Widzieć, jak za mgłą… To zdanie wypowiadane jest przez osoby starsze, dorosłe, jak i młode. Przyczyna jednak nie zawsze jest ta sama. Dowiedz się, z czego wynika zamglone widzenie i co zrobić, gdy dokucza nam zbyt bardzo.
Czego się dowiesz:
- Jakie są objawy niewyraźnego widzenia
- Z czego wynika zamglone widzenie
- Co zrobić, gdy zauważę objawy
- Jak leczyć zamglone widzenie
Zamglone widzenie — choroba, czy zwyczajne zmęczenie?
Niewyraźne widzenie to ogólny termin stosowany w sytuacji trudności w dostrzeganiu szczegółów. Stan ten może dotyczyć jednego lub obu oczu, a objawy zazwyczaj opisywane są w podobny sposób.
Najczęściej dochodzi do zaburzonej percepcji i postrzegania obiektów, których szczegółowego wyglądu nie można określić. Często o zamglonym widzeniu mówi się również w kontekście złego postrzegania kolorów, które się ze sobą zlewają.
Zamglone widzenie to nie choroba, a raczej objaw towarzyszący zmęczeniu oczu lub poważniejszej dolegliwości np. krótkowzroczności, prezbiopii czy astygmatyzmowi.
Przyczyny niewyraźnego widzenia
Tych może być wiele. Są to m.in.:
- Infekcje oka
- Nieleczona wada wzroku
- Choroby oczu np. astygmatyzm
- Starczowzroczność
- Zmęczenie oczu
- Oślepienie światłem
- Uraz głowy
- Alergia
Choć objawy są łatwe do rozpoznania, to znalezienie przyczyny problemu najlepiej pozostawić ekspertom. Najlepiej udać się na badanie wzroku, które oceni kondycję oczu pod względem ostrości widzenia, anatomicznej budowy narządu oraz czynników niezależnych.
Chcesz zbadać wzrok? Umów się na wizytę w naszym salonie optycznym
Jak leczyć zamglone widzenie?
Pierwszy krok to diagnoza. Po zauważeniu objawów czym prędzej warto udać się do specjalisty, gdyż możliwe, że wczesne podjęcie działań zapobiegnie poważnej degeneracji narządu.
Krok drugi to dobra diagnoza i dobranie indywidualnej terapii. W większości przypadków zmiana trybu życia i zastosowanie dobranych okularów lub soczewek rozwiązuje problem.
Kwestia doboru odpowiednich szkieł leży po stronie specjalistów, ale samemu i to już teraz możesz sobie pomóc. Chodzi o nawyki i higienę oczu.
Oto kilka porad, które Ci pomogą:
- Dbaj o dietę — spożywaj posiłki bogate w witaminę A, cynk, selen, magnez, cholinę i luteinę
- Chroń oczy jeśli pracujesz przed komputerem — odległość minimum 70 cm od ekranu
- Nawilżaj oczy — często mrugaj lub stosuj kropelki nawilżające
- Stosuj ochronę przed promieniowaniem UV-okulary przeciwsłoneczne, z ekranów-okulary refrakcyjne
Podsumowanie
Zamglone widzenie, to bardzo uciążliwa dolegliwość. Warto pamiętać, że pojawienie się objawów to sygnał alarmowy sugerujący rychłe badanie wzroku. To najlepsza metoda na to, by degeneracja oka nie pogłębiła się, a stan zdrowia polepszył.
Umów się na rzetelne badanie wzroku w salonach optycznych ORLIŃSCY.