Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

jak dobrać oprawki

Jak dobrać oprawki – 3 największe błędy przy doborze, których warto unikać.

Dobór opraw stanowi dla wielu użytkowników okularów oraz dla tych, którzy dokonują wyboru pierwszy raz, naprawdę niemały problem. Często spotykamy się w salonie ze stwierdzeniem „źle wyglądam w okularach i na pewno ciężko będzie cokolwiek mi dobrać”. My, czyli zespół ORLIŃSCY Salony Optyczne, kochamy wyzwania, więc staramy się by to, co jest na pozór niemożliwe, stało się realne. Dlatego zachęcamy do przeczytania wpisu, z którego dowiesz się jak dobrać oprawki i jakich błędów unikać przy zakupie.

Czego się dowiesz:

 • Czym kierować się wybierając okulary i oprawki
 • 3 największe błędy przy wyborze oprawek dopasowanych do typu twarzy
 • Jak dopasować oprawki uwzględniając kształt swojej twarzy
 • Jak dobrać okulary męskie – najmodniejsze oprawki na panów
 • Jak dobrać oprawki okularów damskich
 • Rodzaj oprawek a wiek – Jak to pogodzić
 • Jak dobrać kolor oprawek dla dzieci i dorosłych

Jak dobrać oprawki – Najważniejsze zasady

Jak dobrać oprawki? 1 pytanie, a tak wiele niewiadomych. Z doświadczenia wiemy, że jest to jednak decyzja, która wymaga podejścia kompleksowego. Warto tutaj podkreślić, że dobór opraw zależy od tego, jakie są Twoje specyficzne cechy. Inne oprawy będą pasować do twarzy kwadratowej, okrągłej twarzy, czy też owalnej twarzy.

Równie ważne jest to, by uwzględnić sam typ okularów tzn. czy są to okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne czy te z antyrefleksem.

Znamy wiele zasad odpowiedniego doboru opraw, które pomagają nam spełnić Twoje oczekiwania. Wiemy również czego się wystrzegać oraz co powoduje brak późniejszego komfortu w noszeniu. To właśnie zły wybór rodzi niechęć do okularów i sprawia problem w wyborze nowych rozwiązań. Co sprawia, że wybór okazuje się zły? Oto 3 największe błędy przy wyborze opraw, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Rozmiar – Błąd 1, którego MUSISZ unikać

Pierwszy to zbyt duże lub zbyt małe oprawy. Powodują one zsuwanie się z twarzy albo ucisk, który niesie za sobą brak komfortu użytkowania. Musisz wiedzieć, że okulary dobieramy do kształtu twarzy i jej rozmiaru. To naprawdę bardzo ważne, by przy doborze opraw zachować odpowiednie proporcje uwzględniające ostre rysy twarzy, dopasowanie do szerokości twarzy, czy skupienie się na dopasowaniu opierając się na najszerszej części twarzy.

Rozmiar oprawek – Dlaczego to takie ważne?

Dzięki ramce możesz nawet podkreślić to, co podoba Ci się w Twojej twarzy, jak i ukryć to, czego nie lubisz. Możesz stworzyć na nowo swój wygląd. Jeśli Twój wybór padnie na szeroką, mocną oprawę, a masz bardzo szczupłą buzię, może ona jeszcze bardziej podkreślić ten wyróżnik. Ponadto zbyt duże oprawy, mogą zasłaniać Ci linię brwi, a ta powinna być w dobrze dobranych oprawach widoczna. Z kolei przy większej twarzy, zbyt małe oprawy mogą tylko wyeksponować jej wielkość. Efekt, jaki uzyskasz, to nienaturalny wygląd.

Błąd 2 – Oprawy okularowe źle leżące na nosie

Kolejny błąd to wybór opraw, które źle leżą na nosie. To tak samo, jak w przypadku zbyt dużych opraw – może to powodować zsuwanie się. Czy zaobserwowałeś u siebie wyraźne, czerwone ślady na nosie? Mogą być one wynikiem ucisku ramki, która ma za mały tzw. mostek, czyli element, który łączy części oprawy z zamocowanymi soczewkami okularowymi. 

Jak dobrać oprawki, które będą dobrze leżeć?

Najlepiej by mostek idealnie osiadł na nosie, nie tworząc widocznej przerwy, pomiędzy oprawą a nosem. Jeśli ciężko Ci znaleźć takie oprawy, możesz postawić na te, które mają noski, czyli metalowe, odstające elementy oprawy, znajdujące się w miejscu mostka, na końcu z sylikonowymi częściami, opierającymi się na nosie. Można je bardziej dopasować do Twojego nosa, delikatnie rozgiąć, albo zbliżyć do siebie, dzięki czemu uzyskamy idealne ułożenie.

