Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Które oprawki wybrać? Czy będę dobrze wyglądać w okularach czy może postawić na soczewki? To tylko niektóre z pytań, które dręczą nowicjuszy i nie pozwalają w pełni cieszyć się doskonałym wzrokiem. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed włożeniem na nos swoich pierwszych okularów.

Michał

Orliński

Okulary dla początkujących – co warto wiedzieć?

orlinscy-odp.jpg

Nawet Ci z nas, którzy okularów używają od lat pamiętają, jak wiele wątpliwości pojawia się przed wizytą u optyka i w pierwszych dniach ich noszenia. Jakie szkła będą odpowiednie dla mojej wady wzroku? Które oprawki wybrać? Czy będę dobrze wyglądać w okularach czy może postawić na soczewki? To tylko niektóre z pytań, które dręczą nowicjuszy i nie pozwalają w pełni cieszyć się doskonałym wzrokiem.

A prawda jest taka, że odpowiedź na większość z nich jest dziecinnie prosta! Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla początkujących, w którym podpowiadamy, co warto wiedzieć przed włożeniem na nos swoich pierwszych okularów.

Dla kogo (i jakie) okulary? 

Musisz mrużyć oczy, żeby dostrzec wyraźnie rozkład jazdy na przystanku? Przybliżasz telefon, żeby odczytać SMS-a? Oznacza to, że okulary są właśnie dla Ciebie. Najprościej mówiąc, to rozwiązanie dla wszystkich, którzy czują, że ich wzrok w jakikolwiek sposób się pogorszył. Ale nie tylko – na okulary powinni zdecydować się wszyscy chcący chronić swoje oczy w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem czy spędzania wielu godzin przed ekranem telewizora, niezależnie od tego czy posiadają wadę wzroku czy nie.

Wizytę u optyka i wybranie odpowiednich okularów zalecane jest więc, m.in.:

 • przy problemach z widzeniem na różne odległości – z daleka lub bardzo bliska, które powodują, że wykonywanie codziennych czynności (np. czytanie książki) jest dla nas trudniejsze niż kiedyś,

 • w przypadku, gdy skarżymy się złe samopoczucie, odczuwamy zmęczenie oczu, cierpimy na bóle głowy, mamy spuchnięte powieki lub odczuwamy konieczność nawilżenia oka specjalnymi kroplami,

 • gdy spędzamy większość naszego dnia (w pracy, w szkole) przed ekranem komputera,

 • po przekroczeniu 40 roku życia, jeśli zauważyliśmy u siebie pierwsze naturalne objawy tzw. prezbiopii,

 • podczas jazdy samochodem, gdy nie dostrzegamy wyraźnie np. znaków drogowych czy napisów informacyjnych.

Z czego składają się okulary?

Pierwsza myśl: z oprawek i szkieł. I w zasadzie jest to odpowiedź prawidłowa, tyle że to ten drugi element, czyli soczewki, potocznie nazywane szkłami, odgrywa zdecydowanie kluczową rolę. Oczywiście, dobór odpowiednich oprawek ma ogromne znaczenie dla naszego wyglądu, wygody i samopoczucia. Jednak to soczewki odpowiadają za korekcję naszego widzenia, dlatego do ich wyboru powinniśmy przywiązać największą wagę.

Odpowiedni dobór soczewek wymaga zbadania wzroku przez profesjonalistę. Nie powinno się kupować okularów bez choćby konsultacji z optykiem, okulistą lub optometrystą lub co gorsza – samodzielnie, bez wstępnego badania. Dlaczego? Ponieważ nawet, jeśli nie jest to nasza pierwsza para okularów i znamy swoją wadę wzroku, mogła ona ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Okulary, które były dla nas idealne rok temu, wcale nie muszą być dobre teraz – zmienić mogła się nie tylko wada, ale i tryb życia, sposób pracy czy nasza aktywność. Wszystko to ma ogromny wpływ na nasze widzenie, a więc również na wybór soczewek.

