Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

okulary fotochromowe - zalety i wady

Okulary fotochromowe – Zalety i wady. Czy warto wybrać soczewki fotochromowe?

okulary fotochromowe - zalety i wady

Okulary, które nosisz, nie sprawdzają się na co dzień, szczególnie w słoneczny dzień? Oczy łzawią, a promienie słoneczne drażnią Twoje oczy? Rozwiązaniem mogą być inteligentne soczewki. Przeczytaj poniższy artykuł pt.: Okulary fotochromowe – Zalety i wady, z którego dowiesz się, czym się charakteryzują oraz czy sprawdzą się w Twoim przypadku.

Okulary fotochromowe (inteligentne szkła) – Czym są?

Okulary fotochromowe, znane również jako zmieniające kolor, są rodzajem okularów korekcyjnych, które automatycznie dostosowują się do zmieniającego się oświetlenia otoczenia. Główną cechą charakteryzującą okulary fotochromowe jest zdolność soczewek do zmiany zabarwienia w zależności od intensywności światła.

Jak działają okulary fotochromowe (inteligentne szkła)?

Efekt działania okularów fotochromowych wynika z zastosowania specjalnych soczewek, które reagują na światło UV (promieniowanie ultrafioletowe) oraz niebiesko-fioletowe emitowane przez urządzenia elektroniczne.

Na czym polega proces zmiany koloru inteligentnych szkieł?

 • Cząstki znajdujące się w soczewkach są odpowiedzialne za zmianę koloru tych soczewek. Kiedy są w spoczynku (bez ekspozycji na promienie UV), układają się w taki sposób, że nie blokują światła – są całkowicie przejrzyste.
 • Jednak gdy soczewki są wystawione na promieniowanie UV, cząsteczki zmieniają swoją strukturę i się przyciemniają.
 • Ta zmiana położenia cząstek pozwala im na ograniczanie ilości przenikającego światła słonecznego przez soczewki okularów.
 • Gdy okulary nie są wystawione na promieniowanie UV, cząstki powracają do swojego stanu początkowego, co powoduje rozjaśnienie soczewek i powrót do pełnej przezroczystości.

Jest to proces dynamiczny, który zachodzi automatycznie w zależności od natężenia światła UV. Dlatego okulary fotochromowe dostosowują się do zmieniającego się oświetlenia otoczenia, zapewniając użytkownikowi wygodę i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

okulary fotochromowe - zalety i wady

Soczewki fotochromowe – Czy to dobra alternatywa dla okularów przeciwsłonecznych?

Soczewki fotochromowe są zaprojektowane tak, aby dostosowywać się do zmieniającego się poziomu światła i zapewniać komfortowe widzenie w różnych warunkach oświetleniowych. 

Mogą one zmieniać się od przezroczystych wewnątrz pomieszczeń do ciemniejszych w obliczu intensywnego światła słonecznego na zewnątrz. Chociaż soczewki fotochromowe są skuteczną formą ochrony przed światłem słonecznym i niebiesko-fioletowym, to jednak nie zawsze w pełni zastępują okulary przeciwsłoneczne. 

Dlaczego?

Ponieważ nie wszystkie soczewki dostępne na rynku działają tak szybko i efektywnie. Dlatego ważne jest, by wybierać inteligentne szkła nowej generacji, ponieważ starsze modele:

 • Potrzebują trochę czasu na reakcję: Soczewki fotochromowe nie zmieniają się natychmiast po wyjściu na słońce. Zazwyczaj potrzebują kilku minut, aby osiągnąć swoje maksymalne przyciemnienie.
 • Oferują słabe przyciemnienie w samochodzie: Soczewki fotochromowe nie zawsze przyciemniają się w samochodzie w stopniu, który jest wystarczający do zabezpieczenia oczu przed blaskiem słonecznym. W samochodzie często potrzebne są specjalne okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym.
 • Nie są praktyczne: Nie każdy nosiciel okularów chce polegać wyłącznie na soczewkach fotochromowych. Niektórzy wciąż preferują noszenie dwóch par okularów tj. przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych.
 • Nie są dla aktywnych: W przypadku niektórych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak jazda na rowerze czy sporty wodne okulary przeciwsłoneczne zapewniają stabilną ochronę przed światłem słonecznym od początku do końca.

Soczewki fotochromowe mogą stanowić wygodną opcję dla wielu ludzi, eliminując konieczność noszenia dwóch par okularów. Jednak nie zawsze są one idealnym rozwiązaniem dla wszystkich sytuacji i preferencji – szczególnie gdy mowa o starszej generacji soczewek.

