Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

jakie okulary po 50

Jakie okulary po 50 wybrać? Okulary korekcyjne, modne okulary, oprawki

Szukasz okularów, które będą dopasowane do Twoich potrzeb optycznych, ale i podkreślą Twój wygląd? Sprawdź, jakie okulary po 50 wybrać i czym kierować się przy zakupie.

Okulary dla 50 latki – Jak wybrać okulary korygujące wzrok?

Ważne jest aktualne badanie wzroku. Jeśli go nie posiadasz, należy je wykonać. W ten sposób specjalista może zaproponować najskuteczniejsze formy korygowania wzroku. Istotne jest, byś wiedziała/ał, jak funkcjonuje się w danych okularach.

Okulary do czytania po 50 roku życia

Okulary do czytania, są przeznaczone do widzenia jedynie na 40 cm. Jeśli jesteś osobą pracującą przy komputerze, warto wybrać okulary do bliży i odległości pośrednich. Pozwolą one, na dalsze widzenie, niż 40 cm. Można w nich swobodnie pracować, czego nie dadzą pełne okulary progresywne. W nich trzeba mocno zadzierać głowę, by móc widzieć ekran. Okulary do czytania również się nie sprawdzą, jeśli monitor jest oddalony na standardową odległość 1-1,5 m. Ewentualnie mogą się sprawdzić, jeśli pracujesz na laptopie i możesz go sobie przysunąć.

Okulary progresywne po 50 roku życia – Kiedy to dobry wybór?

Jeśli nie wyobrażasz sobie ciągłych zmian okularów, w grę wchodzą okulary progresywne, które mają moce na każdą odległość.

Jakie okulary po 50 wybrać?

Wybór okularów po 50 roku życia powinien dzielić się na 2 etapy:

 1. Dopasowanie okularów, szkieł do potrzeb z medycznego punktu widzenia
 2. Wybór oprawek, które do Ciebie pasują

W tym tekście skupimy się na drugim punkcie, ponieważ oprawa okularów i ich wygląd ma wpływ na to czy wyglądamy i czujemy się młodziej.

Jak okulary zmieniają twarz?

Okulary z punktu widzenia mody, estetyki to element, który może podkreślić Twoje pozytywne cechy lub uwypuklić to, co wolisz raczej ukryć. Kształt okularów, kolor oprawek, ich wielkość mogą bowiem decydować o tym, czy w danych okularach czujesz się dobrze, pewnie siebie czy też wręcz odwrotnie. Jak okulary zmieniają twarz? Oto kilka przykładów:

 • Okulary o masywnych oprawkach mogą sprawiać, że twarz wydaje się większa, podczas gdy cienkie i delikatne oprawki mogą sprawiać, że twarz wydaje się bardziej zgrabna.
 • Jasne kolory oprawek, takie jak biel czy pastele, mogą dodawać delikatności twarzy, podczas gdy ciemne kolory, takie jak czarny czy brązowy, mogą wprowadzać większy kontrast.
 • Duże oprawki mogą sprawiać, że twarz wydaje się mniejsza, podczas gdy małe oprawki mogą ją powiększać.

Wniosek jest jeden. Źle dobrane okulary mogą sprawić, że będziesz się w nich czuć mniej atrakcyjnie.

Czy okulary mogą postarzać?

Tak. Okulary mogą dodać Ci lat. Szczególnie jeśli nie wiesz, jak dopasować je do kształtu twarzy. Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik na temat tego: Jak dobrać okulary do twarzy

Na co zwrócić uwagę wybierając oprawki, które odmładzają?

Jeśli chodzi o oprawy, ich wybór często zależy, od wariantu okularów korekcyjnych. W przypadku okularów do czytania najlepsze są możliwie jak najmniejsze oprawy. Tu bardzo liczy się średnica, z której wycinana jest soczewka okularowa. Im mniejsza średnica, tym soczewka będzie miała mniejszą wypukłość i będzie bardziej estetyczna.

Przy okularach progresywnych najistotniejsza jest odpowiednia wysokość ramki. Nie może być ona mniejsza niż 30 mm. Sam wygląd, czyli kształt i kolorystyka ramek, mocno zależy od preferencji. Jeśli podjęcie decyzji okazuje się zbyt trudne, warto skorzystać z konsultacji stylistycznych, które pomogą dobrać wariant idealny.

Wskazówki, które znajdziesz powyżej, odnoszą się do spraw czysto estetycznych. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, że nawet najładniejsze okulary nie będą Ci służyć, skoro będą niewygodne.

Dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu: Jak dobrać oprawki, w którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by okulary nie męczyły Cię podczas noszenia.

Jak dobrać oprawki, które odmładzają twarz?

