Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

czerwone oczy - jak się pozbyć

Czerwone oczy – Jak się pozbyć? Sposoby na przekrwione oczy.

Przyczyn zaczerwienionych oczu jest wiele. Zbyt mała ilość snu, zespół suchego oka, choroba twardówki, zapalenie rogówki, ciało obce w narządzie wzroku. Czasami problem pojawia się też samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Co wtedy zrobić? Czy można zbagatelizować przekrwienie oczu? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Co powoduje czerwone oczy?

Czerwone oczy to niezwykle irytujący i niewygodny problem. Kiedy spojrzymy w lustro i zobaczymy, że nasze oczy są czerwone, natychmiast odczuwamy dyskomfort i niepokój. 

Dlaczego nasze oczy tak reagują?

Czerwone oczy są związane z rozmaitymi przyczynami, jednak większość z nich ma jeden wspólny mianownik – podrażnienie. Gdy nasze oczy są podrażnione, naczynia krwionośne w spojówce stają się rozszerzone i bardziej widoczne, nadając oczom charakterystyczny czerwony odcień.

Podrażnienie może mieć wiele źródeł. Jedną z najczęstszych przyczyn czerwonych oczu jest zmęczenie wynikające z długich godzin spędzonych przed ekranem komputera, czytanie w słabym oświetleniu, brak snu.

Od czego robią się czerwone oczy? Alergia i zanieczyszczenia

Innym powodem czerwonych oczu może być alergia. Kontakt z alergenami, takimi jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt czy chemikalia, może wywołać reakcję alergiczną, która powoduje podrażnienie i zaczerwienienie oczu.

Często czerwone oczy są również spowodowane podrażnieniem wywołanym zanieczyszczeniami atmosferycznymi, takimi jak dym papierosowy, smog czy pyły. 

Przekrwione oczy – Przyczyny zdrowotne

Wreszcie, nie możemy zapomnieć o podrażnieniu wywołanym noszeniem soczewek kontaktowych. Jeśli nie dbamy o higienę, nosimy soczewki dłużej niż zaleca producent, lub nie używamy odpowiednich płynów do czyszczenia, nasze oczy mogą to odczuć. 

Warto pamiętać, że czerwone oczy mogą być również objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak jaskra czy zapalenie naczyń krwionośnych. Jeśli zauważysz trwałe zaczerwienienie oczu lub towarzyszące mu inne niepokojące objawy, zdecydowanie zalecamy wizytę w salonie optycznym.

Zaczerwienione oczy a jaskra

Jaskra to choroba oczu, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, a nawet ślepoty. Gdy zaczynamy zastanawiać się, czy nasze zaczerwienione oczy mogą być związane z tą przerażającą chorobą, pojawia się uczucie niepokoju i niepewności.

Jaskra jest spowodowana zwykle zwiększonym ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej, co powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Choć zaczerwienienie oczu może być jednym z objawów jaskry, nie jest to jednak jedyny wskaźnik tej choroby. Inne objawy mogą obejmować ból oczu, ból głowy, zmniejszoną ostrość wzroku i tzw. tarczę nerwu wzrokowego.

Jak poradzić sobie z problemem czerwonych oczu?

Gdybyśmy mieli stworzyć uniwersalną regułę, brzmiałaby ona: Odpocznij. Ale przecież oczu nie da się wysłać na urlop czy wczasy. Co zrobić, by przywrócić im normalny kolor? 

 1. Daj im “odetchnąć”: Jeśli Twoje oczy są zmęczone, daj im chwilę odpoczynku. Zamykając oczy na kilka minut lub wykonywając ćwiczenia relaksacyjne, możesz złagodzić napięcie i zmniejszyć zaczerwienienie.
 2. Stosuj zimne kompresy: Przyłożenie chłodnego kompresu na zamknięte oczy może pomóc w zwężeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu zaczerwienienia.
 3. Unikaj czynników drażniących: Jeśli masz alergie, staraj się unikać alergenów, które mogą podrażniać Twoje oczy. Również unikaj dymu tytoniowego i innych zanieczyszczeń atmosferycznych, które mogą nasilać zaczerwienienie.
 4. Nawilżaj oczy: Używaj sztucznych łez lub kropli nawilżających, które pomogą w zwilżeniu oczu.
 5. Odpoczywaj od ekranów: Jeśli pracujesz długie godziny przed komputerem lub spędzasz dużo czasu na telefonie, regularnie rób przerwy.
 6. Zachowaj higienę soczewek kontaktowych: Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o właściwej higienie zgodnej z zaleceniami producenta. Regularne czyszczenie i wymiana soczewek pomoże uniknąć podrażnień i zaczerwienienia.
 7. Skonsultuj się z lekarzem: Jeśli zaczerwienienie oczu utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszą mu inne objawy lub odczuwasz silny dyskomfort, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na czerwone oczy

