Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

kurza ślepota

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – Objawy. Jak dbać o wzrok, by widzieć po zmroku?

Kurka wodna, kurza stopa, o kurczaki… Właśnie tak możesz reagować, gdy po zmroku widzisz źle lub prawie wcale. A przyczyną tej sytuacji może być kurza ślepota. Czym jest? Jak się objawia i z czego wynika? Przeczytaj tekst i sprawdź.

Kurza ślepota – Co to?

Kurza ślepota, znana również jako ślepota zmierzchowa lub nyktalopia, to wada wzroku, która powoduje zaburzenia widzenia po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Jest to efekt upośledzenia działania pręcików – jednego z dwóch typów fotoreceptorów siatkówki, które są odpowiedzialne za widzenie w warunkach słabego oświetlenia. 

Ślepota zmierzchowa – Przyczyny występowania

Kurza ślepota może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak wrodzone wady wzroku, dystrofie siatkówki, nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki, niedobór witaminy A oraz inne czynniki genetyczne i żywieniowe. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do pogorszenia widzenia lub całkowitej utraty wzroku.

W całym procesie równie ważna jest rodopsyna, czyli światłoczuły barwnik występujący w narządzie wzroku (dokładniej w pręcikach siatkówki oka), który warunkuje widzenie zmrokowe. 

Złe widzenie zmierzchowe – Przyczyna leży w niedoborach składników odżywczych

Złe widzenie zmierzchowe może być spowodowane niedoborem składników odżywczych, w szczególności witaminy A. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka i produkcji barwników niezbędnych do widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

Gdzie znajdziesz witaminę A?

Oto niektóre źródła witaminy A:

 1. Warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i brokuły
 2. Pomarańczowe i żółte warzywa, takie jak marchew, batat i dynia
 3. Pomidory
 4. Czerwona papryka
 5. Melon i mango
 6. Wątróbka wołowa
 7. Oleje rybne
 8. Mleko
 9. Jaja

Złe widzenie po zmroku – Objawy

 1. Słabe widzenie w ciemności:  problemów z widzeniem możesz doświadczać w warunkach słabego oświetlenia, zwłaszcza po zmroku np. podczas spaceru zimą od godziny 15.
 2. Pogorszenie ostrości widzenia: objawem kurzej ślepoty jest również złe widzenie w ciemniejszych pomieszczeniach np. gdy masz źle doświetlone wnętrza w domu.
 3. Trudności w adaptacji wzrokowej: również przejście z jasnego do ciemnego pomieszczenia może być wyzwaniem, ponieważ oczy potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do zmiany oświetlenia.
 4. Podrażnienie oczu: niektórzy mogą doświadczać podrażnienia oczu lub suchości, zwłaszcza przy dłuższym narażeniu na słabe oświetlenie.
 5. Zawężenie pola widzenia: możesz mieć wrażenie, że pole widzenia jest zawężone lub ograniczone w warunkach słabego oświetlenia.

Czy kurzą ślepotę definiujemy jako schorzenie, czy wadę wzroku?

Kurzą ślepotę definiujemy jako wadę wzroku, a nie jako schorzenie. Jest to specyficzne zaburzenie widzenia, które powoduje trudności w rozpoznawaniu obiektów i widzenie w warunkach słabego oświetlenia, takich jak zmierzch.

kurza ślepota

Leczenie kurzej ślepoty

Leczenie kurzej ślepoty zależy od przyczyny i stopnia zaburzenia. W niektórych przypadkach, gdy kurza ślepota jest spowodowana niedoborem witaminy A, suplementacja lub zmiana diety może być skutecznym sposobem leczenia. Ważne jest również regularne monitorowanie stanu zdrowia oczu i konsultacja z lekarzem.

W przypadku nieuleczalnych rodzajów kurzej ślepoty, takich jak barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, leczenie może być niemożliwe. W takich sytuacjach istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki wzroku i rehabilitacji, aby poprawić jakość życia pacjenta.

Co zrobić, gdy podejrzewasz kurzą ślepotę?

Niezależnie, czy dopadła Cię jaskra, krótkowzroczność, zaćma czy kurza ślepota. Gdy widzisz, że nie widzisz czas na wizytę u specjalisty, który pomoże Ci zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie rozwiązanie. 

W ramach diagnostyki mogą zostać wykonane następujące badania: 

 • Analiza dna oka
 • Badanie elektrofizjologiczne
 • Badanie pola widzenia (perymetria) 

Kurza ślepota – Podsumowanie

Wraz z przyjściem jesieni i zimy od godziny 15 zaczynasz źle widzieć? Kurza stopa! A dokładniej kurza ślepota, bo właśnie to jest prawdopodobna przyczyna złego widzenia. Chcesz przebadać wzrok? Zapisz się na wizytę w salonie optycznym ORLIŃSCY.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.