Nie ważne, czy masz podłużny, czy okrągły kształt twarzy, wybór dobrze dopasowanych oprawek sprawi, że nie tylko będziesz czuć się w nich dobrze, ale również te będą leżeć idealnie. Nie wiesz, jak to sprawdzić? Przeprowadź prosty test zgodnie z instrukcją w poniższym materiale wideo:

Prostokątne, kocie, geometryczne, kwadratowe, okrągłe oprawki – Które będą najlepsze?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od Twoich potrzeb i unikatowych cech wyglądu. Nie da się powiedzieć, że konkretny rodzaj oprawek będzie ponadczasowy i dopasowany do proporcji twarzy. Nawet jeśli konkretny model promowany jest jako oprawki odmładzające, to nie odbieraj tego, jako pewnika, że będziesz wyglądać w nich dobrze. 

Designerskie oprawki, a szczególnie te kupowane na straganach, w supermarketach często poza pierwszym dobrym wrażeniem nie oferują nic więcej. 

Dlatego przed zakupem lepiej udać się do optyka po nowe okulary lub przynajmniej dowiedzieć się, jak określić kształt swojej twarzy i dopiero wtedy podejmować decyzję.

jakie okulary po 50

Jak określić kształt twarzy?

Kształt twarzy jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy dobieraniu fryzury, makijażu i okularów. 

Aby określić kształt twarzy, warto:

 1. Najpierw zbadać szerokość czoła, policzków i szczęki oraz długość twarzy. 
 2. Następnie, należy porównać te wymiary i zidentyfikować dominujący kształt. 

Istnieją cztery podstawowe typy kształtów twarzy – okrągły, kwadratowy, sercowaty i owalny:

 • Twarz okrągła ma podobną szerokość i długość, z łagodnymi liniami i zaokrąglonym podbródkiem. 
 • Kształt kwadratowy to szerokie czoło i szczęki, z mocnymi kątami policzków i liniami szczęki. 
 • Twarz sercowata ma szerokie czoło i węższą szczękę, podobną do kształtu serca. 
 • Natomiast kształt owalny ma długość większą niż szerokość, z łagodnymi liniami i kształtem podobnym do owalu. 

Jak znaleźć idealny rozmiar okularów?

Gdy wiesz już, jaki masz kształt twarzy i jakie są Twoje potrzeby, możemy przejść do doboru okularów. W jednym z naszych artykułów na blogu dokładnie opisaliśmy to, jak dobieramy okulary podczas konsultacji stylistycznej, dlatego jeśli szukasz takich informacji, to zapraszamy Cię do wpisu: Jak dobrze wyglądać w okularach

Kolory oprawek a analiza kolorystyczna 

Analizę kolorystyczną podczas doboru oprawek można porównać do… kalendarza. Tak wzrok Cię nie myli. Chodzi tutaj o to, że analiza kolorystyczna ma na celu określenie typu kolorystycznego, który może być podzielony na cztery główne kategorie: wiosna, lato, jesień i zima.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w doborze koloru oprawek zgodnego z analizą kolorystyczną:

 1. Wiosna: Jeśli jesteś wiosną, najlepiej będą ci pasować ciepłe i jasne kolory. Wybieraj oprawki w odcieniach złota, beżu, jasnego brązu, oliwkowego lub pastelowych kolorach.
 2. Lato: Osoby o letnim typie kolorystycznym będą dobrze wyglądać w chłodnych, stonowanych kolorach. Wybieraj oprawki w odcieniach srebra, szarości, pastelowych niebieskich lub jasnych różach.
 3. Jesień: Jeśli jesteś jesienią, to ciepłe, ziemiste kolory będą dla ciebie korzystne. Wybieraj oprawki w odcieniach brązu, pomarańczu, czerwieni lub oliwkowego zielonego.
 4. Zima: Osoby o zimowym typie kolorystycznym będą dobrze wyglądać w ostrych, kontrastowych kolorach. Wybieraj oprawki w odcieniach czerni, bieli, intensywnego niebieskiego, fioletu lub czerwieni.

Modne okulary w 2023 – Jakie okulary korekcyjne są trendy?

Gdy temat kształtu twarzy, kolorów i komfortu noszenia okularów mamy za sobą, czas na trendy. To one dyktują współczesną modę i jednocześnie stają się niejako synonimem atrakcyjnego wyglądu. Dlatego poniżej przedstawiamy przykłady najmodniejszych okularów, które są najczęściej wybierane przez klientów naszego salonu optycznego.

Modne okulary korekcyjne damskie

Wszystkiego na temat najmodniejszych okularów dla kobiet dowiesz się z wpisu: Modne oprawki damskie

Stylowe okulary dla Panów

Z kolei w tym wpisie poznasz modele najchętniej wybierane przez panów: Modne oprawki męskie

Jakie okulary po 50 wybrać – Podsumowanie

Treść tego artykułu może być dla Ciebie drogowskazem pod tytułem: czym kierować się przy wyborze „odmładzających” okularów. Nie sposób jednak napisać o wszystkim, ponieważ  każdy z nas jest inny, i ma inne potrzeby. Dlatego serdecznie zapraszamy Cię do naszego salonu optycznego, gdzie możemy przeprowadzić dla Ciebie konsultację stylistyczną, z której wyjdziesz z parą idealnie dopasowanych okularów.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.