Chcesz zachować dobry wzrok na długie lata? Obejrzyj nagranie i dowiedz się jak to zrobić.

Wybór okularów przeciwsłonecznych, podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, nie zawsze jest łatwy. Dziś 5 rzeczy o których trzeba pamiętać przy ich wyborze.

Michał

Orliński

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

okulary_przeciwsłoneczne.png

Wybór okularów przeciwsłonecznych, podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, nie zawsze jest łatwy. Bywa, że ten typ okularów nosimy non-stop, gdyż o każdej porze roku jesteśmy przecież narażeni na wpływ szkodliwego promieniowania UV. Trzeba pamiętać, że jest ono dla nas szkodliwe, więc wybór dobrej ochrony jest bardzo ważny i znaczący dla zdrowia naszych oczu. Przeczytaj wpis: Okulary przeciwsłoneczne – Jak wybrać i rozwiej swoje wątpliwości.

Okulary przeciwsłoneczne – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chodzi o ofertę okularów przeciwsłonecznych to jest ona naprawdę bogata. Możemy zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne tańsze, bądź droższe, w różnych kształtach, rozmiarach i różnie zabezpieczone przed promieniowaniem słonecznym UV.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – 5 najważniejszych porad

Podzielę się 5 rzeczami o których trzeba pamiętać przy wyborze okularów przeciwsłonecznych – czyli co wiedzieć by nasz zakup na sezon letni był trafiony.

1. Wybór dobrego optyka

Okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepach sieciowych, na stacjach benzynowych, stoiskach, straganach oraz w innych niesprawdzonych miejscach to najgorsza decyzja. Nie wiemy czy mają filtr, czyli czy w ogóle chronią nasz wzrok przed wpływem szkodliwego promieniowania UV. Są zazwyczaj jedynie zaciemnione, co daje złudną ochronę – nasza źrenica otwiera się szerzej i ma styczność z promieniami UV i to w dużej ilości.

Podstawa więc to wybór dobrego optyka.

Przedstawi on nam różne rozwiązania chroniące nasze oczy przed słońcem. Zaproponuje okulary przeciwsłoneczne dobrane odpowiednio do czynności najczęściej przez nas wykonywanych.

Przykładowo, jeśli znaczną część naszego czasu spędzamy w aucie, bądź jesteśmy zawodowymi kierowcami, naprawdę świetnie sprawdzą się soczewki z filtrem polaryzacyjnym. Dzięki niemu odblaski, powstające po odbiciu się światła od karoserii czy jezdni, będą znacznie stłumione.

Nie ma więc innego wyjścia, jak oddać się w ręce specjalisty, który po krótkim wywiadzie znajdzie najlepsze rozwiązanie.

2. Kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych

Występują różne kolory soczewek przeciwsłonecznych.

  • Kolor czarny i jemu podobne mocniej chronią oczy, dają wrażenie obrazu bardziej ciemnego, zgaszonego, można nawet powiedzieć smutnego.
  • Kolor brązowy wydaje się być jaśniejszy, weselszy.

W naszych salonach optycznych Orlińscy zawsze proponujemy przymierzenie kilku opcji kolorów i zadecydowanie który jest lepszy.

Klienci właśnie w taki sposób podejmują decyzję.

Można również postawić na tzw. lustrzanki, czyli soczewki mające na sobie powłokę lustrzaną. Sprawia ona często, że obraz wydaje się być jaśniejszy.

3. Stopnie zabarwienia soczewki okularów przeciwsłonecznych

Im wyższy stopień zabarwienia soczewki, tym lepiej chroni ona oko przed olśnieniami słonecznymi, które są stanem procesu widzenia spowodowanym np. odbiciem promieni słonecznych od przedmiotu, stan ten powoduje u człowieka duży dyskomfort i gorsze widzenie. Dzięki dobrej ochronie obraz, który widzimy jest ciemniejszy, a promienie mniej rażące.

  • Stopień 0 – soczewka jest zabarwiona w 18% i zapewnia bardzo małą redukcję olśnienia słonecznego.
  • Stopień 1 – czyli 35% zabarwienia, ochrona oczu jest ograniczona, sprawdza się w pochmurne dni.
  • Stopień 2 – 62% zabarwienia, występuje on często w okularach; dobrze sprawdzi się w umiarkowanym klimacie, czy w sztucznym oświetleniu.
  • Stopień 3 – to 85% zabarwienia, najczęściej występujące barwienie, zapewnia pełną ochronę oczu przed olśnieniami.
  • Stopień 4 – 95% zabarwienia, bardzo wysoka ochrona, poradzi sobie z ekstremalnymi olśnieniami, jest zabroniona podczas prowadzenia pojazdów, gdyż wybierając okulary przeciwsłoneczne z takimi soczewkami możesz spodziewać się utrudnionej widoczności.