Leczenie pod okiem specjalisty – To najlepszy sposób na poprawę komfortu widzenia. Jeśli jednak szukasz domowych sposobów na czerwone oczy, to poniżej znajdziesz kilka sugestii.

 1. Herbata rumiankowa: Zaparz sobie mocną herbatę rumiankową, ostudź ją i nasącz w niej bawełniane płatki. Delikatnie przyłóż je do zamkniętych oczu na około 10 minut. Rumianek ma właściwości łagodzące i może pomóc w redukcji zaczerwienienia.
 2. Kompresy z kropli nawilżających: Jeśli masz krople nawilżające do oczu, schłódź je w lodówce i następnie nałóż po jednej kropli na zamknięte oczy. Działa to jak chłodny kompres i jednocześnie nawilża oczy.
 3. Kąpiel oczu: Przygotuj sobie delikatny roztwór soli fizjologicznej. Następnie, zanurz w roztworze waciki, delikatnie przetrzyj zamknięte oczy od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Pomoże to w usunięciu drobnych zanieczyszczeń i złagodzeniu podrażnienia.
 4. Regularne mruganie i ćwiczenia wzrokowe: Podczas długotrwałej pracy przed komputerem lub skupiania wzroku na jednym punkcie, często zapominamy o mruganiu, co prowadzi do przesuszenia oczu. Przypominaj sobie o regularnym mruganiu i wykonuj proste ćwiczenia wzrokowe, np. skupiaj wzrok na odległych przedmiotach.

Z czego robić okłady na zaczerwienione oczy u dziecka i dorosłego?

 1. Chłodna woda: Zwilż czystą ściereczkę w chłodnej wodzie i delikatnie przyłóż do zamkniętych oczu.
 2. Rozmaryn: Zalej garść suszonego rozmarynu wrzątkiem i pozostaw na kilka minut. Gdy napar ostygnie, nasącz w nim czystą ściereczkę i nałóż na zamknięte oczy. 
 3. Aloes: Wyciśnij sok z liścia aloesu lub użyj gotowego żelu aloesowego. Nasącz wacik w aloesie i delikatnie przyłóż do zamkniętych oczu.
 4. Herbaty: Zalej torebkę herbaty (najlepiej rumiankowej lub zielonej) wrzątkiem i pozostaw na kilka minut. Odczekaj, aż napar ostygnie, a następnie nasącz w nim czystą ściereczkę i nałóż na zamknięte oczy. 
czerwone oczy - jak się pozbyć

Jak zapobiegać czerwonym oczom?

Jak wiadomo, profilaktyka to najlepsza ochrona przed chorobami. W przypadku oczu jest podobnie. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, o których jeszcze nie wspomnieliśmy, a które warto poruszyć w kontekście dbania o wzrok.

 1. Dbaj o higienę nie tylko oczu: Pamiętaj o regularnym myciu rąk przed dotknięciem oczu, szczególnie gdy wkładasz lub wyjmujesz soczewki kontaktowe. To pomoże uniknąć infekcji i podrażnień.
 2. Odpowiednie oświetlenie: Upewnij się, że masz odpowiednie oświetlenie podczas czytania, pisania czy pracy przy biurku. Zbyt silne lub zbyt słabe światło może obciążać oczy i prowadzić do zaczerwienienia.
 3. Chroń oczy przed promieniowaniem UV: Noszenie okularów przeciwsłonecznych o odpowiedniej ochronie UV jest ważne, aby zapobiegać podrażnieniom i uszkodzeniom oczu spowodowanym nadmiernym narażeniem na promieniowanie słoneczne.
 4. Regularne badania: Planuj regularne wizyty u specjalisty, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Badanie oczu pomoże w wykryciu potencjalnych problemów i podjęciu odpowiednich działań zapobiegawczych.

