Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

jak widzą osoby z wadą wzroku

Jak widzą osoby z wadą wzroku? Astygmatyzm, krótkowzroczność i inne wady

jak widzą osoby z wadą wzroku

Współczesny styl życia sprawia, że coraz więcej młodych osób cierpi na wady wzroku. Do najbardziej dokuczliwych problemów zaliczamy krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Oprócz tego mogą pojawiać się również choroby takie jak zaćma, jaskra czy zez. Aby rozpoznać czy problem ze wzrokiem dotyczy również Ciebie, warto wiedzieć, jak widzą osoby z wadą wzroku. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej występujących wad wzroku. 

Jak wady wzroku wpływają na widzenie?

Problemy ze wzrokiem mogą objawiać się na różne sposoby w zależności od rodzaju wady. 

Wśród najczęściej pojawiających się symptomów warto wymienić:

 • Niewyraźne widzenie – najczęstszym problemem osób z wadą wzroku jest niewyraźne widzenie przy patrzeniu na bliskie i dalekie odległości.
 • Podwójne widzenie – jednym z problemów może być rozdwojenie widzenia. 
 • Zaburzenia pola widzenia – trudności z widzeniem w określonych obszarach pola widzenia.
 • Bóle oczu – często pojawiają się bóle lub dyskomfort w okolicach oczu, które mogą być spowodowane przeciążeniem wzroku.
 • Światłowstręt – osoba z wadą wzroku może mieć trudności z tolerowaniem światła.
 • Ból głowy – zaburzenie widzenia bez korekcji wzroku może również powodować bóle głowy. 
 • Mrużenie oczu – jest częstym objawem, po którym można podejrzewać wadę u dziecka.

Jeśli zauważasz u siebie jeden z powyższych problemów, zapraszamy do jednego z naszych salonów optycznych w Warszawie na kompleksowe badanie wzroku. 

Czym jest astygmatyzm, czyli niezborność? 

Astygmatyzm, zwany także niezbornością, to jeden z najczęstszych problemów związanych ze wzrokiem. Wada wzroku polega na nieprawidłowym załamywaniu się światła w oku, co powoduje zniekształcenie widzianego obrazu. 

Jak widzą osoby z astygmatyzmem?

Osoby z astygmatyzmem mają problemy z ostrością widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Do tego dochodzą charakterystyczne symptomy, takie jak bóle głowy, problemy z widzeniem w nocy czy szybkie zmęczenie oczu. Astygmatyzm można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność – Jak widzą osoby z tą wadą?

Krótkowzroczność inaczej miopia to jedna z najczęstszych wad wzroku. Polega na tym, że osoba widzi dobrze przedmioty znajdujące się blisko swojego oka, natomiast dalej położone obiekty stają się zamazane i nieczytelne. 

Krótkowzroczność zwykle rozwija się w wieku szkolnym lub wczesnym okresie dorosłym, a jej przyczyną jest zazwyczaj genetyka. W niektórych przypadkach krótkowzroczność może być również spowodowana zbyt dużym obciążeniem oczu, na przykład w wyniku bardzo częstej pracy przy komputerze.

jak widzą osoby z wadą wzroku

Dalekowzroczność – Problemy z widzeniem w bliskiej odległości

Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością, jest zaburzeniem wzroku, które powoduje trudności w wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. W tym przypadku rogówka oka ma zbyt małą moc skupiającą lub gałka oczna jest zbyt krótka, co skutkuje tym, że promienie świetlne skupiają się za siatkówką, a nie na niej. 

Osoby cierpiące na dalekowzroczność zazwyczaj zauważają problem podczas czytania, pisania czy prac na bliskiej odległości. Objawy pojawiają się również jako bóle głowy, napięcie mięśniowe w strefie oczu, a także mętność i rozmycie obrazu.

Zez, zaćma, jaskra i inne choroby 

Oprócz wymienionych wyżej wad nasze oczy może dotknąć kilka poważniejszych problemów, które ostatecznie mogą prowadzić nawet do trwałej ślepoty. 

Wśród najgroźniejszych należy wymienić przede wszystkim:

 • Zaćmę – polega na zmętnieniu soczewki, która znajduje się za źrenicą oka. W wyniku zmętnienia soczewki, światło nie jest w stanie swobodnie przechodzić do siatkówki, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Leczenie polega na wszczepieniu nowej soczewki wewnątrzgałkowej.
 • Jaskrę – to choroba oczu, która polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną jaskry jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy.
 • Zez – to zaburzenie wzroku, w którym oczy nie są skierowane w tę samą stronę. Jedno z oczu patrzy w innym kierunku niż drugie. Zez może występować od urodzenia lub może pojawić się w wyniku nadmiernej akomodacji, urazu, lub choroby. Leczenie zeza zwykle obejmuje korekcję refrakcyjną (np. noszenie okularów lub soczewek kontaktowych), terapię ortoptyczną (ćwiczenia wzrokowe), a także interwencje chirurgiczne.
 • Daltonizm – są to zaburzenia rozpoznawania kolorów. Można wśród nich wymienić tritanopię, protanopię, deuteranopię. 

Korekcja wzroku w przypadku wady 

Problemy z widzeniem mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby korekcji wad wzroku. Oczywistym i najczęściej stosowanym są okulary korekcyjne lub soczewki. 

Jednym z nowocześniejszych sposobów jest również laserowa korekcja polegająca m.in. na zmianie kształtu rogówki. Najlepszym wyjściem jednak nadal pozostaje korekcja z pomocą  tradycyjnych, ale ponadczasowych okularów.

Jak widzą osoby z wadą wzroku – podsumowanie 

Wady wzroku niejako przesłaniają nam to, jak świat wygląda w rzeczywistości. Zależnie od problemu rozmazany może być obraz będący blisko, daleko lub w przypadku astygmatyzmu jeden jak i drugi. Zarówno u osób z krótkowzrocznością jak i innymi problemami, na szczęście można coś zaradzić. W tym celu warto zgłosić się dobrego salonu optycznego lub okulisty. Jeśli zauważasz u siebie problemy ze wzrokiem, zapraszamy do jednego z naszych salonów na badanie diagnostyczne wzroku, które pomoże określić wadę. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie okulary, które z jednej strony poprawią Twój wzrok, a z drugiej będą idealnie dopasowane do Twojego stylu.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.