Dla ludzi, którzy nie mogą się zdecydować czy wolą efekt jaśniejszy czy ciemniejszy, dobrym rozwiązaniem będzie gradacja, czyli soczewki jaśniejsze na dole a ciemniejsze na górze.

Wtedy łączymy oba te efekty.

4. Ułożenie na twarzy i wygląd

Nie tylko stopień zabarwienia czy kolor soczewki, ale również rodzaj oprawek jest ważny przy ochronie oczu.

Okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne również powinny być wybrane na odpowiednim ułożeniu na twarzy i wygodzie.

Oprawy przeciwsłoneczne nie mogą uciskać na skroniach, zsuwać się z nosa, czy być zbyt ciężkie. Wybierzmy takie, których po godzinie noszenia nie chcemy zwyczajnie wyrzucić do kosza.

Nie mogą one również ograniczać naszego pola widzenia, co tworzyłoby szczególne niebezpieczeństwo np. w przypadku kierowców. Warto również pamiętać, że oprócz oczu, trzeba również chronić ich okolice. Możemy to zrobić stawiając na oprawki mocniej zabudowane.

W oprawkach przeciwsłonecznych mamy warianty na noskach i bez nich, metalowe i z tworzywa, duże, małe, w najróżniejszych kształtach. Wybór jest naprawdę szeroki, więc możemy poszaleć.

W przeciwieństwie do ramek korekcyjnych, zasady wyboru nie są tak ściśle określone. Im większa oprawa, tym lepiej chroni, o czym mówiliśmy wyżej.

My jako specjaliści chętnie pomożemy w wyborze dopasowując wielkość oprawek i wyrazimy swoją opinię.

5. Osoby korygujące wzrok na co dzień, a okulary przeciwsłoneczne

Należy pamiętać, że osoby które na co dzień korygują swój wzrok, nie muszą rezygnować z ochrony przed słońcem.

Mają możliwość przecież korzystania z soczewek kontaktowych. Wtedy w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi, będą dawały komfort użytkowania.

Jeśli natomiast jedyną formą korekcji jakiej używa dana osoba są okulary, to należy pamiętać, że można je wykonać w opcji przeciwsłonecznej z użyciem danych mocy. Mogą to być zarówno okulary jednoogniskowe, jak i progresywne. Wybieramy wtedy dowolną ramkę przeciwsłoneczną, albo nawet korekcyjną i wstawiamy do niej szkła na stałe zabarwione z odpowiednimi mocami.

Mamy całkowitą dowolność przy wyborze koloru i stopnia zabarwienia soczewki, możemy zdecydować się na wspomniany wcześniej filtr polaryzacyjny czy opcję powłoki lustrzanej.

Okulary przeciwsłoneczne zimą i jesienią – Czy są potrzebne?

Dobre okulary przeciwsłoneczne są potrzebne równie mocno zimą i jesienią, co latem, bowiem niezależnie od pór roku, Twoje oko ma styczność ze szkodliwym promieniowaniem UV.

W oczach, które są wystawiane na długotrwałą, ciągłą ekspozycję na słońce, powstaje wiele poważnych chorób tj. zmiany zwyrodnieniowe soczewki i siatkówki, zmiany w obrębie powiek, zmiany nowotworowe, zaćma, ślepota śnieżna i wiele innych. Nie ryzykuj, noś okulary przeciwsłoneczne cały rok.

Nie każdy wie, że to właśnie zimą nasze oczy są najbardziej zagrożone. Światło odbite od śniegu czy lodu, jest bardzo niebezpieczne, więc okulary przeciwsłoneczne z ochroną 400 filtra UV i polaryzacją powinny być Twoim niezbędnikiem zimy. Noszenie ich ochroni oczy przed poważnymi chorobami.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na zimę i jesień?