Inaczej jednak wygląda to w przypadku soczewek fotochromowych nowej generacji. Dlaczego? Tego dowiesz się poniżej.

Okulary fotochromowe – Zalety i wady

Soczewki fotochromowe oferują wiele zalet, jednak są i wady. Oto kilka faktów na temat standardowych szkieł fotochromowych:

Zalety:

 1. Adaptacja do zmiennej jasności: Główną zaletą szkieł fotochromowych jest ich zdolność do dostosowywania się do zmieniającego się poziomu promieniowania UV i światła niebiesko-fioletowego. Soczewki stają się ciemniejsze na słońcu i jaśniejsze w pomieszczeniach lub w warunkach słabego oświetlenia. To zapewnia wygodę użytkowania w różnych warunkach oświetleniowych, eliminując konieczność noszenia dwóch par okularów.
 2. Ochrona przed promieniowaniem UV: Szkła fotochromowe zazwyczaj oferują skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Są doskonałe jako okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB.
 3. Wygoda i praktyczność: Dla osób noszących okulary korekcyjne, szkła fotochromowe są wygodne, ponieważ nie trzeba ciągle zmieniać okularów w zależności od warunków oświetleniowych.

Wady:

 1. Opóźnienie w reakcji: Szkła fotochromowe potrzebują pewnego czasu na dostosowanie się do zmieniających się warunków oświetleniowych. To oznacza, że możesz zauważyć pewne opóźnienie w procesie zmiany koloru soczewek, zwłaszcza gdy często przechodzisz z pomieszczenia na słońce lub odwrotnie.
 2. Cena: Szkła fotochromowe mogą być nieco droższe niż tradycyjne soczewki, co może wpływać na koszty zakupu okularów.

Jednak niech powyższe wady nie poddają w wątpliwość Twojego wyboru, ponieważ dotyczą one soczewek starej generacji. 

Inteligentne szkła nowej generacji rozwiązują te problemy, ponieważ:

 • Soczewki okularowe mogą blokować do 100% promieniowania UV oraz filtrują światło niebiesko-fioletowe w pomieszczeniach.
 • Dobre czyt. nowoczesne szkła są całkowicie przejrzyste w pomieszczeniach. 
 • Ciemne szkła fotochromowe do użytku na co dzień są idealne dla osób o wyjątkowej wrażliwości na światło.
 • Nowoczesne szkła polaryzują się w miarę ściemniania, przez co są idealne wszędzie tam, gdzie występują rażące odblaski.
 • Inteligentne szkła nowej generacji przyciemniają się w ciągu kilkudziesięciu sekund po ekspozycji na promieniowanie UV. 

Jak sprawdzić, czy fotochromy są dla Ciebie?

Jeśli zastanawiasz się, czy szkła fotochromowe są odpowiednie dla Ciebie, poniżej znajdziesz listę kroków, które możesz wykonać, by sprawdzić, czy inteligentne soczewki sprawdzą się w Twoim przypadku:

 1. Konsultacja ze specjalistą: Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty np. salonie optycznym ORLIŃSCY. Optyk może przeprowadzić badanie wzroku i ocenić Twoje indywidualne potrzeby korekcyjne. Jeśli potrzebujesz okularów korekcyjnych, możesz zapytać specjalistę o możliwość wyboru soczewek fotochromowych.
 2. Przeanalizuj codzienne aktywności: Zastanów się nad swoim stylem życia i tym, jakie aktywności często wykonujesz. Szkła fotochromowe są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy często przechodzisz z miejsc z ekspozycją na UV i światło niebiesko-fioletowe do zaciemnionych oraz odwrotnie. Jeśli prowadzisz samochód, upewnij się, że rozumiesz ograniczenia szkieł fotochromowych.
 3. Przemyśl preferencje estetyczne: Szkła fotochromowe są dostępne w różnych kolorach, więc zastanów się, czy podobają Ci się okulary fotochromowe i czy chciałbyś je nosić na co dzień.

Okulary fotochromowe – Zalety i wady – Podsumowanie

Szukasz inteligentnych soczewek?

Jeśli klient przychodzi do nas po okulary na co dzień, to inteligentne szkła będą pierwszym wyborem, ponieważ sprawdzają się w różnym natężeniu światła. 

Inteligentne szkła to rekomendowane rozwiązanie dla pierwszej pary okularów, jednak nie jest to zastępnik dla okularów przeciwsłonecznych. 

To inteligentne rozwiązanie, które przez cały rok, chroni nasze oczy przed światłem – tym na zewnątrz i w pomieszczeniach.

Chcesz je wypróbować? 

Kliknij w link i umów się na wizytę w naszym salonie optycznym

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.