Leczenie przekrwionych oczu – Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Jeśli masz przekrwione oczy, które nie ustępują pomimo domowych środków, warto wziąć pod uwagę wizytę u specjalisty. Szczególnie jeśli:

 1. Zaczerwienienie oczu jest intensywne, utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, swędzenie, łzawienie czy światłowstręt. To może wskazywać na obecność infekcji ocznej lub innych poważniejszych schorzeń.
 2. Zaczerwienienie oczu jest powiązane z nagłym pogorszeniem wzroku. Jeżeli zauważasz trudności w widzeniu, nieostrość czy plamy w polu widzenia, to konieczna jest pilna ocena okulistyczna.
 3. Do zaczerwienienia oczu dochodzi po urazie, nawet jeśli wydaje się on niewielki. Urazy oczu mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby je ocenić i leczyć.
 4. Masz wcześniej zdiagnozowane schorzenia oczu, takie jak jaskra czy zapalenie spojówek, i zauważasz pogorszenie objawów lub brak poprawy po zastosowaniu zaleconych leków.

Czerwone oko u dziecka – Co warto wiedzieć?

Kiedy nasze dziecko ma czerwone oko, niepokój i troska ogarniają nasze serce. Ważne jest, aby być świadomym kilku istotnych faktów na ten temat:

 1. Przyczyny czerwonego oka u dzieci mogą być różnorodne. Mogą obejmować infekcje, alergie, podrażnienia, urazy czy nawet poważniejsze schorzenia oczu. Dlatego istotne jest obserwowanie innych objawów towarzyszących, takich jak łzawienie, ból, światłowstręt czy zaburzenia widzenia.
 2. Infekcje oczu, takie jak zapalenie spojówek, są częstym powodem czerwonego oka u dzieci. W przypadku podejrzenia infekcji ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak krople do oczu lub maści.
 3. W przypadku urazu oka u dziecka nawet jeśli wydaje się on niewielki, należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci są bardziej podatne na urazy oczu, a nawet drobne uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych powikłań. Pilne leczenie może być konieczne, aby uniknąć dalszych problemów.
 4. Regularne wizyty u okulisty są ważne dla zdrowia oczu dziecka. Specjalista może wykryć potencjalne problemy wzrokowe, monitorować rozwój oczu i zalecić odpowiednie środki zapobiegawcze.

Czerwone oczy jako objaw towarzyszący poważniejszych schorzeń

Czerwone oczy, choć z pozoru wydają się problemem mniej istotnym niż choroba, to w praktyce mogą sygnalizować poważniejsze dolegliwości. Oczywiście nie oznacza to, że choroba właśnie się u Ciebie rozwija. Niemniej jednak miej na uwadzę, jakim chorobom może towarzyszyć zaczerwienienie.

 1. Jaskra: Czerwone oczy mogą być objawem jaskry, poważnego schorzenia, które prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. W jaskrze wzrasta ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, co może powodować czerwienienie oczu, bóle i stopniowe pogorszenie widzenia. Jest to stan wymagający natychmiastowej opieki medycznej.
 2. Zapalenie spojówek: Czerwone oczy są częstym objawem zapalenia spojówek, czyli stanu zapalnego błony śluzowej pokrywającej białka oczu i wewnętrzną powierzchnię powiek.
 3. Choroba reumatyczna: Niektóre choroby reumatyczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą powodować stan zapalny oczu, zwany zapaleniem naczyń. Czerwone oczy w tym przypadku mogą być objawem towarzyszącym ogólnemu stanowi zapalnemu organizmu.
 4. Choroby tarczycy: Niektóre schorzenia tarczycy, takie jak toczeń tarczycowy czy zapalenie tarczycy, mogą wpływać na oczy i prowadzić do objawów takich jak obrzęk, zaczerwienienie i ból oczu.

Podsumowanie

Zespół czerwonego oka to coraz częstsza dolegliwość wśród osób starszych, ale i coraz młodszych. Niezależnie więc, czy czerwone oczy to objaw choroby, czy też sporadyczny problem zawsze warto rozważyć wizytę u lekarza. Nie ma co liczyć na to, że problem przejdzie sam, ponieważ to prosta droga do stałego zaczerwienienia oczu. 

Chcesz zbadać wzrok? Umów się na rzetelne badanie wzroku w salonach optycznych ORLIŃSCY

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.