Zimowe szaleństwo sprzyja uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Jak zjechać ze stoku w słoneczny dzień, bez dobrej ochrony słonecznej? Profesjonalni sportowcy zimowi stawiają zakup okularów przeciwsłonecznych, na równi z zakupem sprzętu do jazdy. Wiedzą bowiem, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, tym bardziej jeśli chodzi o oczy.

Czy wiesz, że jesienią słońce znajduje się niżej, co wystawia nasze oczy na szczególne niebezpieczeństwo? To, że o tej porze roku, pogoda nie jest tak dobra jak latem, nie oznacza, że w ciągu dnia, nie może zaskoczyć Cię słońce, które poprzez swoje inne położenie niż latem, jest równie, a może i bardziej niebezpieczne. Nie ryzykuj zdrowia swoich oczu. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem nie tylko latem.

Okulary przeciwsłoneczne na zimę i jesień – Jak dobrać oprawki?

Dobre okulary przeciwsłoneczne, to idealne dopełnienie każdej stylizacji. Więc dlaczego chcesz jesienią i zimą z nich zrezygnować? Duże, czarne, o kobiecym kształcie oprawy, to must have do eleganckiego płaszcza, a klasyczne, prostokątne, męskie okulary przeciwsłoneczne, wyglądają idealnie do ciepłej, puchowej kurtki. Dodatkowo w tym przypadku dobry wygląd idzie w parze ze zdrowiem oczu. To deal życia i nie możesz go odpuścić.

Klasyczne okulary przeciwsłoneczne damskie – modne oprawki

Wybór modnych oprawek to sposób na podkreślenie urody i urozmaicenie swoich stylizacji. Jeśli nadal czujesz się nieco zagubiona w tym, które z nich wybrać, to chętnie Ci w tym pomożemy.

Obejrzyj nagranie i sprawdź, jakie oprawki pasują do określonego typu wyglądu:

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – męskie oprawki

Znasz trendy, ale nadal się wahasz? Nie jesteś przekonany, bo wciąż chcesz dowiedzieć się o okularach trochę więcej?

Obejrzyj nagranie i sprawdź, jakie oprawki pasują do określonego typu wyglądu:

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

O 5 powodach, dla których Twoje dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne i 3 sposobach na ich idealne dopasowanie dowiesz się więcej z wpisu: Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Fotochromy a okulary przeciwsłoneczne

Niewielu użytkowników okularów, poszukując skutecznej ochrony narząd wzroku przed słońcem, rozważa zakup soczewek fotochromowych. A szkoda, bo fotochromy reagujące na poziom nasłonecznienia są na pewno jednym z niebanalnych sposobów ochrony oczu przed słońcem.

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Okulary fotochromowe, tradycyjne okulary słoneczne w nowej odsłonie

W naszym salonie optycznym dopasujemy okulary przeciwsłoneczne do Państwa preferencji i upodobań, wtedy na sezon letni będą Państwo gotowi w 100%!

Karolina Zawadzka – doradca Klienta

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na okulary przeciwsłoneczne warto poświęcić chwilę na kompleksowe badanie wzroku wykonywane w naszych salonach optycznych. Różni się ono od standardowego badania tym, że przykładamy ogromną wagę do tego by nie tylko zbadać wzrok, ale by poznać również potrzeby naszego przyszłego klienta.

Zapisz się na badanie wzroku

Badanie wzroku możesz wykonać przychodząc bezpośrednio do naszego najbliższego salonu optycznego (Warszawa – Kabaty, Warszawa – Wola, Warszawa – Gocław, Babice Nowe, Sochaczew) lub umawiając się wcześniej na wizytę, do czego gorąco zachęcamy.

Obejrzyj webinar

Jak zatroszczyć się o dojrzały wzrok?

Lata mijają, a oczy są coraz bardziej narażone na negatywne skutki starzenia. Zauważasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, jak w Twoim wieku dobrać okulary, aby widzieć zdrowo i komfortowo!

Dołącz do nas!

Uzupełnij swoje dane, a obejrzysz nagranie webinaru zaraz po zapisie.

Zapisz się i odbierz prezent

Otrzymasz od nas przydatnego ebooka, którego powinien znać każdy właściciel okularów. W newsletterze będziemy Ci wysyłać tylko najważniejsze informacje!

Przeczytaj jeszcze więcej

Umów się na rzetelne badanie wzroku

Najlepsza pora na sprawdzenie faktycznej kondycji Twojego wzroku jest właśnie teraz! Dogodną porę dobierzesz klikając przycisk poniżej.