Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Michał

Orliński

co zrobić żeby okulary nie parowały

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? 5 skutecznych sposobów na zaparowane okulary.

Jednym z najczęstszych problemów osób noszących okulary jest ich parowanie. Powstaje więc pytanie, jak zminimalizować parowanie soczewek okularowych, by móc cieszy się dobrym widzeniem niezależnie od warunków pogodowych? Przeczytaj wpis i dowiedz się co zrobić, żeby okulary nie parowały.

Dlaczego szkła w okularach parują?

Zaparowane okulary to problem pojawiający się, gdy temperatura soczewek różni się od temperatury otaczającego je powietrza. Dzieje się tak często, gdy przechodzimy z zimnego, klimatyzowanego pomieszczenia do ciepłego, wilgotnego środowiska, np. latem na zewnątrz. 

Ciepłe powietrze zawiera więcej wilgoci niż chłodne powietrze wewnątrz. Gdy okulary się nagrzewają, ta dodatkowa wilgoć skrapla się na ich powierzchni, blokując światło i utrudniając wyraźne widzenie. Pierwszym sposobem na to, by zapobiec zamgleniu, jest to, by nosić okulary, które są dobrze dopasowane i nie dopuszczają zbyt wiele ciepłego wydychanego powietrza do soczewek.

Jak dobrać okulary?

Dobór dobrze dopasowanych okularów to zatem pierwszy krok, jaki możesz podjąć, by uchronić się przed gromadzeniem się wilgoci na powierzchni soczewek okularowych. Dlatego specjalnie na taką okazję przygotowaliśmy zestaw poradników, które pomogą Ci dopasować okulary do twarzy i zapobiec nadmiernemu parowaniu szkieł. Poniżej znajdziesz linki do artykułów:

Zaparowane okulary – Jak je zabezpieczyć?

Aby chronić okulary przed parowaniem, należy je zawsze przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Upewnij się, że trzymasz je z dala od źródeł ciepła lub bezpośredniego światła słonecznego. Dodatkowo możesz zawinąć okulary w miękką szmatkę lub bibułkę, aby pomóc w absorpcji wilgoci. Wreszcie, jeśli nie używasz okularów przez dłuższy czas, umieść je w szczelnym pojemniku, aby zapobiec przedostawaniu się pary wodnej.

Zaparowane szkła – Co zrobić, by okulary nie parowały?

Aby zapobiec zaparowaniu okularów, można podjąć kilka kroków:

  • Po pierwsze – przed założeniem okularów wypłucz lub przetrzyj je letnią wodą. Pomoże to usunąć wszelkie tłuste pozostałości z soczewek.
  • Po drugie – unikaj mycia okularów mydłami lub innymi środkami czyszczącymi o działaniu hydrofobowym, które zawierają olejki lub substancje zapachowe, ponieważ mogą one tworzyć na soczewkach film, który sprzyja zaparowaniu.
  • Po trzecie – jeśli wychodzisz na zewnątrz w zimnej pogodzie, rozważ użycie płynu przeciw parowaniu okularów, sprayu lub żelu anti-fog, aby zmniejszyć zaparowanie soczewek.

co zrobić żeby okulary nie parowały

Sposoby przeciw parowaniu okularów

Problem z zaparowanymi okularami to jedna z najbardziej irytujących rzeczy, które mogą się zdarzyć podczas ich noszenia. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli nosisz okulary podczas ćwiczeń lub pracy w wilgotnym środowisku. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby, których możesz użyć, aby zapobiec parowaniu okularów.

  1. Najprostszą opcją jest zakup sprayu przeciwmgielnego, który jest specjalnie zaprojektowany do tego celu i nie uszkodzi Twoich soczewek. Wystarczy spryskać nim obie strony soczewek i delikatnie wetrzeć go ściereczką, a następnie pozostawić do wyschnięcia przed ich założeniem.
  2. Istnieją pewne proste zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć zamglenie. Upewnij się, że nosisz szalik na ustach i nosie, gdy jesteś na zewnątrz w zimnej pogodzie, aby Twój oddech nie uderzał bezpośrednio w okulary, i staraj się utrzymać stałą temperaturę w swoim domu lub biurze, aby nie było tak drastycznej różnicy między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz.

5 sposoby na to, jak uchronić okulary przed zaparowaniem

  1. Umyj okulary wodą z mydłem: Przed założeniem okularów, umyj je mydłem i ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie substancje tłuste z soczewek. Pomoże to stworzyć barierę między Twoim ciepłym oddechem, a zimnymi soczewkami okularów, zmniejszając zaparowanie.
  2. Używaj sprayu przeciwmgielnego lub chusteczek: Produkty takie jak spray anti-fog i chusteczki są zaprojektowane tak, aby stworzyć barierę ochronną pomiędzy Twoim oddechem a soczewkami okularów.
  3. Noś szalik: Noszenie szalika lub innego rodzaju osłony twarzy może pomóc utrzymać wilgoć z dala od soczewek okularów, zmniejszając problemy z zaparowaniem podczas przebywania na zewnątrz, gdy jest zimno.
  4. Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu: Utrzymywanie odpowiedniej temperatury np. poprzez regularne wietrzenie może pomóc zmniejszyć problemy z zamgleniem okularów.
  5. Dostosuj wilgotność powietrza w pomieszczeniu: Rozważ uruchomienie osuszacza w każdym pomieszczeniu, w którym doświadczasz częstego zamglenia okularów.

Jak profesjonalnie zapobiegać parowaniu okularów?

Jako specjaliści doskonale wiemy, że parowanie okularów to poważny problem. Szczególnie gdy dotyczy to okularów korekcyjnych, których nie sposób się pozbyć, gdy masz wadę wzroku. Dlatego tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z najważniejszych porad, jakie możemy Ci dać, jest to by zachęcić Cię do odwiedzin salonu optycznego ORLIŃSCY. Odpowiednie dopasowanie okularów pozwoli Ci uporać się z tym problemem, a co równie ważne pozwoli Ci dobrać okulary, które pasują do Twojego wyglądu.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz, jak uchronić się przed parowaniem okularów. Gdy zakładanie okularów zostanie poprzedzone zastosowaniem odpowiednich środków, a Ty osobiście zadbasz o to, by nie dopuszczać kontaktu zimnego i ciepłego powietrza na soczewkach okulary nie będą parować.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.