Błąd 3 – Oprawki okularowe źle leżą za uszami

Trzeci błąd w wyborze opraw, który omówimy, to ramki, które źle leżą za uszami. Każda oprawa ma swoje wymiary, czyli szerokość, wielkość mostka i długość zausznika. Od tego ostatniego parametru zależy, czy ramka będzie układać się za uszami. 

Jak dobrać oprawki dobrze leżące za uszami?

Jeśli oprawa ma zbyt krótkie zauszniki, to jest duże prawdopodobieństwo, że możesz zaobserwować za uszami wyraźne, czerwone ślady, spowodowane uciskiem. Wtedy wiesz, że przy Twoim następnym wyborze, musisz skupić się na długości zauszników. Powinny kończyć się idealnie za uszami, ale bez ucisku. Zbyt długi zausznik to też błąd. Może spowodować zsuwanie się oprawy. Jeśli Twoja oprawa często ląduje na czubku nosa, to już wiesz, co jest przyczyną.

jak dobrać oprawki

Jak dobrać oprawki do indywidualnych potrzeb?

3 wyżej wymienione błędy to tylko wstęp do tego, jak dobrać odpowiednie oprawki. Warto jednak podkreślić, że elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest więcej. Te w głównej mierze zależą od indywidualnych potrzeb.

Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy istne kompendium wiedzy na temat tego, jak dopasować oprawki do wieku, stylu i potrzeb.

Jak dobrać okulary do twarzy?

Komfort noszenia to ważny czynnik decydujący o dopasowaniu oprawek. Warto jednak uwzględnić też indywidualne potrzeby, czyli np. dopasowanie do innych cech anatomicznych, a każdy z nas ma inne. Przy wyborze warto zatem wziąć pod uwagę takie parametry, jak:

 • Rodzaje kształtu twarzy
 • Kości policzkowe
 • Szerokie czoło
 • Proporcje twarzy
 • Wysokie czoło

A jak określić kształt twarzy i dobrać odpowiednie oprawki, a w efekcie idealne okulary?

Z tym zadaniem pomoże Ci artykuł: Jak dobrać okulary do twarzy

We wpisie znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą dobrać Ci oprawki i okulary, uwzględniając rodzaje kształtu twarzy, czyli dopasowanie:

 • Do kwadratowej twarzy
 • Do twarzy o owalnym kształcie
 • Do twarzy o okrągłym kształcie
 • Uwzględniając rysy twarzy

Jak dopasować oprawki do wieku?

Dopasowanie okularów do kształtu twarzy to jedno. Ale dobór okularów i oprawek nie powinien ograniczać się tylko do tego. Kształt oprawek powinien być dopasowany również do wieku.

Wszyscy doskonale wiemy, że okulary to istotny element aparycji człowieka. Niektórzy wolą stonowane kolory, zaś inni ekstrawaganckie. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie oprawy będą zgodne z Twoim “JA”, czyli subiektywnym spojrzeniem na wygląd. 

W tym, jak dopasować okulary i oprawki do wieku pomogą Ci poniższe artykuły:

Modne oprawki – Czym się kierować przy wyborze?

Kolor, rozmiar, wygoda – to ważne parametry wyboru. Ale wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że oprawki powinny być również modne, ponieważ w takich czujemy się lepiej i pewniej.

A jakie oprawki są modne w 2022 roku? 

Specjalnie na taką potrzebę przygotowaliśmy 2 artykuły, które podsumowują najczęstsze wybory naszych klientów:

Jak wybrać oprawki damskie?

Wybór nowych okularów nie należy do najłatwiejszych. Obecnie na rynku optycznym jest bardzo szeroki wybór damskich opraw okularowych w różnym stylu. Jedne z nich są klasyczne, inne z kolorem, a jeszcze inne rodem z filmów science-fiction. Jak więc wybrać idealne damskie oprawki okularowe? 

W artykule: Oprawki okularowe damskie – Poznasz na to sprawdzony sposób.

Jak dobrać oprawki – Najpierw wybierz dobrego optyka

W kwestii doboru opraw warto oddać się w ręce specjalisty. On postara się znaleźć kompromis, pomiędzy kwestiami technicznymi a tym, co się Tobie podoba. Nie wiem, czy wiesz, ale są styliści opraw, którzy chętnie pomogą Ci przy wyborze, starając się wyeliminować wcześniejsze błędy. A jak wybrać dobrego specjalistę?

W tym pomoże Ci artykuł: Jak wybrać dobrego optyka

Jak dobrać oprawki – Podsumowanie

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY także możesz skorzystać z takiej usługi. Wystarczy, że się umówisz, a ryzyko popełnienia błędu przy kupnie nowych okularów, już Cię nie dotyczy. Pamiętaj, że to kwestia Twojego późniejszego zadowolenia i komfortu. Po prostu pozwól nam zmienić Twoje nastawienie do wyboru okularów.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.