Badanie wzroku w salonach optycznych jest krótkie, bezbolesne i bezinwazyjne, więc nie ma powodu do obaw przed pierwszą wizytą w salonie. Oprócz samej diagnozy doradca klienta – optyk przeprowadza z klientem wywiad, dzięki któremu zgromadzi informacje na temat trybu życia, pracy czy oczekiwań klienta. Na tej podstawie dokona wyboru odpowiedniej soczewki, z wielu dostępnych opcji, np.:

 • przeznaczonych dla dalekowidzów lub krótkowidzów,

 • progresywnych – umożliwiających doskonałe widzenie na każdą odległość,

 • do pracy przed komputerem ze specjalną powłoką antyrefleksyjną,

 • do jazdy samochodem.

W salonach optycznych specjalista zajmie się także odpowiednim dopasowaniem soczewek do wybranych przez klienta oprawek. Gwarantuje to solidność i stabilność całej konstrukcji, która ma kluczowe znaczenie w codziennym życiu – gwarantuje swobodę ruchów i gotowość na sprostanie wszystkim wyzwaniom, jakie przynosi dzień.

Okulary czy soczewki?

Oprócz okularów sposobem na prostą korekcję wad wzroku są również soczewki kontaktowe. Działają one na tej samej zasadzie, co okulary i tak jak one – powinny być dobrane przez optometrystę lub okulistę po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.

Soczewki kontaktowe nie zastąpią okularów ale stanowią doskonałe ich uzupełnienie oferując doskonałą jakość widzenia wszędzie tam, gdzie nie chcemy lub nie możemy założyć okularów. Z tego względu soczewki są wybierane często przez ludzi aktywnych fizycznie – sportowców czy osób pracujących w otwartym terenie, poza biurem i komputerem. Ich zaletą jest wygoda użytkowania – nie trzeba martwić się o parowanie szkieł, upadek przy gwałtownych ruchach czy przypadkowe stłuczenie np. podczas biegu czy tańca. To, czy zdecydujesz się na okulary czy dodatkowo wybierzesz soczewki zależy tylko od Ciebie – Twoich upodobań, wygody i gustu. Soczewki nie będą jednak dobrym rozwiązaniem, jeżeli:

 • cierpisz na zespół tzw. suchego oka lub stan zapalny,

 • masz alergię lub uczulenie na którąś z substancji wykorzystywanych do produkcji soczewek lub roztocza czy kurz,

 • cierpisz na niektóre zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy.

Oprócz tego używanie soczewek nie jest dobrym pomysłem u dzieci – nie są one w stanie zadbać samodzielnie o ich pielęgnację i odpowiednią higienę oka. Najlepszym testem na to, czy bardziej lubisz soczewki czy okulary będzie po prostu… wypróbowanie jednego i drugiego sposobu. Dopiero wówczas będziemy mogli zauważyć czy codzienne noszenie okularów będzie dla nas wygodne lub czy nasze oko na pewno będzie tolerować soczewki.

Czy okulary są dla każdego? TAK!

Dzięki nowoczesnym technikom produkcji oraz łatwemu dostępowi do profesjonalnych salonów optycznych, bez wątpienia można stwierdzić, że obecnie okulary to rozwiązanie dla każdego. Dzięki badaniu wzroku można dobrać rozwiązanie korygujące nawet niestandardowe wady czy niewielkie niedoskonałości widzenia. Wszystkie okulary tworzone są indywidualnie dla każdego klienta, dlatego można mieć pewność ich perfekcyjnego dopasowania nie tylko do wady, ale i stylu życia (istnieją specjalne rozwiązania dla osób aktywnych fizycznie, dla podążających za najnowszą modą itd.).

Rozmaitość wyboru dotyczy także samego wyglądu okularów – oprawek i szkieł. Nie ma czegoś takiego jak twarz, do które nie pasowałyby żadne okulary. Sekret tkwi w dopasowaniu ich wielkości i rodzaju do kształtu twarzy i wyglądu klienta.

