Współczesny styl życia sprawia, że coraz więcej młodych osób cierpi na wady wzroku. Do najbardziej dokuczliwych problemów zaliczamy krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Oprócz tego mogą pojawiać się również choroby takie jak zaćma, jaskra czy zez. Aby rozpoznać czy problem ze wzrokiem dotyczy również Ciebie, warto wiedzieć, jak widzą osoby z wadą wzroku. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej występujących wad wzroku.
Jak wady wzroku wpływają na widzenie?
Problemy ze wzrokiem mogą objawiać się na różne sposoby w zależności od rodzaju wady.
Wśród najczęściej pojawiających się symptomów warto wymienić:
- Niewyraźne widzenie – najczęstszym problemem osób z wadą wzroku jest niewyraźne widzenie przy patrzeniu na bliskie i dalekie odległości.
- Podwójne widzenie – jednym z problemów może być rozdwojenie widzenia.
- Zaburzenia pola widzenia – trudności z widzeniem w określonych obszarach pola widzenia.
- Bóle oczu – często pojawiają się bóle lub dyskomfort w okolicach oczu, które mogą być spowodowane przeciążeniem wzroku.
- Światłowstręt – osoba z wadą wzroku może mieć trudności z tolerowaniem światła.
- Ból głowy – zaburzenie widzenia bez korekcji wzroku może również powodować bóle głowy.
- Mrużenie oczu – jest częstym objawem, po którym można podejrzewać wadę u dziecka.
Jeśli zauważasz u siebie jeden z powyższych problemów, zapraszamy do jednego z naszych salonów optycznych w Warszawie na kompleksowe badanie wzroku.
Czym jest astygmatyzm, czyli niezborność?
Astygmatyzm, zwany także niezbornością, to jeden z najczęstszych problemów związanych ze wzrokiem. Wada wzroku polega na nieprawidłowym załamywaniu się światła w oku, co powoduje zniekształcenie widzianego obrazu.
Jak widzą osoby z astygmatyzmem?
Osoby z astygmatyzmem mają problemy z ostrością widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Do tego dochodzą charakterystyczne symptomy, takie jak bóle głowy, problemy z widzeniem w nocy czy szybkie zmęczenie oczu. Astygmatyzm można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
Krótkowzroczność – Jak widzą osoby z tą wadą?
Krótkowzroczność inaczej miopia to jedna z najczęstszych wad wzroku. Polega na tym, że osoba widzi dobrze przedmioty znajdujące się blisko swojego oka, natomiast dalej położone obiekty stają się zamazane i nieczytelne.
Krótkowzroczność zwykle rozwija się w wieku szkolnym lub wczesnym okresie dorosłym, a jej przyczyną jest zazwyczaj genetyka. W niektórych przypadkach krótkowzroczność może być również spowodowana zbyt dużym obciążeniem oczu, na przykład w wyniku bardzo częstej pracy przy komputerze.
Dalekowzroczność – Problemy z widzeniem w bliskiej odległości
Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością, jest zaburzeniem wzroku, które powoduje trudności w wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. W tym przypadku rogówka oka ma zbyt małą moc skupiającą lub gałka oczna jest zbyt krótka, co skutkuje tym, że promienie świetlne skupiają się za siatkówką, a nie na niej.
Osoby cierpiące na dalekowzroczność zazwyczaj zauważają problem podczas czytania, pisania czy prac na bliskiej odległości. Objawy pojawiają się również jako bóle głowy, napięcie mięśniowe w strefie oczu, a także mętność i rozmycie obrazu.
Zez, zaćma, jaskra i inne choroby
Oprócz wymienionych wyżej wad nasze oczy może dotknąć kilka poważniejszych problemów, które ostatecznie mogą prowadzić nawet do trwałej ślepoty.
Wśród najgroźniejszych należy wymienić przede wszystkim:
- Zaćmę – polega na zmętnieniu soczewki, która znajduje się za źrenicą oka. W wyniku zmętnienia soczewki, światło nie jest w stanie swobodnie przechodzić do siatkówki, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Leczenie polega na wszczepieniu nowej soczewki wewnątrzgałkowej.
- Jaskrę – to choroba oczu, która polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną jaskry jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy.
- Zez – to zaburzenie wzroku, w którym oczy nie są skierowane w tę samą stronę. Jedno z oczu patrzy w innym kierunku niż drugie. Zez może występować od urodzenia lub może pojawić się w wyniku nadmiernej akomodacji, urazu, lub choroby. Leczenie zeza zwykle obejmuje korekcję refrakcyjną (np. noszenie okularów lub soczewek kontaktowych), terapię ortoptyczną (ćwiczenia wzrokowe), a także interwencje chirurgiczne.
- Daltonizm – są to zaburzenia rozpoznawania kolorów. Można wśród nich wymienić tritanopię, protanopię, deuteranopię.
Korekcja wzroku w przypadku wady
Problemy z widzeniem mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby korekcji wad wzroku. Oczywistym i najczęściej stosowanym są okulary korekcyjne lub soczewki.
Jednym z nowocześniejszych sposobów jest również laserowa korekcja polegająca m.in. na zmianie kształtu rogówki. Najlepszym wyjściem jednak nadal pozostaje korekcja z pomocą tradycyjnych, ale ponadczasowych okularów.
Jak widzą osoby z wadą wzroku – podsumowanie
Wady wzroku niejako przesłaniają nam to, jak świat wygląda w rzeczywistości. Zależnie od problemu rozmazany może być obraz będący blisko, daleko lub w przypadku astygmatyzmu jeden jak i drugi. Zarówno u osób z krótkowzrocznością jak i innymi problemami, na szczęście można coś zaradzić. W tym celu warto zgłosić się dobrego salonu optycznego lub okulisty. Jeśli zauważasz u siebie problemy ze wzrokiem, zapraszamy do jednego z naszych salonów na badanie diagnostyczne wzroku, które pomoże określić wadę. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie okulary, które z jednej strony poprawią Twój wzrok, a z drugiej będą idealnie dopasowane do Twojego stylu.