Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Stając przed lustrem można dostrzec, że nasze ciało nie jest symetryczne. Zapewne każdy z nas może wskazać u siebie tę rękę, która jest bardziej sprawna i silniejsza. To nasza ręka dominująca. Pierwszeństwo jednej ze stron naszego ciała nazywamy dominacją lub inaczej lateralizacją. Tak jest także z Twoim okiem :)

Michał

Orliński

Oko dominujące – jak je znaleźć?

okodominujace.png

Stając przed lustrem można dostrzec, że nasze ciało nie jest symetryczne. Zapewne każdy z nas może wskazać u siebie tę rękę, która jest bardziej sprawna i silniejsza. To nasza ręka dominująca.

Pierwszeństwo jednej ze stron naszego ciała nazywamy dominacją lub inaczej lateralizacją. Tak jest także z Twoim okiem 🙂

Większość ludzi jest praworęczna, średnio co trzecia osoba jest leworęczna, a 2/3 społeczeństwa – prawooczna. Rzadko obserwuje się brak oka dominującego.

Co to oko dominujące?

  • to oko ważniejsze – prowadzące, a więc to które pierwsze otrzymuje obraz z mózgu
  • oko dominujące przetwarza informacje od 14 do 21 milisekund szybciej niż drugie oko (niedominujące)
  • ułatwia szczegółową obserwację otoczenia
  • nazywane jest „okiem pracy
  • oko dominujące aktywuje jako pierwsze dostosowanie ostrości na bliskie i dalekie odległości
  • wykorzystywane jest w procesie czytania – jako pierwsze aktywowane jest przez mózg do wykonania śledzących ruchów poziomych.

Wiedza o oku dominującym może przydać Ci się podczas rzutu piłką, malowania, patrzenia przez wizjoner aparatu czy gry w rzutki. Sprawdzenie dominacji oka ma na pewno znaczenie przy niektórych operacjach oczu oraz noszeniu soczewek kontaktowych.

Co ciekawe, nie zawsze praworęczna osoba będzie miała dominujące prawe oko (i odwrotnie).

Lewe czy prawe?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które Twoje oko jest tym dominującym – podpowiadam jak to zrobić w 4 krokach:

Krok 1: Stań na wprost dowolnego przedmiotu lub napisu (np. patrząc na ramkę do zdjęć, zegar)

Krok 2: Obserwuj element , wyciągnij ręce i złącz palcami jedną dłoń z drugą, tak aby powstał trójkąt.

Krok 3: Ręce trzymaj nieruchomo, zamknij najpierw prawe oko (może ktoś Ci je przysłonić), następnie zamknij lewe oko.

Krok 4: Na pewno zauważyłeś, że obserwowany obiekt raz był widoczny, raz zniknął. To oko, które widziało obiekt jest Twoim okiem dominującym.


okodominujace.jpg

Malwina, Doradca klienta, Refrakcjonista

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego, by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.