Boisz się, że nie dobierzesz dla siebie właściwych okularów? W salonach optycznych pracują profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy zaproponują Ci oprawki idealne dopasowane do kształtu Twojej twarzy. Ostateczny wybór zależy oczywiście od Ciebie, jednak współpraca z ekspertem na pewno pomoże Ci zawęzić bardzo szerokie możliwości wyboru i szybko wybrać idealny model.

A na lato – okulary słoneczne i korekcyjne w jednym 

Czasy noszenia okularów z podwójnymi szkłami czy nieestetycznymi nakładkami przeciwsłonecznymi dawno minęły! Teraz możesz połączyć dwa w jedno i zlecić optykowi wykonanie okularów przeciwsłonecznych z korektą wady wzroku. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim, ze względów bezpieczeństwa – idealny wzrok powinieneś mieć także w słoneczne dni, nie ryzykując pogorszenia widzenia podczas takich aktywności jak jazda samochodem, czytanie książek na plaży czy uprawianie sportu.

Obecnie okulary przeciwsłoneczne-korygujące można stworzyć dla niemal wszystkich wad wzroku. Dotyczy to m.in. najbardziej popularnych okularów do czytania, soczewek progresywnych czy szkieł przeznaczonych do jazdy samochodem. Co więcej – szeroki wybór marek i modeli dostępny w salonach optycznych pozwoli Ci wybrać najbardziej modne rozwiązania, spełniające wszystkie Twoje oczekiwania.

Okulary w dobrym stylu – podążaj najnowszymi trendami 

Większość z nas nie traktuje już noszenia okularów jako przykrej konieczności. Przeciwnie – stanowią one modny dodatek i tak jak biżuteria czy zegarek – mogą być zgodne z najnowszymi trendami. W Salonach Optycznych ORLIŃSCY można zamówić oprawki od tak znanych marek jak Calvin Klein, Caroline Abram, Mexx, Lacoste, Nike Vision, INDIGO, Solano, Metropolitan czy Rodenstock.

W zależności od gustu czy trybu życia klienci mogą zdecydować się na eleganckie modele oprawek m.in. od Calvina Kleina, pasujące do biurowego stylu – zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. Dla fanów stylu causal i sportowych marek świetnie sprawdzą się oprawki Lacoste lub Nike. Dowolnie można wybrać również tworzywo, z jakiego wykonane są okulary – oprawki mogą być metalowe, plastikowe czy drewniane, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, zarówno klasycznych stonowanych barwach, jak i odważnych czerwieniach czy błękitach. Salony optyczne posiadają również specjalne wersje dla dzieci i młodzieży – w mniejszych rozmiarach i wesołych barwach lub z wzorami.

ORLIŃSCY Salony Optyczne – pewność idealnego dopasowania okularów

Chcemy, żeby Twoje pierwsze, jak i kolejne pary okularów, pozwoliły Ci zobaczyć świat w najpiękniejszych barwach. Dlatego w Salonach Optycznych ORLIŃSCY możesz umówić się na profesjonalne badanie wzroku, a następnie razem z ekspertem dobrać idealne szkła i oprawki.

Tworzenie wymarzonych okularów to nasza specjalność! Dlatego soczewki i oprawki dobierane są zawsze indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Oprócz badania prowadzimy wywiad, podczas którego możesz powiedzieć nam o swoich oczekiwaniach i potrzebach, podzielić się wątpliwościami i zadać wszystkie pytania. Odpowiemy na nie z chęcią, bazując na wiedzy optycznej i wieloletnim doświadczeniu w produkcji i doborze okularów oraz soczewek. Czekamy na Ciebie w naszych salonach!

Badanie wzroku w Salonach ORLIŃSCY

Przed zakupem okularów warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Warszawa – Kabaty, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.