ostrością oraz zmęczeniem oczu koniecznie udaj się do okulisty. Zdrowy styl życia, nie zastąpi bowiem kompleksowego badania wzroku oraz dobrania odpowiednich okularów lub laserowej korekcji wzroku. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, zapraszamy na badanie wzroku w jednym z naszych salonów optycznych w Warszawie. Jednocześnie nasi specjaliści pomogą Ci dobrać soczewki lub odpowiednie okulary.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.